Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Projektowanie ogrodów

Jak założyć ogród różany? Poradnik

Część ogrodu można przeznaczyć na mały ogród różany złożony z kilkunastu krzewów i kilku odmian pnących, które będą rozpięte na pergolach.
W sprzyjających warunkach róże rozrastają się i tworzą liczne kwiaty

W sprzyjających warunkach róże rozrastają się i tworzą liczne kwiaty

Przede wszystkim trzeba wybrać dobre miejsce. Róże potrzebują stanowiska ciepłego i zacisznego, dobrze nasłonecznionego, ale nie suchego i gorącego.
Lepiej więc nie sadźmy ich przy południowych ścianach, bo tu kwiaty szybko przekwitają, a odmiany o purpurowych płatkach mogą ulec poparzeniu. Za to doskonale w takich warunkach czują się groźne szkodniki – przędziorki. Dla róż nie są odpowiednie również miejsca przy północnych ścianach, na skarpach o wystawie północnej i pod gęstymi koronami drzew. Jest tam zbyt ciemno, chłodno i wilgotno. Ponieważ rośliny te źle znoszą przeciągi, nie będą dobrze rosły przy narożnikach domów.

Podłoże dla róż

Gleba dla róż powinna być żyzna, przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna. Poziom wód gruntowych nie może być wyższy niż 1 m. Przed posadzeniem krzewów ziemię w promieniu 40-60 cm przekopuje się na głębokość około 60 cm i oczyszcza z kamieni oraz chwastów. Następnie warto ją zasilić kompostem (w ilości 15 kg/m2). Szczególnej uwagi wymaga gleba mało urodzajna – piaszczysta i zbyt przepuszczalna. Warto ją wzbogacić w próchnicę, dodając do niej jesienią (w roku poprzedzającym sadzenie róż) przekompostowanego obornika, kompostu lub odkwaszonego torfu (5-10 kg/m2 gleby). Ziemię zbyt zwięzłą, gliniastą trzeba rozluźnić, mieszając ją ze żwirem, z piaskiem lub przekompostowaną korą sosnową (w ilości 20-40 l/m2). Ważny jest odczyn podłoża – jego pH powinno wynosić 6-6,5. Jeżeli jest niższy (gleba zbyt kwaśna), dodaje się nawozu wapiennego – mielonej kredy lub dolomitu (najlepiej jesienią, ale można cztery tygodnie przed sadzeniem roślin), a jeżeli wyższy – ziemię miesza się z nieodkwaszonym torfem.

Kiedy sadzić róże

Róże z nagimi korzeniami (wykopywane z gruntu) najlepiej sadzić jesienią do pierwszych mrozów, bo wtedy dobrze się przyjmują, lub wczesną wiosną, zanim rozwiną się pąki. Należy kupować rośliny, które są zabezpieczone przed przesychaniem. Ich korzenie powinny być obsypane wilgotnym torfem i zapakowane w foliowe lub jutowe woreczki, a pędy okryte perforowaną folią lub woskowane (dzięki czemu mniej parują). Róże sprzedawane w pojemnikach (często kwitnące) można sadzić przez cały sezon wegetacyjny.

Jak sadzić krzewy róż

Przed posadzeniem korzenie róż wykopanych z gruntu trzeba na kilka godzin umieścić w pojemniku z wodą, a następnie tuż przed posadzeniem przyciąć je tak, aby miały około 20 cm długości. Wszystkie korzenie obumarłe, uszkodzone czy połamane należy usunąć. Róże kupione w pojemnikach trzeba przed sadzeniem obficie podlać, a po niedługim czasie wyjąć z donicy, nie uszkadzając bryły korzeniowej. Krzewy umieszcza się w przygotowanych uprzednio dołach, tak by po obsypaniu ziemią miejsce okulizacji (wyraźne zgrubienie nad korzeniami) znalazło się 3-5 cm poniżej poziomu gruntu (na glebach cięższych nieco płycej, a na lekkich – głębiej). Jeśli sadzimy różę z gołymi korzeniami, na dnie dołu warto uformować kopczyk ziemi urodzajnej lub kompostu i na nim rozłożyć korzenie tak, żeby się nie zawijały. Po zasypaniu dołu ziemią należy ją udeptać, formując wokół krzewu zagłębienie. Roślinę trzeba obficie podlać. Jeżeli sadzimy ją jesienią, usypujemy wokół niej kopczyk wysokości 15-20 cm, który osłoni korzenie i młode pędy przed chłodem.

Zobacz wideo: gdzie posadzić i jak dbać o różę pienną

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: photos.com
mat. wideo: TTV/x-news
Źródło: Murator
Temat miesiąca
Dzieci w ogrodzie: ogrodowy plac zabaw
Dzieci w ogrodzie: ogrodowy plac zabaw’

Dzieci w ogrodzie biegają, wspinają się, skaczą. Warto stworzyć w ogrodzie dla dzieci bezpieczny ogrodowy plac zabaw. Podpowiadamy jak powinien wyglądać ogrodowy plac zabaw dla dzieci.

Roślina tygodnia RSS
NEWSLETTER

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach...

Newspaper
Ogrodniku przeczytaj #
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Kwiaty w wodzie
Kwiaty w wodzie

Najwiekszym hitem tegorocznych targów ślubnych były chyba storczyki zanurzone w tubach. Jak...

Przeczytaj też:
Jak urządzić ogród funkcjonalny i wygodny
Jak urządzić ogród funkcjonalny i wygodny

Najważniejsze w projektowaniu ogrodu jest określenie jego funkcji. Trzeba wziąć pod uwagę ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2015 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia