Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Projektowanie ogrodów > Ogrody minimalistyczne: rośliny i wyposażenie ogrodów minimalistycznych
Projektowanie ogrodów

Ogrody minimalistyczne: rośliny i wyposażenie ogrodów minimalistycznych

Formy strzyżone oparte na kwadratach

Formy strzyżone oparte na kwadratach

W ogrodach minimalistycznych króluje monochromatyczność. Dobierając rośliny do ogrodów minimalistycznych należy wystrzegać się różnorodności gatunkowej. Jakie rośliny pasują do ogrodów minimalistycznych? Elementy wyposażenia ogrodów minimalistycznych.

Prostota, spokój, subtelność, symbolika i elegancja – takie są ogrody minimalistyczne. W wielu krajach spotyka się unikalną formę projektowania i tworzenia nie tylko ogrodów, ale i całej przestrzeni krajobrazu. Doskonale wyraża ona nastrój naszych czasów, jest nowoczesna, ale odnosi się także do przeszłości. Często powiązana jest z najnowszą technologią. Prostota, spokój, subtelność, symbolika i elegancja – takie są ogrody inspirowane nurtem minimalistycznym. Styl minimalistyczny można odnaleźć w wielu współczesnych wnętrzach prezentowanych w różnych publikacjach i czasopismach dotyczących urządzania wnętrz i ogrodów. Przy odrobinie fantazji i chęci, każdy miłośnik prostoty i elegancji może zastosować go w swoim ogrodzie. Oto kilka pomocnych wskazówek.

Forma ogrodu minimalistycznego

Ogrody minimalistyczne mogą mieć różnorodną formę. Zazwyczaj dominują geometryczne układy, oparte na kwadratach bądź kołach. Nie oznacza to jednak, że kształty nieregularne są niedozwolone. Istotne jest utrzymanie czytelności kompozycji. Gdy zdecydujemy się na kształty geometryczne, należy je konsekwentnie powtarzać w całym ogrodzie. Tworząc ogród minimalistyczny nie można wprowadzać zbyt wielu elementów dekoracyjnych, jego ozdobę stanowi kompozycja, proporcje oraz materiały użyte do budowy. Ogrody minimalistyczne pasują do nowoczesnej architektury. Można jednak pokusić się o stworzenie ogrodu w tym stylu otaczającego dom z klasycznej cegły – osiągniemy wtedy interesujący i nieoczekiwany efekt.

Roślinność w ogrodach minimalistycznych

Również pod względem roślinności ogrody minimalistyczne są różnorodne, ale rośliny służą przede wszystkim do podkreślenia efektu. Można użyć zaledwie kilku roślin, ale dopuszczalne jest użycie większej ich liczby. Wybierać należy gatunki i odmiany o regularnym, zwartym pokroju, dzięki któremu rośliny sprawiają wrażenie, jakby były rzeźbami. Powinno się dla nich wybrać w ogrodzie miejsce dobrze wyeksponowane, abyśmy mogli podziwiać je jak prawdziwe dzieła sztuki. Warto użyć gatunków i odmian dobrze znoszących formowanie. Fantazyjnie przycięte zimozielone żywopłoty (np. z cisów) stworzą kompozycję atrakcyjną cały rok.

Oszczędna w formie kompozycja ogrodu i jego elementów stanowi doskonałe tło eksponowania piękna roślin.
Dobierając rośliny do ogrodów minimalistycznych należy wystrzegać się różnorodności gatunkowej. Najlepiej użyć nie więcej niż kilku gatunków. Oto przykłady roślin polecanych do ogrodów minimalistycznych:

  • drzewa: brzoza, grab, klon, magnolie;
  • krzewy: bukszpan, cis, sosny karłowe, tawuły (gatunki o kulistym pokroju);
  • byliny: czosnek ozdobny, szczypiorek ozdobny, lawenda wąskolistna;
  • trawy: bambusy, kostrzewa popielata, kostrzewa Gautiera, miskant chiński, rozplenica japońska, ostnica(wszystkie gatunki).

Elementy wyposażenia ogrodów minimalistycznych

W ogrodach minimalistycznych króluje monochromatyczność (wszystkie elementy wyposażenia zachowane są w podobnej tonacji) lub kontrast (kolory kontrastują ze sobą). Materiały, z których zostały wykonane elementy, muszą współgrać z roślinnością oraz kompozycją ogrodu. Powinny być oryginalne, stanowić swoiste dzieło sztuki, przyciągać wzrok. Kryterium doboru tych elementów nie powinien być ich wyszukany charakter, ale czystość linii, prostota i funkcjonalność. Niskie murki, na przykład z betonu wibrownego który jest niezwykle gładki (mechanicznie wytrząsany w celu pozbycia się bąbelków powietrza), mogą posłużyć jako miejsca do siedzenia, a także schody. Z powodzeniem można wprowadzać do ogrodu elementy, którymi zazwyczaj dekoruje się wnętrza – doskonale powiążą one przestrzeń ogrodu z mieszkaniem.

Autor tekstu: Agnieszka Kostka
Autor zdjęć: Agnieszka Kostka
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Zima - nie zima.
Zima - nie zima.

Koniec stycznia a tu czort wie co jest - teoretycznie powinna być zima a w praktyce...? Sniegu...

Przeczytaj też:
Nowe zasady wycinania drzew na prywatnej posesji: pozwolenie nie jest już potrzebne!
Nowe zasady wycinania drzew na prywatnej posesji: pozwolenie nie jest już potrzebne!

Od 1 stycznia 2017 roku obowiązują nowe zasady wycinania drzew na prywatnej ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia