Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Projektowanie ogrodów > Jak zaprojektować ogród: ogród w wieku od 5 do 10 lat
Projektowanie ogrodów

Jak zaprojektować ogród: ogród w wieku od 5 do 10 lat

Pnącza to rośliny do zadań specjalnych – szybko rosną, tworząc dużą masę liści, a w ogrodzie, w którym nie ma jeszcze wysokich roślin, zastępują drzewa

Pnącza to rośliny do zadań specjalnych – szybko rosną, tworząc dużą masę liści, a w ogrodzie, w którym nie ma jeszcze wysokich roślin, zastępują drzewa

Ogród w wieku od 5 do 10 lat zaczyna przypominać kompozycję z naszych marzeń. Przedstawiamy jak wygląda ogród 5-10-letni i jakie zabiegi pielęgnacyjne są konieczne w takim ogrodzie. Jak dobrze zaprojektować ogród.

Ogród w wieku 5-10 lat: wygląd

W ogrodzie, który ma 5-10 lat drzewa i krzewy są już na tyle wyrośnięte, że uwydatniają się ich pokrój oraz inne cechy charakterystyczne dla gatunku czy odmiany. Pod koniec tego okresu tworzą wysokie grupy bujnej zieleni i zaczynają już dominować w przestrzeni ogrodowej nad bylinami oraz roślinami jedno- i dwuletnimi.
Żywopłoty, jeśli były odpowiednio strzyżone, są gęste, a przy tym często osiągnęły już planowany kształt i wysokość. Stają się dobrym tłem dla innych roślin. Można powiedzieć, że ogród dziesięcioletni osiągnął już zaplanowaną formę.

Ogród w wieku 5-10 lat: zabiegi pielęgnacyjne

Konieczne jest coroczne zasilanie roślin kompostem lub nawozami wieloskładnikowymi. Dzięki temu będą bujnie rosły i obficie kwitły. Poza systematycznym przycinaniem żywopłotów czy formowanych w bryły krzewów koniecznością stanie się cięcie odmładzające krzewów oraz usuwanie suszu.
Co kilka lat trzeba przesadzać niektóre byliny, choć są też takie, które w tym samym miejscu mogą rosnąć nawet 20 lat (na przykład funkie, liliowce czy piwonie).
Trawnik poza nawożeniem i podlewaniem należy wiosną poddać wertykulacji (usunąć filc – warstwę nieprzepuszczalną dla powietrza, wody i nawozów), a jeżeli jest taka konieczność – także aeracji, czyli napowietrzaniu (zwłaszcza na zwięzłej gliniastej glebie i w miejscach, gdzie ziemia jest zbita, często deptana).

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: Marcin Czechowicz
Źródło: Murator
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

kocham deszcz, wreszcie pada

Doczekaliśmy się opadów deszczu i w końcu mamy wodę do podlewania. Trudno cokolwiek zrobić...

Przeczytaj też:
Prawidłowa kolejność prac przy zakładaniu ogrodu
Prawidłowa kolejność prac przy zakładaniu ogrodu

Od czego zacząć zakładanie ogrodu? Zakładanie ogrodu zacznij od prac ziemnych. Przedtem ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia