Jak zaprojektować ogród, by był piękny wiele lat

2013-06-10 17:21

Założony dziś ogród będzie się rozwijał i dojrzewał przez lata, bo posadzone rośliny żyją, rosną i ciągle się zmieniają. Dlatego przy projektowaniu ogrodu trzeba wybiegać wyobraźnią w przyszłość. Jak dobrze zaprojektować ogród?

Hrmonijne kompozycje bujnych roślin, barwne kwiaty, połyskujące w słońcu owoce i gładki zielony trawnik to marzenia o ogrodzie, które można zrealizować. Warunkiem jest przygotowanie dobrego projektu ogrodu, ale także co najmniej kilka lat dość żmudnej pracy przy pielęgnacji nasadzeń.

Jak zaprojektować ogród: dobry projekt ogrodu to podstawa

Przestrzeń ogrodu, którą teraz urządzimy, spędzimy wiele lat. Powinna zapewniać nam nie tylko doznania estetyczne, ale też sprawne poruszanie się po terenie, wygodny odbiór śmieci, miejsce na parkowanie dodatkowego samochodu – a wszystko to w otoczeniu zieleni. Bardzo ważne jest więc staranne rozplanowanie funkcji oraz dobór roślin. Warto zatrudnić specjalistę, architekta krajobrazu, który opracuje najpierw projekt koncepcyjny, a potem ewentualnie realizacyjny (dokumentację wykonawczą).
Jeżeli czujemy się na siłach samodzielnie stawić czoła wyzwaniu, jakim jest zakładanie ogrodu, szczególnie starannie przemyślmy dobór i rozmieszczenie drzew oraz krzewów. To one tworzą szkielet kompozycji i trwają na wyznaczonych im miejscach przez dziesiątki lat. Jeśli przygotujemy szkic koncepcyjny ogrodu, unikniemy później wprowadzania znaczących zmian.

Jak zaprojektować ogród: wybór roślin do ogrodu

Sadząc rośliny, trzeba pamiętać, że mamy do czynienia z żywymi organizmami, które rosną, starzeją się, zamierają. Ogród będzie ulegał przemianom. Jedne rośliny będą rozrastały się szybko, inne wolniej, nie tylko wzwyż, ale i na boki (niektóre krzewy, choć nie rosną wysokie, znacznie powiększają swoją średnicę). Warto przed dokonaniem zakupów poszukać informacji na temat tego, jakie parametry osiągną wybrane gatunki i odmiany po 10, 20, 30 latach.
Pomoże to uniknąć częstego błędu – zbyt gęstego sadzenia drzew i krzewów. Jest on popełniany, bo zapominamy, że malutki w chwili kupna krzaczek będzie kiedyś dużym drzewem lub krzewem o kilkumetrowej średnicy. Wprawdzie już po kilku latach powstaną efektowne grupy zieleni, ale po kolejnych kilku staniemy przed koniecznością wycięcia części z nich. Jeżeli zaś posadzimy drzewa i krzewy w większych odstępach, to będziemy musieli dłużej czekać na wymarzony efekt.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie