Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Projektowanie ogrodów > Prawidłowa kolejność prac przy zakładaniu ogrodu
Projektowanie ogrodów

Prawidłowa kolejność prac przy zakładaniu ogrodu

Zakładanie ogrodu zacznij od prac ziemnych

Zakładanie ogrodu zacznij od prac ziemnych

Od czego zacząć zakładanie ogrodu? Zakładanie ogrodu zacznij od prac ziemnych. Przedtem musisz jednak wybrać rośliny, które chcesz posadzić w swoim ogrodzie. Jaka powinna być kolejność prac przy zakładaniu ogrodu.

Zakładanie ogrodu należy zacząć od robót ziemnych. Najpierw trzeba posprzątać teren: usunąć śmieci i inne zanieczyszczenia. Część materiałów pozostałych po budowie będziesz mógł wykorzystać do wypełnienia skarp. Jeśli planowane jest zakładanie w ogrodzie oświetlenia, trzeba je zaplanować już teraz, a następnie poprowadzić w ziemi instalację elektryczną (układa się ją na głębokości 60-80 cm). W ten sposób unika się w przyszłości niepotrzebnych spustoszeń – przesadzania roślin, rozkopywania rabat i niszczenia trawnika. Lampy (które są dość drogie) można dokupić później. kolejnym zadaniem do wykonania jest wymodelowanie terenu: trzeba wyrównać powierzchnię działki, w przewidzianych w projekcie miejscach zrobić wykop pod staw, usypać pagórki albo skarpy umocnione murkami oporowymi. Nawet niewielkie urozmaicenie rzeźby terenu doda ogrodowi naturalnego uroku i sprawi, że będzie się wydawał większy niż jest faktycznie.

Zakładanie ogrodu: przygotowanie ziemi

Dobra gleba to skarb i trzy czwarte ogrodniczych sukcesów. Zwykle jednak odbiega ona od ideału - zwłaszcza w ogrodach, które powstają na niedawnych placach budów. Taką glebę można - i trzeba - poprawić jeszcze przed rozpoczęciem sadzenia roślin. Ziemia na placu budowy jest zwykle bardzo ubita. Trzeba ją przekopać, najlepiej na głębokość dwóch szpadli, ale tak, aby nie wyrzucać na wierzch warstwy nieurodzajnej. Jeśli przekopujesz ziemię jesienią, nie grab jej, ale zostaw duże nierozkruszone bryły (mówi się, że ziemia jest w ostrej skibie). Zimą pod wpływem zamarzającej i rozmarzającej wody ziemia zacznie się kruszyć na niewielkie grudki, przybierając pulchną, gruzełkowatą postać. Ma to duże znaczenie zwłaszcza dla zbitych gleb gliniastych.
Poza nawozami organicznymi można wiosną zasilić glebę wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi, pamiętając, by na glebach gliniastych stosować najwyższą zalecaną przez producenta dawkę nawozu, a na piaszczystych - najniższą.

W glebie bardzo ważna jest próchnica. Zawiera potrzebne roślinom składniki mineralne, chłonie wilgoć - co ma duże znaczenie dla łatwo przesychających gleb piaszczystych, oraz nadaje podłożu pulchność i zwiększa w nim ilość powietrza - co wpływa z kolei na polepszenie ciężkich gleb gliniastych. Źródłem próchnicy są nawozy organiczne. Najlepsze to:
- kompost - jest bogaty w minerały. Kupuje się go w zakładach zajmujących się jego produkcją oraz w sklepach ogrodniczych, gdzie sprzedawany jest na worki. Możesz go stosować jesienią lub wiosną w ilości 5 kg/m2 (po rozłożeniu wymieszaj go z glebą);
- obornik - zawiera wszystkie potrzebne roślinom makro- i mikroelementy. Coraz trudniej go dostać, ale jeśli masz taką możliwość, zastosuj go jesienią w dawce 6 kg/m2 i przekop glebę;
- nawozy zielone - są to rośliny szybko i bujnie rosnące, z których po rozłożeniu w ziemi powstaje dużo próchnicy. Poza tym silne korzenie tych roślin - przerastając glebę - spulchniają ją. Od wiosny do lipca siej: facelię, łubin, owies, seradelę i wykę - będzie je można przekopać jeszcze w tym samym roku. Od sierpnia do września siej: wykę ozimą i żyto - będzie je można przekopać w następnym roku wiosną.

Autor tekstu: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Autor zdjęć: Mariusz Bykowski
Źródło: Murator
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Wizyta w rezerwacie Obory
Wizyta w rezerwacie Obory

Jakiś czas temu miałam przyjemność odwiedzić rezerwat Obory. Stacjonują w nim głównie dziki, lisy,...

Przeczytaj też:
Aranżacja ogrodu: ogród w stylu minimalistycznym i ogród w stylu eko
Aranżacja ogrodu: ogród w stylu minimalistycznym i ogród w stylu eko

Aranżacja ogrodu powinna być przemyślana. Ogród trzeba projektować z myślą o jego ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia