Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Projektowanie ogrodów > Jak zaprojektować ogród: ogród w wieku od 5 do 10 lat
Projektowanie ogrodów

Jak zaprojektować ogród: ogród w wieku od 5 do 10 lat

Pnącza to rośliny do zadań specjalnych – szybko rosną, tworząc dużą masę liści, a w ogrodzie, w którym nie ma jeszcze wysokich roślin, zastępują drzewa

Ogród w wieku od 5 do 10 lat zaczyna przypominać kompozycję z naszych marzeń. Przedstawiamy jak wygląda ogród 5-10-letni i jakie zabiegi pielęgnacyjne są konieczne w takim ogrodzie. Jak dobrze zaprojektować ogród.

Ogród w wieku 5-10 lat: wygląd

W ogrodzie, który ma 5-10 lat drzewa i krzewy są już na tyle wyrośnięte, że uwydatniają się ich pokrój oraz inne cechy charakterystyczne dla gatunku czy odmiany. Pod koniec tego okresu tworzą wysokie grupy bujnej zieleni i zaczynają już dominować w przestrzeni ogrodowej nad bylinami oraz roślinami jedno- i dwuletnimi.
Żywopłoty, jeśli były odpowiednio strzyżone, są gęste, a przy tym często osiągnęły już planowany kształt i wysokość. Stają się dobrym tłem dla innych roślin. Można powiedzieć, że ogród dziesięcioletni osiągnął już zaplanowaną formę.

Ogród w wieku 5-10 lat: zabiegi pielęgnacyjne

Konieczne jest coroczne zasilanie roślin kompostem lub nawozami wieloskładnikowymi. Dzięki temu będą bujnie rosły i obficie kwitły. Poza systematycznym przycinaniem żywopłotów czy formowanych w bryły krzewów koniecznością stanie się cięcie odmładzające krzewów oraz usuwanie suszu.
Co kilka lat trzeba przesadzać niektóre byliny, choć są też takie, które w tym samym miejscu mogą rosnąć nawet 20 lat (na przykład funkie, liliowce czy piwonie).
Trawnik poza nawożeniem i podlewaniem należy wiosną poddać wertykulacji (usunąć filc – warstwę nieprzepuszczalną dla powietrza, wody i nawozów), a jeżeli jest taka konieczność – także aeracji, czyli napowietrzaniu (zwłaszcza na zwięzłej gliniastej glebie i w miejscach, gdzie ziemia jest zbita, często deptana).

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: Marcin Czechowicz
Źródło: Murator
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Już lato....
Już lato....

I choć za oknem brak słońca - to kolorowy ogród pełen żółtych kwiatów,...

Przeczytaj też:
Jak zaprojektować ogród: dlaczego chcemy założyć ogród
Jak zaprojektować ogród: dlaczego chcemy założyć ogród

Przystępując do projektowania ogrodu trzeba zastanowić się nad tym, dlaczego chcemy mieć ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia