Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Projektowanie ogrodów > Projekt ogrodu: przedogródek między ulicą a domem
Projektowanie ogrodów

Projekt ogrodu: przedogródek między ulicą a domem

Projekt zagospodarowania frontowego fragmentu działki

Oto gotowy projekt zagospodarowania frontowego fragmentu działki. Zobacz, jak można ciekawie urządzić przedogródek.

Frontowa część działki jest dobrze widoczna z zewnątrz, może się więc stać wizytówką domu. Jednak oprócz walorów ozdobnych należy też brać pod uwagę aspekt praktyczny: w tej małej przestrzeni musi się znaleźć chodnik prowadzący do domu i wjazd do garażu. Trzeba też usytuować tu śmietnik i dojście do niego. Zobacz, jak ciekawie można zaprojektować przedogródek.

Projekt ogrodu: komunikacja między ulicą a domem

Problemem, jaki napotykamy, zagospodarowując tę część niewielkiej działki, jest konieczność utwardzenia stosunkowo dużej powierzchni terenu. Aby zminimalizować ilość nawierzchni, ale nie rezygnować z wygodnej komunikacji, dojście do domu i wjazd do garażu warto poprowadzić najkrótszą trasą, czyli prostopadle do fasady budynku. Powstaną trzy równoległe pasy utwardzone kostką betonową. Wąski chodnik wzdłuż północnej granicy działki zapewni wygodne dojście z domu i garażu do wiaty śmietnikowej, która zostanie zlokalizowana przy ogrodzeniu. W drugą stronę chodnik poprowadzi do wypoczynkowej części posesji.

Zobacz projekt przedogródka

Dom odsunięto od ulicy, by nie tracąc możliwości zorganizowania kameralnego ogrodu w głębi działki, zmniejszyć uciążliwość bliskiego sąsiedztwa ulicy.

Projekt ogrodu: kompozycje roślinne

  • Przed domem. Rośliny są nie tylko efektowną dekoracją działki – odpowiednio zestawione i posadzone we właściwych miejscach chronią też przed hałasem i zanieczyszczeniami powietrza docierającymi z ulicy, a także przed spojrzeniami przechodniów. Przy ogrodzeniu zaplanowano grupy wysokich krzewów – w południowo-wschodnim narożniku działki różnych odmian lilaka pospolitego (zwanego potocznie bzem), a obok kolkwicji chińskiej. Między ogrodzeniem a elewacją warto założyć trawnik, na którym zostanie posadzona ozdobna jabłoń 'Professor Sprenger'. Kwitnie obficie – białe kwiaty rozwijają się w maju, a drobne pomarańczowe owoce pozostają na drzewie do wiosny. Jej korona częściowo przesłoni okno, chroniąc pokój przed porannym słońcem. Także z wnętrza widok będzie wspaniały. Przy oknie, wzdłuż wschodniej ściany budynku, dobrze będzie wyglądał jałowiec łuskowy 'Blue Carpet' o szaroniebieskich igłach. Obok może się znaleźć kilka egzemplarzy lilaka Meyera 'Palibin', które w okresie kwitnienia znikają pod kiśćmi pachnących liliowych kwiatów, a także krzew róży pnącej 'Lykkefund' o jasnożółtych pachnących kwiatach. Ta odmiana róży jest odporna na choroby, dobrze znosi mróz oraz częściowe zacienienie. Efektownym elementem kompozycji może być kępa żurawek o ciemnopurpurowych liściach, które doskonale rosną w miejscach osłoniętych przed promieniami słonecznymi (wśród nich, jako kontrapunkt, można posadzić kilka egzemplarzy żurawek o intensywnych, kontrastujących barwach).
  • Wzdłuż drogi. Wąski pas terenu między chodnikiem i podjazdem można obsadzić niskimi roślinami płożącymi. W części dobrze nasłonecznionej mogą rosnąć odmiany płomyka szydlastego, zwanego też floksem, zakwitające w tonacjach bieli, jasnego różu i fioletu. Natomiast tam, gdzie dociera mało światła, czyli w sąsiedztwie murku przy wejściu, warto posadzić dwie odmiany trzmieliny Fortune’a: 'Emerald’n Gold' o żółto-zielonych liściach i 'Minimus' o ciemnozielonych. Część pędów pierwszej z nich ma tendencję do wspinania się, więc okryje i rozjaśni ciemną powierzchnię murku. Pomiędzy pasami nawierzchni stanowiącymi podjazd jest dobre miejsce na posadzenie karmnika ościstego – bardzo niskiej byliny, która tworzy gęstą ciemnozieloną darń. Obok na trawniku będzie się swobodnie rozrastać irga szwedzka 'Coral Beauty' o zimozielonych liściach, długich pokładających się pędach i czerwonych owocach pozostających na nich do wiosny.
  • Od północy. Przy ścianie garażu, tam gdzie niemal nie docierają promienie słoneczne, dobrze będą się czuły różaneczniki oraz hortensja pnąca, dla której warto ustawić kratkę ułatwiającą wspinanie.
  • Przy ogrodzeniu. Od sąsiednich działek teren warto oddzielić żywopłotami: od południa z ligustru, a od północy z grabu. Obydwa gatunki dobrze rosną zarówno w słońcu, jak i w cieniu. Znakomicie nadają się do formowania.

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: Andrzej Szandomirski, Agnieszka Sternicka, Marek Sternicki
projekt ogrodu: Anna Skórkowska
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Wizyta w rezerwacie Obory
Wizyta w rezerwacie Obory

Jakiś czas temu miałam przyjemność odwiedzić rezerwat Obory. Stacjonują w nim głównie dziki, lisy,...

Przeczytaj też:
Jak stworzyć ładne i funkcjonalne miejsce wypoczynku w ogrodzie
Jak stworzyć ładne i funkcjonalne miejsce wypoczynku w ogrodzie

Tworząc w ogrodzie miejsce wypoczynku, w którym będziemy mogli usiąść, by mile ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia