Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Projektowanie ogrodów > Projekt ogrodu: co wziąć pod uwagę przy projektowaniu ogrodu
Projektowanie ogrodów

Projekt ogrodu: co wziąć pod uwagę przy projektowaniu ogrodu

Przed zamówieniem projektu ogrodu trzeba omówić z projektantem nasze oczekiwania

Coraz częściej przy urządzaniu ogrodu korzystamy z usług architektów krajobrazu, którym zlecamy przygotowanie projektu ogrodu. Rolą projektanta ogrodu jest zdefiniowanie potrzeb wszystkich użytkowników ogrodu, skonfrontowanie ich z rzeczywistością i urealnienie, czyli przeprowadzenie selekcji.

Przed zamówieniem projektu ogrodu trzeba omówić z projektantem nasze oczekiwania. Im więcej potrzeb sprecyzujemy, tym bardziej będziemy zadowoleni z efektu końcowego.

Jakie elementy uwzględnić przy projektowaniu ogrodu

Styl życia rodziny. Inaczej będzie wykorzystywany ogród, gdy mamy małe dzieci, inaczej, gdy mieszkają z nami rodzice emeryci, a inaczej, gdy domownikom towarzyszą psy.  Istotne przy projektowaniu ogrodu będzie również to, czy lubimy spotkania towarzyskie, czy wolimy może wypoczynek w ciszy i samotności. Wszystko to wpłynie na dobór roślin, wyposażenie ogrodu i charakter małej architektury.
Sposób użytkowania ogrodu. Istotne jest, kto na co dzień będzie się zajmował pielęgnacją roślin, jak wyglądają nasze plany wakacyjne i czy ktoś w tym czasie zostaje w domu. Te informacje zdecydują o doborze roślin oraz o sposobie ich podlewania. Kolejny aspekt to potrzeby poszczególnych członków rodziny: miłośników sportu, majsterkowiczów czy wielbicieli rzadkich roślin ozdobnych. Może potrzebne będzie oddzielne pomieszczenie na narzędzia, warsztat lub oranżeria, a to zwiększy koszty inwestycji.
Estetyka. Jeśli mamy sprecyzowany typ ogrodu, jaki najbardziej nam odpowiada (naturalistyczny, ekologiczny, klasyczny, japonizujący, żwirowy itp.), warto o tym poinformować projektanta – obejrzeć wspólnie z nim katalogi i pisma, zaznaczając pomysły i rozwiązania, które szczególnie przypadną nam do gustu.
Wybór stylu ogrodu i jego wyposażenie (rodzaj użytych materiałów, zastosowane urządzenia, ilość detali wykonywanych na podstawie indywidualnych projektów, dobór roślin i ich wielkość) wpłyną na koszty ogrodu.
Pielęgnacja. Jedną z najważniejszych kwestii, jaką powinniśmy rozważyć, jest to, czy będziemy dbać o ogród we własnym zakresie, czy prace te powierzymy specjalistom. Jeśli samodzielnie – to ile czasu będziemy mogli na nie poświęcać i czy po prostu lubimy to robić.
Możliwości finansowe. Kwota, jaką dysponujemy, powinna wystarczyć na dokumentację projektową i założenie ogrodu. Trzeba ją wyraźnie określić. Jeżeli okaże się niewystarczająca, a nie chcemy ograniczyć programu zagospodarowania, na etapy. Będziemy je realizować w miarę napływu środków finansowych.

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: Marcin Czechowicz
Źródło: Zbuduj dom
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Kwiat krotonu
Kwiat krotonu

W mojej kolekcji zakwitła kolejna roślina. Była już fotografia kwiatu draceny, a tym razem kwiat...

Przeczytaj też:
Sklep ogrodniczy i centrum ogrodnicze – miejsca zakupu roślin do ogrodu
Sklep ogrodniczy i centrum ogrodnicze – miejsca zakupu roślin do ogrodu

Po zaprojektowaniu ogrodu przychodzi czas na jego urządzenie. Jeśli ogród zakładamy samodzielnie ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia