Jak urządzić ogród funkcjonalny i wygodny

2015-05-11 13:18

Najważniejsze w projektowaniu ogrodu jest określenie jego funkcji. Trzeba wziąć pod uwagę sposób, w jaki będziemy z niego korzystać – czy posłuży głównie do oglądania kolekcji roślin, czy raczej aktywnego spędzania czasu (ogrodowych przyjęć, zabawy z dzieckiem, gry w piłkę). Jak urządzić ogród funkcjonalny.

Przy urządzaniu ogrodu nalezy wziąć pod uwagę to, czy lubimy w ogrodzie pracować (dbać o rośliny, kosić trawnik) oraz czy mamy na to wystarczająco dużo czasu (lub jesteśmy w stanie zlecić jego pielęgnację firmie). Każdy projektowany element ogrodu powinien być przemyślany pod względem lokalizacji, wielkości i materiału, z którego jest zrobiony. Niefunkcjonalne ścieżki, zbyt małe tarasy czy altany nie sprawdzą się w użytkowaniu, a ogród wyda się niewygodny i źle urządzony. Dlatego warto skorzystać z usług doświadczonego projektanta, który pomoże wydobyć i podkreślić mocne strony działki, a ukryć mankamenty, poradzi też, jak najkorzystniej urządzić ją pod kątem funkcjonalności. Można również liczyć na to, że doradzi takie rozwiązania estetyczne, które będą modne, spójne stylistycznie z domem i sprawdzą się na konkretnej działce, a po kilku latach, kiedy obecne trendy przeminą, nie będą wymagały gruntownej modernizacji.

Ogród jak dodatkowe pomieszczenie w domu

Bardzo na czasie są wszelkiego rodzaju akcesoria sprzyjające wypoczynkowi, a ogród urządzany jest z równą dbałością jak wnętrza, a więc wyposażany i meblowany tak, jakby był dodatkowym zewnętrznym pomieszczeniem. Umieszczamy w nim elementy sprzyjające wypoczynkowi i wygodnemu spędzaniu czasu w określony, ulubiony sposób: zewnętrzne kuchnie, kominki, jacuzzi, prysznice, leżanki, kanapy (także z poduchami, zarezerwowane do niedawna tylko do wnętrz), fotele, żagle nad tarasami i placykami. Nieustająco modnym materiałem jest blacha typu Corten i stal nierdzewna, z których zrobione są donice, altany, elementy wodne oraz meble. Charakterystyczne jest to, że w każdym ogrodzie, nawet urządzonym w swobodnym stylu, pojawia się woda w bardzo nowoczesnym wydaniu – tafli, stołów i pionowych ścian.
W kwestii kolorów wciąż obowiązują zasady: albo dominuje konkretna gama (najpowszechniejsza to róż, fiolet, bordo) i jest konsekwentnie przestrzegana w doborze roślin, nawierzchni oraz wszelkich dodatkach, albo całość ogrodu skomponowana jest w jednym kolorze (zwykle bieli, szarości lub beżu), a towarzysząca roślinność jest wielobarwna i mocno kontrastowa. Do zaznaczenia wyraźnych akcentów najczęściej wykorzystuje się pomarańcz i czerwień. Niemniej jednak najlepiej wyglądają, niezależnie od trendów, kolory dobrane po prostu do kolorystyki domu.

Zobacz film: Jak zaaranżować funkcjonalny i uporządkowany ogród

Ogród jako miejsce wypoczynku

Ogród ma sprzyjać odpoczynkowi, a nie ciężkiej fizycznej pracy. Rośliny wyzwalają się z modnych dotychczas architektonicznych kształtów, a formowana zieleń występuje już tylko jako pojedyncze akcenty. Jeżeli pojawia się w kształtowanej przez człowieka formie, to towarzyszy jej flora kojarzona jako rosnąca w krajobrazie naturalnym (między innymi brzozy, sosny o naturalnym pokroju, skrzypy, rdesty, maki, dziewanny). Zamiast sterylnych kompozycji rośliny urzekają swoim naturalnym kształtem i pięknem.
Żeby rośliny w ogrodzie chciały dobrze rosnąć i nie wymagały od nas nieustającej uwagi, należy bardzo dobrze dobrać je do warunków panujących na działce – nasłonecznienia, rodzaju podłoża oraz jego wilgotności. Dobrą wskazówką doboru roślin jest to, co rośnie w okolicy, czyli po prostu za płotem. Taki rodzaj założeń sprzyja projektowaniu w oparciu o zasady ekologiczne, które mogą przejawiać się, jeśli nie w całościowej koncepcji ogrodu ekologicznego, to chociaż w formie szczątkowej, na przykład poprzez umieszczenie elementów sprzyjających gnieżdżeniu się owadów czy ptaków.
W ogrodzie można wykorzystać wiele materiałów przeznaczonych do wyrzucenia oraz uprawiać rośliny użytkowe (warzywa, zioła, rośliny owocowe). Stale modne są zielone dachy (na domach lub garażach) i zielone ściany, których zaletą jest między innymi to, że można je zakładać nawet na najmniejszej powierzchni, uzyskując pionową połać roślin.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie