Jakie rośliny wybrać na piaszczystą ziemię?

2014-07-07 14:38

Na piaszczystej działce nie należy sadzić roślin wymagających. Podpowiadamy jakie rośliny są polecane do sadzenia w piaszczystej ziemi. Rośliny na piaszczystą ziemię.

Systematyczne nawożenie znacznie poprawia jakość gleby, ale jest to proces powolny. Dlatego jeżeli ziemia w ogrodzie jest sucha oraz piaszczysta, lepiej zrezygnować z uprawy wymagających roślin i posadzić te, które pochodzą z suchych siedlisk. Wbrew pozorom jest sporo gatunków, które poradzą sobie w takich warunkach. W naturalnym środowisku występują na skalistych południowych zboczach, porastają wydmy, wysychające latem stepy i suche zarośla. Tworzą rozgałęzione systemy korzeniowe lub korzenie palowe, które sięgają głęboko w ziemię. Ich liście są małe albo pokryte kutnerem – mikroskopijnymi srebrnoszarymi włoskami, które zapewniają mniejsze parowanie i straty wody. Niektóre magazynują wodę w mięsistych liściach, na przykład rozchodniki. Piaszczysta gleba to dobre miejsce na ogródek ziołowy. Suche stanowiska lubią rośliny śródziemnomorskie, na przykład lawenda, tymianek, oregano, szałwia i hyzop. Lepiej natomiast zrezygnować z trawnika. Uprawiana w piaszczystej ziemi darń szybko przesycha i musi być ciągle nawadniana. Zamiast trawnika lepiej posadzić niskie płożące rośliny lub założyć ogród żwirowy. Nie jest to trudne. Glebę przekopuje się i nawozi podobnie jak pod zwykłe rabaty, po czym zostawia się ją na kilka dni, żeby osiadła. Następnie podłoże należy przykryć włókniną ogrodniczą (musi być ona przepuszczalna dla wody i powietrza). W miejscach
przewidzianych na rośliny materiał przecina się na krzyż, tak by powstały spore otwory, i w nich sadzi się niewielkie krzewy oraz byliny. Na koniec włókninę należy przykryć kilkucentymetrową warstwą drobnego kruszywa. Poza tym, że utworzy ono świetne tło dla roślin (na jasnym żwirze będą one ładnie wyeksponowane), da dodatkową korzyść – zapobiegnie szybkiemu parowaniu wody z gleby.

W łatwo przesychającej ziemi dobrze jest sadzić rośliny sprzedawane w pojemnikach. Ich korzenie, które jeszcze przez jakiś czas po posadzeniu korzystają ze związków organicznych zawartych w ziemi wypełniającej doniczkę, łatwiej się przystosowują do nowych, trudniejszych warunków.

Polecane rośliny na piaszczystą ziemię

  • Drzewa i krzewy liściaste: amorfa krzewiasta, berberys Thunberga, brzoza brodawkowata, glediczja trójcierniowa, grusza wierzbolistna, karagana syberyjska, katalpa bignoniowata, moszenki południowe, oliwnik wąskolistny, perukowiec podolski, pięciornik krzewiasty, robinia akacjowa, rokitnik pospolity, róża pomarszczona, tamaryszek drobnokwiatowy, tawuła wczesna, szczodrzeńce.
  • Drzewa i krzewy iglaste: jałowiec chiński, pospolity, płożący, rozesłany i sabiński, jodła kalifornijska, sosna bośniacka, czarna, górska (kosodrzewina) i pospolita, świerk Brewera i kłujący (zwany potocznie srebrnym).
  • Byliny niskie i zadarniające (zamiast trawnika): czyściec wełnisty, dzwonek dalmatyński, gęsiówka kaukaska, gipsówka rozesłana, goździk kropkowany i siny, kocanki piaskowe, lepnica nadmorska, macierzanki, rogownica kutnerowata, rojniki, rozchodniki, smagliczka skalna, ukwap dwupienny, zawciąg nadmorski.
  • Byliny średnie i wysokie: aster gawędka, dyptam jesionolistny, dziewanny, gailardia oścista, jukki, kosaćce bródkowe, krwawnik pospolity, kocimiętka Faassena, miłek wiosenny, nachyłek okółkowy, nawłoć ogrodowa, posłonek ogrodowy, przegorzan pospolity, przetacznik pagórkowy, przymiotno kanadyjskie, słoneczniczek szorstki.
  • Ozdobne trawy: kostrzewy, ostnice, strzęplica sina, wydmuchrzyca piaskowa. Rośliny jednoroczne: aksamitki, dimorfoteka mieszańcowa, kosmos pierzasty, maczek kalifornijski, nagietek lekarski, portulaka wielkokwiatowa, ubiorek okółkowy, zatrwian wrębny.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Pozostałe podkategorie