Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Projektowanie ogrodów > Nowe zasady wycinania drzew na prywatnej posesji: pozwolenie nie jest już potrzebne!
Projektowanie ogrodów

Nowe zasady wycinania drzew na prywatnej posesji: pozwolenie nie jest już potrzebne!

Od 1 stycznia 2017 roku obowiązują nowe zasady wycinania drzew na prywatnej posesji. Zgodnie z nimi nie potrzeba już pozwolenia na wycinkę drzew i krzewów na działce, której jesteś właścicielem, jeśli nie jest to związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Od 1 stycznia 2017 r., zgodnie z nowymi przepisami (Ustawa z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach) właściciele nieruchomości mogą na własnej działce wycinać drzewa i krzewy żadnych formalności, zgłoszeń do urzędów i zezwoleń. Do tej pory bez zezwolenia można było wycinać jedynie drzewa owocowe oraz drzewa gatunków nie zaliczanych do owocowych, których obwód pnia nie przekraczał wartości granicznych wskazanych w odpowiednich przepisach.

>>Przeczytaj też: Drzewa i krzewy o ozdobnej korze – dobry pomysł na aranżację ogrodu

Wycinka drzew na własnej działce bez pozwolenia

Od pierwszego dnia tego roku weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie przyrody, zgodnie z którą pozwolenia na wycinanie drzew i krzewów przez prywatnych właścicieli nieruchomości na ich własnych posesjach nie są już potrzebne. Pamiętaj jednak, że zgodnie z nowymi przepisami, jest to możliwe tylko w tym przypadku, gdy wycinka drzew lub krzewów nie jest związana z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Jeśli zatem chcesz wyciąć drzewo albo krzew z ogrodu bądź działki, której jesteś właścicielem, możesz to zrobić bez występowania o pozwolenie do gminy (jak to było dotychczas), a usunięcie rośliny nie będzie groziło karami.

>>Przeczytaj też: Przesadzanie dużych drzew: odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Konieczne pozwolenie na wycięcie kilkunastoletnich drzew na cele działalności gospodarczej

Jeśli jednak na działce, której jesteś właścicielem, prowadzisz działalność gospodarczą, to jeśli chcesz wyciąć drzewo musisz wystąpić o pozwolenie na wycinkę, ale tylko tych drzew, których obwód mierzony na wysokości 130 cm przekracza:

  • 100 cm dla gatunków: topola, wierzba, kasztanowiec zwyczajny, klon jesionolistny, klon srebrzysty, robinia akacjowa i platan klonolistny,
  • 50 cm dla pozostałych gatunków drzew.

Są to zazwyczaj przynajmniej kilkunastoletnie drzewa.

Wycinanie drzewa

Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com
Opracowanie: redakcja serwisu
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Wspomnienie lata
Wspomnienie lata

Za oknami szaruga i niestety pięknie wybarwione drzewa też powoli tracą swój urok. Zima zbliża się...

Przeczytaj też:
Jak założyć ogród na piaszczystej ziemi. Poradnik
Jak założyć ogród na piaszczystej ziemi. Poradnik

Czy można mieć piękny ogród na piaszczystej ziemi? Co zrobić, gdy gleba ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia