Ogród na zalesionej działce. Jak stworzyć ogród w lesie

2019-01-28 9:47

Urządzając ogród na zalesionej działce, musimy wziąć pod uwagę, że rośnie na niej wiele drzew. Przy tworzeniu ogrodu w lesie warto wykorzystać te rośliny, które tam już rosną. Jak stworzyć ogród w lesie.

Planując ogród na leśnej działce przede wszystkim musimy zdecydować, jaki ma mieć charakter. Warto rozejrzeć się po okolicy, sprawdzić, jakie efektowne rośliny rosną w lasach, w których istnieją zbiorowiska podobne do zastanego na naszej posesji. Warto też przyjrzeć się, jakie rośliny najlepiej czują się w ogrodach sąsiadów: potem rozważyć, jaki typ ogrodu odpowiada nam najbardziej. Do wyboru mamy kilka możliwości – najważniejsze, żeby powstało miejsce, w którym chętnie będziemy przebywać.

Ogród w lesie: trawa pod drzewami

Najczęściej spotykanym sposobem zagospodarowania działki leśnej wokół domu jest splantowanie terenu i założenie trawnika pod istniejącymi drzewami. Ozdobą takich ogrodów są grupy krzewów i bylin wybieranych zgodnie z estetycznymi upodobaniami właścicieli. Powstaje wrażenie rozległej przestrzeni, a liczne drzewa przywołują skojarzenia z rosnącym tu niegdyś lasem.

Ogród w lesie: zwyczajny ogród

Można też „uporządkować” teren swojej działki i po wycięciu znacznej części drzew i krzewów zagospodarować go tak, by nie przypominał lasu. Zwolennicy takich rozwiązań muszą włożyć sporo wysiłku i poświęcić wiele czasu, by zmienić warunki glebowe, usunąć zastaną roślinność i przekształcić zbiorowisko leśne w zwyczajny ogród obsadzony popularnymi roślinami ozdobnymi.

>>Przeczytaj też: Jakie rośliny będą dobrze rosły w sosnowym lesie?

Ogród w lesie: ogród ozdobny i środowisko leśne obok siebie

Jeżeli działka jest duża, właściciele często decydują się na przekształcenie w ogród ozdobny jedynie najbliższego otoczenia domu, a w części bardziej oddalonej zachowują charakterystyczne środowisko leśne. Dzięki temu mogą zrealizować pragnienie posiadania eleganckiego ogrodu, a zarazem marzenie o własnym urokliwym leśnym zakątku.

Ogród w lesie: pięknie dobrane rośliny

Jeżeli ogród ma być efektowny, a przy tym niewymagający wiele pielęgnacji, pod koronami drzew w sąsiedztwie zastanych krzewów można posadzić rośliny ozdobne, którym  odpowiadają warunki panujące na tej działce. W lesie typu bór sosnowy lub sosnowo-świerkowy podłoże jest kwaśne i dominują rośliny iglaste. Dobrze rosną tu różaneczniki i azalie, wrzosy i wrzośce, można też sadzić z powodzeniem powojniki botaniczne i wielkokwiatowe oraz hortensję pnącą. Na podłożu piaszczystym efektownie wyglądają rozrastające się w poduchy macierzanka piaskowa czy rozchodnik ostry.
W lasach mieszanych i liściastych, oprócz rozmaitych roślin rosnących w warunkach naturalnych, takich jak berberysy, róże, pęcherznice, głogi, łubin, barwinek, można wprowadzić też ich ozdobne odmiany oraz ozdobne krzewy kwitnące, jak lilak pospolity, jaśminowiec wonny, porzeczki złota i krwista czy rozmaite byliny.

Działka leśna
Działka w lesie

Autor: Andrzej Szandomirski

Działka w lesie to wyzwanie, by w czasie budowy nie zniszczyć najcenniejszego - drzew wokół domu. One są tu najważniejsze

Zanim zdecydujemy się na kupno działki oznaczonej w ewidencji gruntów jako leśna, musimy dowiedzieć się w urzędzie gminy, czy jest ona objęta planem miejscowym, a jeśli tak – jakie ma przeznaczenie. Gdy okaże się, że budowlane, konieczne jest wyłączenie jej z produkcji leśnej. Jeżeli inne – można wnioskować o zmianę przeznaczenia (ale jest to trudne). Zazwyczaj jednak planu miejscowego nie ma i wtedy trzeba wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy. Pozytywną decyzję uzyskamy, jeśli spełnimy warunki dobrego sąsiedztwa (będzie z nami graniczyła działka zabudowana), dostępu do drogi publicznej oraz z istniejącego uzbrojenia. W przypadku działki leśnej mogą być one trudne do spełnienia.
Po uzyskaniu warunków zabudowy, zgodnie z ustawą z 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych, inwestor musi wystąpić do dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych o zezwolenie na wyłączenie gruntów z produkcji leśnej. Za wyłączenie się płaci: należność (jednorazową opłatę z tytułu trwałego wyłączenia gruntów z produkcji), jednorazowe odszkodowanie za przedwczesny wyrąb drzewostanu oraz przez 10 lat opłaty roczne. Z obowiązku tego zwolniony jest grunt o powierzchni do 0,05 ha przeznaczony na budowę domu jednorodzinnego. Zanim rozpoczniemy inwestycję, musimy uzyskać pozwolenie na budowę. Wydaje je starosta powiatowy na wniosek inwestora.

Ogród w lesie: leśny ogród naturalistyczny

Rozwiązaniem rzadko spotykanym, ale interesującym jest stworzenie na działce leśnej ogrodu naturalistycznego, w którym wyeksponowane zostaną efektowne rośliny typowe dla danych zbiorowisk. Przeanalizowanie roślinności porastającej działkę i obserwacje dokonane w okolicy pozwolą stworzyć kompozycję, która – dyskretnie pielęgnowana i trzymana w ryzach – wyglądać będzie jak wspaniałe dzieło natury. Ten sposób wykorzystania leśnej działki preferują osoby, dla których wybór tego fragmentu terenu był nie kwestią przypadku, a świadomej decyzji.

Quiz ogrodniczy

Pytanie 1 z 10
1. Roślina mylnie nazywana mleczem, bujnie kwitnąca na żółto na trawnikach, to:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Pozostałe podkategorie