Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Projektowanie ogrodów > Rabaty bylinowe: jak pielęgnować rabaty bylinowe cały rok
Projektowanie ogrodów

Rabaty bylinowe: jak pielęgnować rabaty bylinowe cały rok

Aby rabata bylinowa tak pięknie prezentowała się w sezonie, konieczna jest jej pielęgnacja

Zakładając w ogrodzie rabatę bylinową trzeba wziąć pod uwagę, że aby była ona prawdziwą ozdobą naszego ogrodu, wymaga zabiegów pielęgnacyjnych. Podpowiadamy, jak pielęgnować rabaty bylinowe w poszczególne pory roku. Rabaty bylinowe: prace pielęgnacyjne wiosną, latem, jesienią i zimą.

Podczas projektowania rabat nie można zapomnieć o zaplanowaniu prac związanych z ich założeniem i pielęgnacją. To od nich w ogromnym stopniu zależy uroda kompozycji.

Pielęgnacja rabat bylinowych wiosną

Wiosną przekopujemy ziemię, dokładnie ją odchwaszczamy, zasilamy kompostem, rozkładając go warstwą co najmniej 3-centymetrową i przekopujemy. Byliny można sadzić aż do jesieni. Jeżeli nie jesteśmy w stanie tego zrobić od razu po przywiezieniu ze sklepu, ustawiamy je w cieniu i dbamy o to, żeby ziemia w doniczkach nie przeschła. Gatunki ekspansywne (na przykład tworzące silne i długie rozłogi) można posadzić w głębokich pojemnikach bez dna i zakopać w ziemi. Po posadzeniu podlewamy rabatę.

Pielęgnacja rabat bylinowych latem

Latem najważniejsze jest regularne podlewanie roślin. Starsze lepiej podlewać rzadziej, ale większą ilością wody. Najlepszą porą jest ranek lub popołudnie. Nie warto lać wody, kiedy mocno świeci słońce, bo zamiast dotrzeć do korzeni, wyparuje do atmosfery. Latem podpieramy pokładające się byliny o cienkich pędach oraz dużych i ciężkich kwiatach (piwonie, słoneczniczki, rudbekie, bodziszki, ostróżki). Nie można też zapomnieć o odchwaszczaniu rabat. Liczbę chwastów znacznie ograniczy ściółka, na przykład z przekompostowanej kory, rozłożona między bylinami warstwą grubości 5-7 cm.

>>Przeczytaj też: Zakładamy rabatę bylinową. Poradnik

Pielęgnacja rabat bylinowych jesienią

Jesienią trzeba okryć mniej więcej 10-centymetrową warstwą liści lub stroiszem wszystkie świeżo posadzone byliny, ponieważ nie zdążyły się jeszcze dobrze zakorzenić w nowym miejscu, a także wrażliwe na mróz rośliny cebulowe, inkarwille, pełniki, trytomy, zawilce japońskie, złocienie jesienne (chryzantemy) oraz niektóre trawy (na przykład miskant chiński i trawę pampasową – trzeba związać ich suche wiechy i okryć stroiszem lub liśćmi).

Pielęgnacja rabat bylinowych zimą

Jeśli zima jest bezśnieżna i mroźna, należy osłonić byliny zimozielone: ciemierniki, lawendy, płomyki szydlaste, posłonki, ubiorki wiecznie zielone, barwinek pospolity, bergenię sercolistną, ciemiernik biały, epimedium wielkokwiatowe, hotujnię sercowatą, kopytnik pospolity, płomyk szydlasty, ubiorek wieczniezielony, zawciąg nadmorski. Najlepiej okryć je cienką warstwą stroiszu lub włókniną. Bardzo ozdobne, także po zaschnięciu, są trawy. Dzięki nim ogród będzie dekoracyjny również zimą.

Autor tekstu: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com, photos.com
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Mieszanka warzywna na zupy

Dzisiaj robiłam mieszankę warzywną na zupy. Z pokrojonego w kostkę, obgotowanego i zahartowanego...

Przeczytaj też:
Zasady urządzania małego ogrodu
Zasady urządzania małego ogrodu

Jak urządzić mały ogród? Czy jest możliwe urządzenie ładnego, kameralnego i funkcjonalnego ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia