Ogród na piaszczystej działce

2012-01-18 11:43

Piaszczysta działka to dla wielu amatorów zieleni prawie wyrok. Można na niej założyć piękny ogród, jeśli od początku będziemy przestrzegać pewnych zasad.

Główną przyczyną słabego wzrostu roślin na piaszczystej działce jest niedostatek wody. Po deszczu lub podlaniu po prostu wsiąka ona w głąb ziemi, zanim rośliny zdążą ją pobrać. Woda gruntowa znajduje się zaś zbyt nisko, by mogły z niej korzystać. Kolejnym problemem jest mała żyzność piaszczystej gleby. Rośliny nie znajdują w niej zbyt wielu potrzebnych minerałów. Nawet jeśli zastosujemy nawozy mineralne, nie uzyskamy zadowalającego efektu, bo są one szybko wypłukiwane poza zasięg korzeni roślin. Możemy poprawić tę sytuację, przygotowując odpowiednio glebę, jeszcze zanim założymy na niej ogród, oraz stosując właściwe dla takiego gruntu nawozy.

Ulepszanie piaszczystej gleby

Im wcześniej zaczniemy – tym lepiej. Nie warto czekać, aż wprowadzimy się do domu. Gdy tylko zakończymy prace na zewnątrz budynku, rozłóżmy na powierzchni planowanego ogrodu uprzednio zdjętą warstwę humusu i posiejmy rośliny na nawóz zielony (najlepiej motylkowe: łubin żółty, mieszankę peluszki i wyki lub seradelę). Gdy zaczną kwitnąć, zetnijmy je i wymieszajmy płytko z wierzchnią warstwą ziemi. Ich łodygi po rozłożeniu zamienią się w cenną próchnicę.
Strukturę piaszczystej gleby możemy również poprawić, przekopując ją z rozłożoną na powierzchni warstwą gliny. Odpowiednie nawożenie Najskuteczniejsze na piaszczystej ziemi są nawozy organiczne – zwłaszcza kompost – które użyźniają ją i sprawiają, że chłonie więcej wody. Warto też stosować nawozy mineralne – najlepiej tak zwane wolno działające, których związki są uwalniane powoli, w miarę pobierania ich przez korzenie roślin.

Właściwe rośliny na piaszczystą glebę

Najlepiej od razu zrezygnować z sadzenia tych wymagających i wybrać takie, które w naturalnych warunkach rosną w suchych siedliskach – najszybciej zaaklimatyzują się w ogrodzie.

Drzewa:
brzoza brodawkowata, jarząb pospolity (jarzębina), jodła kalifornijska, robinia biała (akacja), sosny – czarna, górska i pospolita, surmia bigoniowata (katalpa), świerk kłujący.
Krzewy: berberysy – koreański, pospolity Thunberga, jałowce – płożący, pospolity i sabiński, karagana syberyjska, perukowiec podolski, pięciornik
krzewiasty, rokitnik pospolity, sumak octowiec, śnieguliczki: biała i koralowa, tamaryszek drobnokwiatowy, tawuła wczesna, wierzba purpurowa oraz wrzosy.
Byliny: czyściec wełnisty, gipsówka rozesłana, goździk kropkowany, juka kalifornijska, lawenda wąskolistna, macierzanka piaskowa, nachyłek wielkokwiatowy, rozchodniki, smagliczki – skalna i srebrzysta, szałwia omszona, trawy – kostrzewy, ostnice i wydmuchrzyce.
Rośliny jednoroczne: aksamitki – rozpierzchła i wąskolistna, dimoreoteka mieszańcowa, kosmos pierzasty, maczek kalifornijski, nagietek lekarski, nasturcja większa, ubiorek okółkowy.

Podpowiadamy i radzimy

  • W piaszczystej ziemi dobrze jest sadzić rośliny sprzedawane w pojemnikach. Ich korzenie, które jeszcze przez jakiś czas po posadzeniu korzystają ze związków organicznych zawartych w ziemi wypełniającej doniczkę, łatwiej się przystosowują do nowych, trudniejszych warunków.
  • Jeśli rośliny na nawóz zielony posiejemy w lipcu lub na początku sierpnia – zdążą urosnąć i przed zimą będziemy je mogli przekopać. Wiosną zaś będziemy mogli posiać lub posadzić rośliny ozdobne. Jeżeli jednak nie śpieszy nam się z zakładaniem ogrodu, warto na wiosnę następnego roku ponownie posiać rośliny na nawóz zielony, a obsadzenie ogrodu odłożyć do jesieni.
  • Kompost możemy stosować co roku – wiosną lub jesienią. Jego 2-centymetrową warstwę rozkładamy wokół roślin i lekko mieszamy z glebą.
  • Na piaszczystej ziemi zawsze należy wybrać najmniejszą zalecaną przez producenta dawkę nawozu. Najlepiej podzielić ją na 2-3 porcje i stosować w ratach w odstępie około dwóch tygodni.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie