Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Projektowanie ogrodów > Jak wykorzystać rośliny okrywowe w ogrodzie?
Projektowanie ogrodów

Jak wykorzystać rośliny okrywowe w ogrodzie?

Tojeść rozesłana

Tojeść rozesłana

Rośliny okrywowe (rośliny zadarniające) łatwo się rozrastają i szybko pokrywają powierzchnię ziemi. Można je posadzić w ogrodzie obok krzewów i wyższych bylin, szczególnie tych, które zaczynają wzrost późną wiosną.

Rośliny okrywowe mają niewielkie wymagania siedliskowe. Bywają zimozielone, niektóre pięknie kwitną. Są niezastąpione w kształtowaniu przestrzeni ogrodu. Są niewysokie, ale łatwo się rozprzestrzeniają za pomocą długich pędów, kłączy lub rozłogów. Wciskają się w każdą wolną przestrzeń ogrodu i z czasem pokrywają ją siatką pędów i liści. Wygląda to bardzo efektownie, ma też tę zaletę, że zapobiega wzrostowi chwastów, które z trudem przebijają się przez gąszcz pędów. Ponieważ są długowieczne, raz posadzone zdobią otoczenie przez wiele lat.

Rośliny okrywowe między bylinami i krzewami

Rośliny okrywowe mogą towarzyszyć krzewom i wyższym bylinom, szczególnie tym, które zaczynają wzrost późną wiosną (do tego czasu ziemia w ogrodzie jest pusta, co nie wygląda ładnie). Na rabatach bylinowych najlepiej sprawdzają się rośliny płożące o umiarkowanej sile wzrostu. Zbyt ekspansywne mogą zagłuszyć i zarosnąć sąsiednie rośliny, poza tym ich silne korzenie będą konkurowały z nimi o wodę i składniki pokarmowe.

Co posadzić:

  • w słońcu i półcieniu – acenę drobnolistną, gęsiówkę kaukaską, rozchodniki, macierzanki, tojeść rozesłaną, truskawkę ozdobną;
  • w cieniu – dąbrówkę rozłogową, ogrodowe odmiany jasnoty plamistej, kopytnik pospolity, tiarellę ogrodową, ułudkę wiosenną.

Rośliny okrywowe zamiast trawnika

Są miejsca w ogrodzie, gdzie trawa źle rośnie lub jej utrzymanie w dobrej kondycji wymaga dużo wysiłku: w cieniu pod koronami drzew (niezbędne jest częste dosiewanie i regeneracja trawy, bo przerasta mchem), na piaszczystej, szybko przesychającej glebie i w prażącym słońcu (tu konieczne jest częste podlewanie). W takich miejscach sprawdzą się rośliny okrywowe. Właściwie przystosowane do środowiska zniosą trudne warunki wzrostu. Ich zaletą jest to, że wymagają znacznie mniej pielęgnacji niż trawnik, który trzeba regularnie kosić, podlewać, zasilać nawozami, a starsze murawy także raz na rok poddać wertykulacji czy aeracji. Do obsadzania dużych powierzchni najbardziej nadają się rośliny szybko rosnące, tworzące silne rozłogi lub płożące pędy, które zakorzeniają się w podłożu i tworzące gęstą darń. Najlepsze są rośliny zimozielone. Ich zaletą jest to że przez cały rok są efektowne.

Co posadzić:

  • w słońcu i półcieniu – dębik ośmiopłatkowy, irgę Dammera, trzmielinę Fortune’a, pięciornik rozłogowy, płożące odmiany jałowców, mikrobiotę syberyjską;
  • w cieniu – barwinek pospolity, bluszcz pospolity, bluszczyk kurdybanek, gajowiec żółty, pragnię syberyjską, podagrycznik pospolity, Variegatum, konwalię majową, tojeść rozesłaną, ułudkę wiosenną, runiankę japońską, mikrobiotę syberyjską.

Autor tekstu: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Autor zdjęć: Piotr Gorączko, Agnieszka Mike-Jeziorska, Maria Muszalska, Magdalena Michalak
Źródło: Murator
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Storczyki
Storczyki

Ostatnio zakwitł mi storczyk. Pochodzi z "odzysku", czyli został przeze mnie odratowany po...

Przeczytaj też:
Rabaty bylinowe: jak pielęgnować rabaty bylinowe cały rok
Rabaty bylinowe: jak pielęgnować rabaty bylinowe cały rok

Zakładając w ogrodzie rabatę bylinową trzeba wziąć pod uwagę, że aby była ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia