Projekt ogrodu z miejscem zabaw dla dzieci

2011-05-23 12:14

Ten, w założeniu, ogród rodzinny, został zaprojektowany przede wszystkim jako miejsce zabaw najmłodszych jego użytkowników. To królestwo dzieci: przestrzeń pełna interesujących zabawek i zakamarków, a jednocześnie miejsce bezpieczne, pozbawione potencjalnych zagrożeń.

Forma ogrodu jest regularna, oparta na zarysie koła, do czego nawiązują poszczególne elementy jego kompozycji: koliste zarysy trawników, okrągły plac zabaw, żywopłotowy labirynt w formie spirali, pergola w formie łuku. Ważnym elementem kompozycji są dwa duże drzewa w południowej części działki, stanowiące podporę dla drewnianego szałasu i platformy do zabaw.

Odpowiednio dobrane rośliny sprawiają, że ogród jest kolorowy i wesoły, pełen różnorodnych barw i faktur, ciekawych zapachów i pysznych smaków. Nie brakuje tam kwitnących bylin, krzewów o różnobarwnym ulistnieniu, a także roślin owocowych. Nie znajdzie się tam natomiast żadnych roślin kolczastych, ciernistych, parzących, które mogłyby być zagrożeniem dla najmłodszych użytkowników ogrodu. Dopełnieniem całości ogrodu są odpowiednio zaplanowane elementy małej architektury, przede wszystkim służące zabawie: drewniany szałas, piaskownica, zjeżdżalnia, huśtawki, drabinki.

Projekt ogrodu: strefa wejściowa

Ze względu na południową wystawę, jest najbardziej nasłonecznioną częścią ogrodu, dlatego przeważa tu roślinność światłolubna. Niski, obwódkowy żywopłot z bukszpanu (w formie okręgu) podkreśla zarys rabat, wydzielając strefę wejściową wraz z domem. Nawierzchnie brukowane – podjazd i chodnik wejściowy, zostały ograniczone do minimum, na rzecz powierzchni trawiastych i zieleni. Na lewo od wejścia, w rogu działki wydzielono kącik z grupą brzóz, gdzie w cieniu drzew można poleniuchować na hamaku.

Najważniejsze rośliny w strefie wejściowej:

Brzoza brodawkowata (Betula pendula) – rodzime drzewo o pokroju „płaczącym” i ażurowej koronie;
Sosna pospolita (Pinus sylvestris) – drzewo o korze pomarańczowo brązowej i zielonych igłach;
Piwonia lekarska (Peonia lactiflora) – bylina o krzaczastym pokroju i dużych pachnących kwiatostanach w różnych odcieniach różu;
Perukowiec podolski ‘Royal Purple’ (Cotinus coggygria) – duży krzew o purpurowych liściach, jesienią jaskrawo czerwone; efektowne kwiaty zebrane w wiechy, po przekwitnięciu tworzą efektowne pierzaste owocostany.

    Projekt ogrodu: strefa towarzyska

    Skoncentrowana jest w obrębie dużego tarasu, zlokalizowanego przy północnej i wschodniej części domu. Tu toczy się życie towarzyskie dorosłych, którzy odpoczywając w chłodzie cienia mają w zasięgu wzroku plac zabaw. Na prawo od tarasu, wzdłuż linii trawnika, ustawiono drewnianą pergolę w formie łuku, porośniętą kwitnącymi powojnikami.

    Najważniejsze rośliny w strefie towarzyskiej:
    Powojnik ‘Cecile’ (Clematis) – pnącze wcześnie i obficie kwitnące o niebieskich, półpełnych kwiatach (kwitnie IV–V) i atrakcyjnych, puszystych owocostanach po kwitnieniu;
    Powojnik syberyjski (Clematis sibirica) – piękne, wcześnie i obficie kwitnące pnącze o bialych kwiatach (kwitnie V, VI, VIII) i atrakcyjnych, puszystych owocostanach po kwitnieniu;
    Śliwa wiśniowa ‘Pissardii’ (Prunus cerasifera) – małe drzewo o czerwonych liściach; kwiaty pojawiają się przed rozwojem liści.

    Projekt ogrodu: strefa zabaw

    W pierwszym, większym wnętrzu ogrodowym w zachodniej części, pod rozłożystym dębem mieści się kącik zabaw dla dzieci z domkiem ze zjeżdżalnią, piaskownicą i huśtawkami. Nawierzchnię wykonano z materiałów o zróżnicowanej fakturze: okrągłego żwiru płukanego, drewna egzotycznego i trawy. W pobliżu rosną jabłonie, maliny i porzeczki – latem dzieci mogą zajadać się świeżo zerwanymi owocami. We wschodniej części umiejscowiono schowany wśród roślin szałas z wiklinowych witek, które po zakorzenieniu się w ziemi wypuszczają listki, tworząc zieloną kopułę. W głębi ogrodu, wokół pnia lipy, stworzono zielony spiralny labirynt żywopłotowy, prowadzący do drzewa, na którym umieszczona jest okrągła, drewniana platforma. Można na nią wejść po drabince.

    Najważniejsze rośliny w strefie zabaw:
    Dąb czerwony (Quercus rubra) – monumentalne drzewo, o liściach zielonych i ciemnej, głęboko spękanej korze;
    Lipa drobnolistna (Tilia cordata) – drzewo o szeroko jajowatej koronie i powolnym wzroście w młodości, kwiaty żółtozielone pachnące i miododajne;
    Krzewy i drzewa owocowe: malina (Rubus idaeaus), porzeczka czerwona (Ribes sylvestris), porzeczka czarna (Ribes nigrum), czereśnia ‘Burlat’ (Prunus avium);
    Katalpa bignoniowa ‘Aurea’ (Catalpa bignonioides) – drzewo o zaokrąglonej koronie i efektownym, złocistym, z czasem żółtozielonym zabarwieniu liści.

      Czy artykuł był przydatny?
      Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
      Pozostałe podkategorie