Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Projektowanie ogrodów > Jakie rośliny uprawiać na piaszczystej ziemi
Projektowanie ogrodów

Jakie rośliny uprawiać na piaszczystej ziemi

Rozchodnik hiszpański

Rośliny na piaszczystą ziemię. Czy na piaszczystej ziemi można mieć zadbany ogród? Oczywiście! Trzeba tylko wybrać odpowiednie gatunki roślin i przed ich posadzeniem starannie przygotować piaszczystą ziemię.

Jeżeli ziemia w ogrodzie jest sucha i piaszczysta, to lepiej zrezygnować z uprawy wymagających roślin i posadzić gatunki pochodzące z suchych siedlisk. Z takimi siedliskami najczęściej kojarzą się nam rozchodniki, dlatego najchętniej sadzimy je w piaszczystych miejscach.

Jest jednak dużo innych gatunków roślin, które mogą rosnąć w niezbyt urodzajnej i suchej glebie (w tabeli opisy wybranych gatunków):

  • drzewa i krzewy lisciaste - brzoza brodawkowata, karagana syberyjska, perukowiec podolski, pięciornik krzewiasty, rokitnik pospolity, sumak octowiec, śnieguliczka biała i koralowa, tamaryszek drobnokwiatowy, tawuła wczesna;
  • drzewa i krzewy iglaste - jałowiec pospolity i sabiński, jodła kalifornijska, sosna czarna, górska i pospolita, świerk kłujący;
  • byliny - aster gawędka, czyściec wełnisty, gailardia oścista, gipsówka rozesłana, goździk kropkowany, jukka karolińska, kocimiętka Faassena, lawenda wąskolistna, lepnica nadmorska, macierzanka piaskowa, miłek wiosenny, nachyłek wielkokwiatowy, posłonek ogrodowy, przegorzan niski, przetacznik kłosowy, rogownica kutnerowata, rojniki, rozchodniki, smagliczka skalna, ukwap dwupienny, wiesiołek czworokątny, zawciąg nadmorski.

Warto też uprawiać na piachu rośliny jednoroczne, które szybko ozdobią nasz ogród licznymi, wielobarwnymi kwiatami. Na suchych ziemiach dobrze rosną: aksamitki, dimorfoteka mieszańcowa, kosmos pierzasty, maczek kalifornijski, nagietek lekarski, nasturcja większa, portulaka wielkokwiatowa, ubiorek okółkowy.
W piaszczystej ziemi dobrze jest sadzić rośliny sprzedawane w pojemnikach. Ich korzenie, które jeszcze przez jakiś czas po posadzeniu korzystają ze związków organicznych zawartych w ziemi wypełniającej doniczkę, łatwiej się przystosowują do nowych, trudniejszych warunków.

Rokitnik pospolity
Lubi gleby wapienne. Ozdobą krzewu są szarozielone liście i liczne pomarańczowe owoce (oblepiające pędy od sierpnia do marca), pojawiające się wyłącznie na okazach żeńskich; tworzy ciernie. Osiąga 5-8 m wysokości.

Tamaryszek drobnokwiatowy
Na wiosnę późno się rozwija. W surowe zimy może przemarzać, ale po przycięciu odrasta. Ozdobą krzewu są szarozielone liście oraz liczne różowe kwiaty zdobiące pędy w maju i czerwcu. Dorasta do 2-3 m wysokości.

Jałowce
Dostepne są liczne odmiany o różnych pokrojach i barwach igieł. Nadają się do zadarniania (formy płożące) i na żywopłoty (formy kolumnowe). Dorastają do 0,3-5 m wysokości. Ładnie komponują sią z roślinami o kontrastowym zabarwieniu liści.

Świerk kłujący
Potocznie zwany świerkiem srebrnym. Bardzo wolno rośnie, osiąga 10-15 m wysokości. Tworzy stożkowatą koronę. Ma srebrne igły.

Lawenda wąskolistna
Lubi wapienną glebę. Może przemarzać; wiosną należy przycinać kępy. Kwitnie (drobne, fioletowe kwiaty) w lipcu i sierpniu. Wysokość od 50 do 70 cm.

Macierzanka piaskowa
Tworzy darń o wysokości 5-20 cm. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Cała roślina przyjemnie pachnie.

Nachyłek wielkokwiatowy
Kwitnie od czerwca do sierpnia (duże, żółte kwiaty). Kępy nachyłka należy dzielić co 3-4 lata. Roślina osiąga 60-80 cm wysokości.

Rogownica kutnerowata
Ma srebrnoszare liście i długie pokładające się pędy. Drobne, białe kwiaty pojawiają sią w maju i czerwcu. Można ją sadzić między kamieniami w murkach suchych.

Rozchodniki
Niskie gatunki nadają się do zadarniania. Kwitną od maja do sierpnia, kwiaty mogą być białe, żółte lub różowe. Mogą rosnąć między kamieniami i płytami chodnika.

Autor tekstu: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Autor zdjęć: Agnieszka Mike-Jeziorska, Magdalena Michalak
Źródło: Murator
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Tajlandzkie kwiaty
Tajlandzkie kwiaty

Tajlandia to kraj storczyków i kolorowych kwiatów. Wizyta w Tajlandii pozwoliła na dokładną relację...

Przeczytaj też:
Nowe zasady wycinania drzew na prywatnej posesji: pozwolenie nie jest już potrzebne!
Nowe zasady wycinania drzew na prywatnej posesji: pozwolenie nie jest już potrzebne!

Od 1 stycznia 2017 roku obowiązują nowe zasady wycinania drzew na prywatnej ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia