Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Projektowanie ogrodów

Jak urządzić ogród

Koniec budowy. Z radością patrzysz na nowy dom. Już w nim nawet mieszkasz – szczęśliwy, że w końcu na swoim. Szkoda tylko, że ogród straszy pustką. Trzeba zacząć jego urządzanie.
Dom już gotowy, teraz czas urządzić ogród

Dom już gotowy, teraz czas urządzić ogród

Pędzisz do sklepu i wracasz objuczony roślinami. Potem biegasz z donicami od jednego rogu działki do drugiego i zastanawiasz się, gdzie to wszystko posadzić? Uspokój się! Postępuj zgodnie z planem.

Zanim zaczniesz działać - pomyśl

Książki i magazyny ogrodnicze kuszą pięknymi zdjęciami ogrodów. Też chciałbyś taki mieć. Kipiący roślinami, z tajemniczą dróżką wijącą się wśród kwiatów i oczywiście wypielęgnowanym trawnikiem. Najpierw skonfrontuj marzenia z rzeczywistością.

Jaki jest twój wymarzony ogród?

Wybierz jego styl. Nie naśladuj jednak bez zastanowienia wzorów z książek. Ważne są twoje upodobania, ale też to, by ogród pasował do charakteru okolicy i architektury domu. Nawet najpiękniejszy ogród wiernie naśladujący ogrody antyczne albo barokowe nie będzie dobrze wyglądał w połączeniu ze współczesną architekturą budynku. Wiklinowe ogrodzenie wokół wiejskiej posiadłości zespala ją z otaczającym krajobrazem, takie samo ogrodzenie w dużym mieście wygląda pretensjonalnie.
Weź pod uwagę wielkość działki. W dużych ogrodach dobrze wyglądają rośliny posadzone w dużych, malowniczych grupach, a szkielet ogrodu powinny stanowić drzewa i krzewy. W małych, kameralnych ogrodach kompozycje roślinne powinny być spokojniejsze, większą rolę odgrywa też architektura ogrodowa. O ile w dużych ogrodach tolerowany jest pewien nieład, o tyle małe ogrody - zawsze oglądane z bliska - powinny być bardzo starannie wypielęgnowane.
Zwróć uwagę na sąsiedztwo. Rozległa łąka za ogrodzeniem lub zaglądająca zza płotu ściana lasu mogą być tak samo ważnym elementem kompozycji ogrodu jak posadzone w nim rośliny. Jeśli to możliwe, włącz otaczający krajobraz do ogrodu - niezasłonięty litym ogrodzeniem będzie stanowił piękne tło, poszerzy też przestrzeń ogrodu.

Ile czasu możesz poświęcić na pielęgnację ogrodu?

Jeśli nie masz zbyt wiele czasu na dłubanie w ziemi lub jesteś początkującym ogrodnikiem, zrezygnuj z roślin, które potrzebują starannej pielęgnacji: przesadzania, wykopywania, intensywnego nawożenia, okrywania na zimę i regularnego przycinania. Wybieraj przede wszystkim krzewy; są ładne przez cały rok i wymagają stosunkowo mało pielęgnacji. Nie daj się zwieść urodzie bylin - wypełniony nimi po brzegi ogród wygląda fantastycznie, ale pielęgnacja wielu z tych roślin pochłania dużo czasu. Dlatego dowiedz się wcześniej, czy kupowane przez ciebie rośliny są łatwe w uprawie. Bardzo pracochłonne jest utrzymanie w dobrym stanie trawnika. Zamiast niego - zwłaszcza na gorszej glebie - możesz posadzić rośliny okrywowe.

Autor tekstu: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Autor zdjęć: Mariusz Bykowski
Źródło: Murator
NEWSLETTER

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach...

Newspaper
Ogrodniku przeczytaj #
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Mokry początek lata
Mokry początek lata

Daję słowo, że nie zamawiałam aż tyle deszczu!

Przeczytaj też:
Jak założyć ogród na piaszczystej ziemi
Jak założyć ogród na piaszczystej ziemi

Czy można mieć piękny ogród na piaszczystej ziemi? Co zrobić, gdy gleba ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © MURATOR S.A. 2008-2014 | Design by MURATOR Multimedia | Hosted by SuperMedia