Ciekawy projekt frontowego fragmentu działki

2015-07-13 16:57

Oto gotowy projekt zagospodarowania frontowego fragmentu działki. Zobacz, jak można ciekawie urządzić ten teran.

Projekt przedogródka
Autor: Agnieszka Sternicka|Marek Sternicki Projekt zagospodarowania frontowego fragmentu działki

Frontowa część działki jest dobrze widoczna z zewnątrz, może się więc stać wizytówką domu. Jednak oprócz walorów ozdobnych należy też brać pod uwagę aspekt praktyczny: w tej małej przestrzeni musi się znaleźć chodnik prowadzący do domu i wjazd do garażu. Trzeba też usytuować tu śmietnik i dojście do niego. Zobacz, jak ciekawie można zaprojektować przedogródek.

Projekt frontowego fragmentu działki - komunikacja

Problemem, jaki napotykamy, zagospodarowując tę część niewielkiej działki, jest konieczność utwardzenia stosunkowo dużej powierzchni terenu. Aby zminimalizować ilość nawierzchni, ale nie rezygnować z wygodnej komunikacji, dojście do domu i wjazd do garażu warto poprowadzić najkrótszą trasą, czyli prostopadle do fasady budynku. Powstaną trzy równoległe pasy utwardzone kostką betonową. Wąski chodnik wzdłuż północnej granicy działki zapewni wygodne dojście z domu i garażu do wiaty śmietnikowej, która zostanie zlokalizowana przy ogrodzeniu. W drugą stronę chodnik poprowadzi do wypoczynkowej części posesji.

Dom odsunięto od ulicy, by nie tracąc możliwości zorganizowania kameralnego ogrodu w głębi działki, zmniejszyć uciążliwość bliskiego sąsiedztwa ulicy.

Projekt przedogródka
Autor: Agnieszka Sternicka|Marek Sternicki Projekt części frontowej ogródka

Projekt frontowego fragmentu działki - rośliny

  • Przed domem. Rośliny są nie tylko efektowną dekoracją działki – odpowiednio zestawione i posadzone we właściwych miejscach chronią też przed hałasem i zanieczyszczeniami powietrza docierającymi z ulicy, a także przed spojrzeniami przechodniów. Przy ogrodzeniu zaplanowano grupy wysokich krzewów – w południowo-wschodnim narożniku działki różnych odmian lilaka pospolitego (zwanego potocznie bzem), a obok kolkwicji chińskiej. Między ogrodzeniem a elewacją warto założyć trawnik, na którym zostanie posadzona ozdobna jabłoń 'Professor Sprenger'. Kwitnie obficie – białe kwiaty rozwijają się w maju, a drobne pomarańczowe owoce pozostają na drzewie do wiosny. Jej korona częściowo przesłoni okno, chroniąc pokój przed porannym słońcem. Także z wnętrza widok będzie wspaniały. Przy oknie, wzdłuż wschodniej ściany budynku, dobrze będzie wyglądał jałowiec łuskowy 'Blue Carpet' o szaroniebieskich igłach. Obok może się znaleźć kilka egzemplarzy lilaka Meyera 'Palibin', które w okresie kwitnienia znikają pod kiśćmi pachnących liliowych kwiatów, a także krzew róży pnącej 'Lykkefund' o jasnożółtych pachnących kwiatach. Ta odmiana róży jest odporna na choroby, dobrze znosi mróz oraz częściowe zacienienie. Efektownym elementem kompozycji może być kępa żurawek o ciemnopurpurowych liściach, które doskonale rosną w miejscach osłoniętych przed promieniami słonecznymi (wśród nich, jako kontrapunkt, można posadzić kilka egzemplarzy żurawek o intensywnych, kontrastujących barwach).
  • Wzdłuż drogi. Wąski pas terenu między chodnikiem i podjazdem można obsadzić niskimi roślinami płożącymi. W części dobrze nasłonecznionej mogą rosnąć odmiany płomyka szydlastego, zwanego też floksem, zakwitające w tonacjach bieli, jasnego różu i fioletu. Natomiast tam, gdzie dociera mało światła, czyli w sąsiedztwie murku przy wejściu, warto posadzić dwie odmiany trzmieliny Fortune’a: 'Emerald’n Gold' o żółto-zielonych liściach i 'Minimus' o ciemnozielonych. Część pędów pierwszej z nich ma tendencję do wspinania się, więc okryje i rozjaśni ciemną powierzchnię murku. Pomiędzy pasami nawierzchni stanowiącymi podjazd jest dobre miejsce na posadzenie karmnika ościstego – bardzo niskiej byliny, która tworzy gęstą ciemnozieloną darń. Obok na trawniku będzie się swobodnie rozrastać irga szwedzka 'Coral Beauty' o zimozielonych liściach, długich pokładających się pędach i czerwonych owocach pozostających na nich do wiosny.
  • Od północy. Przy ścianie garażu, tam gdzie niemal nie docierają promienie słoneczne, dobrze będą się czuły różaneczniki oraz hortensja pnąca, dla której warto ustawić kratkę ułatwiającą wspinanie.
  • Przy ogrodzeniu. Od sąsiednich działek teren warto oddzielić żywopłotami: od południa z ligustru, a od północy z grabu. Obydwa gatunki dobrze rosną zarówno w słońcu, jak i w cieniu. Znakomicie nadają się do formowania.
Projekt przedogródka
Autor: Andrzej Szandomirski Dobrze zaprojektowany przedogródek może się stać wizytówką domu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie