Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Projektowanie ogrodów > Jak urządzić ogród na działce za miastem. Ogród na letnie miesiące
Projektowanie ogrodów

Jak urządzić ogród na działce za miastem. Ogród na letnie miesiące

Wiejski dom i bezpretensjonalny wiejski ogródek to udane połączenie

Wiejski dom i bezpretensjonalny wiejski ogródek to udane połączenie

Jak urządzić ogród na działce, na której zamierzamy wypoczywać latem? Postarajmy się urządzić na niej ogród wykorzystując walory przyrody i stworzyć miejsce odpowiadające naszym potrzebom.

Z tęsknoty za ciszą, spokojem, kontaktem z przyrodą kupujemy działkę za miastem. Ma być ona zieloną oazą, miejscem wypoczynku, w którym zapomnimy o
codziennym pośpiechu. Ważną rolę odgrywa tu ogród.

Urządzanie ogrodu na działce leśnej lub rolnej

Charakter działki, którą kupimy, zdecyduje o sposobie jej zagospodarowania.

  • Działka odrolniona to zazwyczaj teren o dobrej kulturze ziemi, choć jeśli nie była ona uprawiana choćby przez rok czy dwa lata, pojawią się na niej liczne chwasty. Zanim powstanie dom, zdążą się rozpanoszyć, co utrudni zakładanie ogrodu. Działka taka zazwyczaj jest wolna od drzew i krzewów, wymaga więc zaprojektowania i obsadzenia roślinami od podstaw. Nasz ogród będzie powstawał od początku, co daje duże możliwości twórcze. Warto chronić urodzajną ziemię, jak największą jej część (wolną od prac budowlanych) obsiewając wiosną i jesienią zielonymi nawozami. Zwiększy to żyzność gleby i poprawi jej strukturę, ograniczy też rozwój chwastów. Jeśli wysiejemy łubin żółty i niebieski, facelię czy wykę, nie tylko po ścięciu i wymieszaniu z ziemią dostarczą one glebie cennej próchnicy, ale także gdy zakwitną, będą wyglądać niezwykle efektownie (aby cieszyć się ich urodą, trzeba odstąpić nieco od zasad i ścinać je nie tuż przed kwitnieniem, ale pod jego koniec).
  • Działka leśna jest porośnięta drzewami i krzewami, a powierzchnię ziemi pokrywa runo charakterystyczne dla danego środowiska. Zamiast zmieniać ekosystem, lepiej pozostawić zastaną roślinność i tylko dosadzić formy ozdobne pasujące do siedliska (wiele dzikich gatunków roślin ma ozdobne odmiany).
  • Siedlisko ze starym domem (czasami jedynie fundamentami) to teren już zagospodarowany: często razem z nim kupujemy stary sad, warzywnik, zabudowania gospodarcze. Wpisując nowe nasadzenia w zastaną strukturę, możemy stworzyć uroczą kompozycję. Doceńmy stare drzewa owocowe. Nie wycinajmy ich, nawet jeśli wyglądają na zdziczałe. Warto poświęcić im trochę uwagi – prześwietlić korony, usunąć stare gałęzie. Może się okazać, że owoce mimo niepozornego wyglądu mają doskonały smak i są bardzo aromatyczne (co czasami trudno odkryć, bo są odmiany dojrzewające dopiero późną jesienią czy wręcz zimą na sianie w chłodnym pomieszczeniu). Warto poeksperymentować, bo wśród odmian dawniej uprawianych są nie tylko znane z dzieciństwa papierówki, kosztele i malinówki, ale też inne zapomniane odmiany deserowe oraz takie, które nadają się wyłącznie na przetwory (musy, dżemy) albo jako dodatek do ciast.

Jaki ogród urządzić

Zastanówmy się, ile czasu będziemy mogli mu poświęcać. Czy będziemy spędzać tam weekendy, przyjeżdżać nieregularnie co jakiś czas, czy też przeniesiemy się wiosną i zostaniemy do jesieni. Ważne jest też nasze wyobrażenie o wypoczynku. Jeśli marzymy o słodkim lenistwie, lepiej sadzić wyłącznie rośliny odporne, związane z danym środowiskiem naturalnym. Jeżeli natomiast prace ogrodowe są naszą pasją, możemy zdecydować się na gatunki bardziej wymagające. Ogrody przy letnim domu można podzielić na trzy grupy.
Całoroczny, pełen roślin – dla osób, które będą w nim spędzać dużo czasu. Jego założenie wiąże się ze zmianą warunków glebowych i przekształceniem zastanego typu roślinności naturalnej w zwyczajny ogród obsadzony roślinami ozdobnymi. Takie rozwiązanie nadaje się dla osób, które będą spędzały w swoim letnim domu dużo czasu. Inaczej krótki pobyt zamieni się w koszmar, bo zamiast wypoczywać, będziemy kosić, pielić, ciąć, ratować zaniedbane rośliny i wycinać te, które nie przetrwały suszy, ataku szkodników, ekspansji chwastów.
Naturalny – dla osób, które nie mogą (lub nie chcą) poświęcić pracy na działce dużo energii. Powstaje przez wyeksponowanie specyficznych walorów roślinności występującej na działce i uzupełnienie kompozycji gatunkami o podobnych wymaganiach siedliskowych, ale szczególnie efektownymi. Taka kompozycja nie potrzebuje wielu zabiegów. Rośliny na swoich naturalnych stanowiskach rosną zdrowo i niemal nie wymagają pielęgnacji. To najlepsze rozwiązanie dla osób, które do domu letniego przyjeżdżają nieregularnie, albo dla tych, które cenią kontakt z naturalną przyrodą.
Weekendowy – lubi regularne odwiedziny, ale nie wymaga dużo pielęgnacji. Łączymy w nim ogród ozdobny położony w najbliższym otoczeniu domu oraz otaczającą o część naturalną. Niewielki fragment działki wypełniony gatunkami ozdobnymi nie wymaga wiele pracy, jednak trzeba go systematycznie doglądać. Będzie piękny, jeśli możemy przyjeżdżać choćby na dzień-dwa, ale często.

>>Przeczytaj też: Ogrody ekologiczne: jak je zakładać

Niezależnie od typu ogrodu uszanujmy krajobraz, którego fragmentem jest nasza działka. Podczas projektowania  wykorzystajmy i podkreślmy jej niepowtarzalne cechy. Starajmy się stworzyć osnowę z rosnących wokół gatunków drzew i krzewów, by nawiązać do okolicznych skupisk roślinności, zagajników i lasów. A jest z czego wybierać – w lesie iglastym mamy sosny, świerki i jałowce, wrzosy, macierzanki i rozchodnik ostry. W lesie mieszanym także lipy, graby, dęby, brzozy, jarzęby, leszczyny, maliny. Na skraju lasu spotkamy tarninę, różę dziką, głóg jedno- i dwuszyjkowy, w miejscach wilgotnych – kalinę i czeremchę, tatarak, pałkę wodną, kosaciec żółty, kaczeńce i niezapominajki. Wszystkie te rośliny (i wiele innych) wykorzystywane są w ogrodach ozdobnych; mają one wiele odmian dekoracyjnych.

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: photos.com, Mirosław Krogulec, Marcin Czechowicz, Piotr Mastalerz
Źródło: Murator
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Wiosna zawsze radosna!!!
Wiosna zawsze radosna!!!

Słońcem znów będę malować obrazy deszczem wiosennym obmyję twarz po zimie, wolna, radosna,...

Przeczytaj też:
Zasady urządzania małego ogrodu
Zasady urządzania małego ogrodu

Jak urządzić mały ogród? Czy jest możliwe urządzenie ładnego, kameralnego i funkcjonalnego ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia