Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Projektowanie ogrodów > Ostnice: ozdobne trawy. Trawy ozdobne w ogrodzie ZDJĘCIA
Projektowanie ogrodów

Ostnice: ozdobne trawy. Trawy ozdobne w ogrodzie ZDJĘCIA

Ostnica cienkolistna

Ostnica cienkolistna

Trawy ozdobne w ogrodzie: zdjęcia. Ostnice to trawy ozdobne, które pięknie udekorują ogród. Ich delikatne kwiatostany poruszane są przez najmniejszy podmuch wiatru. Wybieramy najładniejsze trawy ozdobne do ogrodu.

Trawy ozdobne w ogrodzie biją rekordy popularności. Coraz chętniej je sadzimy. Trawy ozdobne kojarzą się z otwartą przestrzenią, wiatrem, swobodą i lekkością, dlatego grupa tych bylin z coraz większym impetem zdobywa serca miłośników ogrodów. Trawy ozdobne w ogrodzie mają tę przewagę nad większością roślin ozdobnych, że zdobią ogród zarówno latem, jak i zimą. Pasują do ogrodów zaprojektowanych w różnych stylach.

Trawy ozdobne do ogrodu: ostnica

Ostnica należy do bardzo licznej rodziny traw (Gramineae), do której także należą wszystkie trawy trawnikowe czy zboża uprawne, takie jak pszenica czy żyto. Ostnice to bardzo liczny rodzaj, obejmujący około 300 gatunków traw tworzących kępy. Naturalnie rosną na suchych obszarach stref umiarkowanych i subtropikalnych. W Polsce w naturalnym środowisku występują cztery gatunki ostnic – wszystkie objęte są ścisłą ochroną. W ogrodach można sadzić jedynie egzemplarze zakupione w firmach ogrodniczych: sprzedawane jako trawy ozdobne.

Ostnice są roślinami wieloletnimi. Wytwarzają wąskie wiechy z dużymi, wąskimi kłosami, zakończonymi długimi, często pierzastymi ościami – stąd nazwa. Delikatne, lekkie, wręcz efemeryczne kwiatostany ostnic poruszane są nawet przez najmniejszy podmuch wiatru – szczególnie jest to widoczne u ostnicy cienkolistnej (Stipa tenuissima).

Trawy ozdobne w ogrodzie: gdzie posadzić ostnice

Ostnice mogą rosnąć wiele lat w tym samym miejscu, nie wymagając od właściciela ogrodu wiele ingerencji. Te trawy ozdobne pasują do każdego miejsca w ogrodzie z zastrzeżeniem, że nie są posadzone przed roślinami niższymi, bo wtedy je zasłaniają. Trawy ozdobne są mocnym akcentem każdej rabaty w aranżacji ogrodu.
Ostnice najpiękniej wyglądają w promieniach wschodzącego i zachodzącego słońca. Trawy ozdobne dobrze prezentują się w grupach, tworząc zakończenie bądź obwódkę trawnika. Delikatne liście ostnic stanowią dobry kontrast dla roślin o sporych liściach, takich jak rudbekie, rozchodniki, jeżówki, bergenie, funkie. Ciekawie wyglądają także w połączeniu z innymi rodzajami traw. Bardzo atrakcyjnie ostnice prezentują się w ceramicznych donicach, ustawionych na tarasach czy balkonach.

Trawy ozdobne: jakie warunki zapewnić ostnicom?

Ostnice, jak większość traw ozdobnych w ogrodzie, kochają słońce, i tylko na słonecznym stanowisku pokażą się z najlepszej strony. W słońcu osiągają właściwy pokrój, pędy są sztywne i mocno wybarwione. Te, które rosną w pełnym słońcu, w lepszej kondycji przeżywają polskie zimy. Ostnice mają średnie wymagania w stosunku do gleby, wystarczy im średnio żyzne podłoże. Nie znoszą miejsc, w których nawet przez krótki okres pojawia się woda zastoiskowa.

Trawy ozdobne: jak pielęgnować ostnice

Kupione sadzonki ostnic, ukorzenione w doniczkach, można wysadzać do gruntu przez cały okres wegetacyjny. Dla traw ozdobnych sadzonych w ogrodzie bardziej niekorzystne jest przenawożenie niż brak nawożenia. Nadmiar azotu powoduje wybujały wzrost traw ozdobnych – pędy stają się zbyt wiotkie i wylegają (pokładają się na ziemi). Zasilanie nawozami należy ograniczyć do minimum. Ostnice rosnące kilka sezonów w tym samym miejscu, należy zasilić niewielką ilością nawozu wieloskładnikowego.
Ostnice wymagają umiarkowanego podlewania. Trzeba pamiętać o usuwaniu dojrzałych kwiatostanów, w przeciwnym razie nastąpi niekontrolowany rozsiew nasion i w przyszłym roku spontanicznie ostnice pojawią się w wielu miejscach w ogrodzie.
Trawy ozdobne rozmnażamy przez podział roślin. Po 4–5 latach kępa ostnic rozrośnie się i należy ją podzielić na 2–3 mniejsze części. Zabieg ten wykonujemy wiosną lub w drugiej połowie sierpnia.

Warto wiedzieć

NAWÓZ EKOLOGICZNY 0-8-18

NAWÓZ EKOLOGICZNY 0-8-18

  • Nawóz fosforowo-potasowy z dodatkiem magnezu produkowany wyłącznie z naturalnych kopalin, bez obróbki chemicznej.
  • Posiada obojętne pH, dzieki czemu jego stosowanie nie powoduje zakwaszenia gleby.
  • Polecany do stosowania zarówno w gospodarstwach ekologicznych, jak i w przydomowych ogródkach.
  • Posiada świadectwo przydatności do stosowania w rolnictwie ekologicznym zgodne z ekologicznym rozporządzeniem unijnym Nr 834/2007 i regulacjami rozporządzenia Unii Europejskiej 889/2008.
  • Zalecany do stosowania pod wszystkie rośliny uprawne oraz na plantacjach wieloletnich.
  • Nawóz granulowany,  łatwy do równomiernego rozsiewania.

Szczegółowe informacje dotyczące właściwości oraz dawkowania - zobacz tutaj

www.nawozyzlubonia.pl
www.nawozydlaogrodu.pl

Autor tekstu: Opracowanie na podstawie materiałów Plant Publicity Holland
Autor zdjęć: materiały prasowe, Plant Publicity Holland
Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

anemony
anemony

Ostatnie w tym sezonie wiosenne anemony... :) Udało nam się zdobyć białe z ciemnym środkiem. Te są...

Przeczytaj też:
Prawidłowa kolejność prac przy zakładaniu ogrodu
Prawidłowa kolejność prac przy zakładaniu ogrodu

Od czego zacząć zakładanie ogrodu? Zakładanie ogrodu zacznij od prac ziemnych. Przedtem ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2016 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia