Ogród po latach: jak pielęgnować rośliny

2010-07-07 2:00

Ogród to żywy organizm. Z upływem lat zmienia się, przekształca, dojrzewa. Powinniśmy o tym pamiętać już na etapie projektowania ogrodu, bo to pomoże dobrze go urządzić.

Niezależnie od wieku ogrodu, bardzo ważne są byliny, sezonowe rośliny pojemnikowe, rośliny jednoroczne i dwuletnie. Pozwalają zmieniać aranżacje, a co za tym idzie – klimat panujący w ogrodowych wnętrzach. Warto dobierać je tak, aby barwne kwitnące grupy zdobiły ogród przez cały sezon wegetacyjny.
W ogrodzie, w którym są drzewa, wraz z upływem lat zmieniają się warunki wzrostu niższych roślin. Przybywa cienia, podnosi się wilgotność powietrza, a jeśli nie zgrabiamy liści drzew – tworzy się urodzajna warstwa próchnicy. Powstaje doskonałe siedlisko dla roślin cieniolubnych. Niestety, gorzej rosną rośliny, które lubią słońce oraz trawnik. Wraz ze zmianą wieku ogrodu zmienia się nieco jego pielęgnacja. Pierwsze lata to przede wszystkim walka z chwastami i podlewanie roślin (także drzew i krzewów). W kolejnych większego znaczenia nabiera przycinanie roślin, regeneracja trawnika i renowacja elementów wyposażenia ogrodu. Zawsze trzeba pamiętać o nawożeniu.

Ogród dojrzały piętnastoletni

Jeżeli w naszym ogrodzie drzewa i krzewy zostały posadzone zbyt gęsto, na pewno pojawi się konieczność usunięcia kilku z nich. Jedne po prostu wykarczujemy, inne możemy przesadzić z bryłą korzeniową, ale to wymaga przygotowania – odcięcia korzeni wokół rośliny, uformowania i zabezpieczenia przed uszkodzeniem bryły korzeniowej, a następnie wydobycia i przeniesienia rośliny w inne miejsce. Szczególnie kłopotliwe jest przesadzanie drzew – są bardzo ciężkie i ich przeniesienie wymaga zwykle użycia specjalistycznego sprzętu. Zbyt duże krzewy można odmłodzić, dzieląc i usuwając części najstarsze lub najsłabsze.
Krzewy iglaste posadzone w wielogatunkowych grupach często sprawiają kłopoty. Niektóre odmiany przez pierwsze lata po posadzeniu rosną wolno i nagle zaczynają się rozrastać, dominować i zagłuszać inne. Podejmowanie decyzji o wycinaniu i przenoszeniu drzew to moment powtórnego kształtowania przestrzeni ogrodowej. Musimy określić, do czego zmierzamy: czy chcemy wyeksponować pokrój najpiękniejszych egzemplarzy, czy odsłonić zbytnio ocienione fragmenty terenu, czy tylko pozbyć się tych roślin, które nie spełniły naszych oczekiwań. Trawnik i byliny pielęgnujemy podobnie jak w poprzednich latach.

Ogród przed trzydziestką

Duże drzewa i gęste krzewy tworzą zaciszne, ale często cieniste wnętrza ogrodowe. Od tej pory będą wymagały systematycznej pielęgnacji: usuwania uszkodzonych, suchych i chorych konarów, a jeżeli chcemy poprawić warunki życia niższych roślin – prześwietlania koron. Ten ostatni zabieg zawsze osłabia kondycję drzewa. Warto go wykonywać jedynie wtedy, gdy jest niezbędny. Krzewy, żywopłoty, trawniki, byliny i rośliny sezonowe pielęgnujemy tak jak w ogrodach młodszych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie