Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Projektowanie ogrodów > Podjazd do domu: nawierzchnia między ulicą a domem
Projektowanie ogrodów

Podjazd do domu: nawierzchnia między ulicą a domem

Podjazd do domu, to część posesji często użytkowana. Tutaj krzyżują się drogi domowników, którzy tędy chodzą i przejeżdżają wielokrotnie. Warto więc pomyśleć, jak dobrze rozplanować podjazd i wejścia do domu.

Program, który musimy pomieścić między ulicą a domem, jest tak szeroki, że naprawdę trzeba się namęczyć, aby efekt był zadowalający. W przeciwnym razie będziemy się później codziennie potykać o sprzęty, samochody – i o siebie nawzajem. Pamiętajmy jednak, że nawet gdy mamy dużą działkę ze sporą powierzchnią przeznaczoną na podjazd – trzeba zagospodarować ją oszczędnie. Lepiej bowiem jak najwięcej miejsca wykorzystać na posadzenie roślin.
Aby podjazd był nie tylko wygodny, ale i estetyczny, warto wizualnie oddzielić przestrzenie różniące się funkcjami: pieszą od jezdnej, reprezentacyjną od użytkowej i wypoczynkowej. Na niewielkiej powierzchni taki zabieg można osiągnąć przez zastosowanie różnych nawierzchni, na dużej – warto wprowadzić przesłony roślinne (żywopłoty, szpalery) lub architektoniczne (trejaże, pergole, parawany).

Brama

Powinna się znajdować w takim miejscu, abyśmy przy wjeździe na posesję nie byli zmuszeni do wykonywania wielu skomplikowanych manewrów. Gdy ulica, z której wjeżdżamy, jest na tyle wąska, że trudno jednym ruchem kierownicy wprowadzić samochód do bramy – bramę warto umieścić pod wygodnym kątem i cofnąć nieco w głąb posesji. Ważne jest też, aby odpowiednio dobrać sposób otwierania bramy. Gdy podjazd jest na tyle duży, że stojący na nim samochód nie blokuje jej otwierania – możemy wybrać bramę rozwieralną. Natomiast na niewielkim podjeździe niezastąpiona będzie brama przesuwna. Pamiętajmy jednak, że wzdłuż  ogrodzenia należy wygospodarować miejsce na jej otwarte skrzydło.

Furtka

To chyba pierwsze miejsce domu, z jakim spotykają się goście. Dlatego warto, aby ta nasza wizytówka wyróżniała się spomiędzy wielu innych furtek na ulicy. Możemy ją zaakcentować barwą, światłem albo interesującymi roślinami – na przykład drzewami z koronami o kulistym lub piramidalnym kształcie. Daszek nad furtką docenimy, nie tylko czekając w czasie deszczu na jej otwarcie, ale także zimą – gdy rzadziej będziemy musieli tu odśnieżać. Przed i za furtką warto przewidzieć miejsce dla dwóch-trzech osób.

Wejście do domu

Większości z nas zależy, aby otoczenie drzwi wejściowych wyglądało bardzo atrakcyjnie. Jednak niezależnie od tego, w jaki sposób je ozdobimy, przede wszystkim musimy zadbać o funkcjonalność tego miejsca. Spod drzwi wejściowych będziemy się udawać w różnych kierunkach: do furtki, garażu, śmietnika, po drewno do kominka czy do ogrodu. Często kilka osób będzie się równocześnie znajdowało przed drzwiami. Dlatego strefa wejściowa musi mieć dostatecznie dużą powierzchnię – nie mniej niż 3 m2 (długość najkrótszego boku podestu to minimum 90 cm), najlepiej z utwardzoną nawierzchnią i pod zadaszeniem. Dobrze jest też obok zaaranżować miejsce, gdzie można usiąść i odpocząć.

Podjazd pod dom

Na niewielkiej działce podjazd prowadzimy najkrótszą drogą – od bramy wjazdowej wprost do garażu. Jednak musimy przewidzieć też miejsce na postój samochodu
– chwilowy (na przykład na czas wypakowania zakupów) lub do parkowania drugiego samochodu, z zapasem na otwarcie skrzydeł bram: garażowej i wjazdowej.
W dużym ogrodzie, gdy dom znajduje się w głębi posesji, podjazd zajmuje sporą jej część. Warto wtedy interesująco zaaranżować dojazd do budynku. Drogę możemy
poprowadzić pomiędzy grupami roślin, aby podjeżdżając pod dom, widzieć go ze zmieniającej się perspektywy. Innym, równie efektownym rozwiązaniem jest wytyczenie prostej drogi zakończonej przed domem owalnym podjazdem. Prosty fragment trzeba obsadzić po obu stronach drzewami albo krzewami – aby powstała aleja lub szpaler. Również tu, obok wejścia do domu, trzeba zarezerwować teren na chwilowy postój samochodu. Natomiast w pobliżu garażu wygospodarować trzy-cztery miejsca parkingowe dla gości – najlepiej osłonięte wiatą.

Śmietnik

Miejsce na pojemniki ze śmieciami powinniśmy usytuować tak, aby dojście do niego było wygodne zarówno dla nas, jak i dla pracowników firm wywożących śmieci. Warto zainstalować daszek, pod którym będziemy mogli również składować drewno kominkowe oraz podręczne narzędzia – łopaty do śniegu, miotły do zamiatania nawierzchni itp. Śmietnik najlepiej zaprojektować tak, aby tworzył z ogrodzeniem integralną całość. Podjazd to również dobre miejsce na ustawienie urządzeń sportowych – na przykład do gry w koszykówkę. Pomysł wart polecenia przede wszystkim właścicielom niewielkich posesji, na których w innych częściach ogrodu nie ma miejsca na tego typu aktywność.

Autor tekstu: Magdalena Niezabitowska-Krogulec
Autor zdjęć: Tomasz Myśluk, Andrzej Szandomirski, Wiktor Greg
Źródło: Zbuduj dom
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

wczoraj była piękna pogoda

Wczoraj było tak pięknie, słoneczko grzało i było ciepło. Spędziłam kilka godzin na działce, ale z...

Przeczytaj też:
Nowe zasady wycinania drzew na prywatnej posesji: pozwolenie nie jest już potrzebne!
Nowe zasady wycinania drzew na prywatnej posesji: pozwolenie nie jest już potrzebne!

Od 1 stycznia 2017 roku obowiązują nowe zasady wycinania drzew na prywatnej ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia