Jak stworzyć ładne i funkcjonalne miejsce wypoczynku w ogrodzie

2023-04-20 21:00

Tworząc w ogrodzie miejsce wypoczynku, w którym będziemy mogli usiąść, by mile spędzić czas, zadbajmy o jego odpowiednie wyposażenie. Podpowiadamy, jak stworzyć ładne i praktycznie miejsce wypoczynku w ogrodzie.

Ulubiony ogród, zagospodarowany zgodnie z naszymi upodobaniami, staje się dodatkowym salonem. Chętnie spędzamy w nim wolny czas, nie tylko pielęgnując rośliny, ale też po prostu odpoczywając. Warto więc zaaranżować w pewnej odległości od domu przyjazne, ale i efektowne miejsce wypoczynku. Może to być urokliwy zakątek wśród zieleni, kameralna samotnia lub miejsce biesiadowania z przyjaciółmi. Jeżeli powierzchnia ogrodu na to pozwala, warto zorganizować kilka takich miejsc o różnorodnym charakterze. Wtedy można z nich korzystać zależnie od nastroju chwili. 

Jeżeli ogród jest mały, trzeba zdecydować się na rozwiązanie najbardziej przydatne. Bywa, że oczekiwania rodziny zaspokoi fotel ustawiony w cieniu drzewa, bo będzie go używać tylko jedna osoba. Innym potrzebny jest hamak, a jeszcze innym duży stół, przy którym może zasiąść wieloosobowa rodzina i jeszcze kilkoro przyjaciół. Najważniejsze elementy, które wykreują tę przestrzeń, to odpowiednia nawierzchnia, meble ogrodowe, dekoracyjne detale i oczywiście – rośliny. Ale to nie wszystko. Zależnie od charakteru ogrodu mogą być przydatne murki zapewniające kameralny nastrój, a przy tym ograniczające skarpy oraz oczka wodne, fontanny i zdroje przyścienne kształtujące nastrój kompozycji, a także wpływające na panujący wokół mikroklimat. Gdy miejsce wypoczynku jest oddalone od domu, przydaje się altana, zaś pergole, trejaże i kratki umożliwiają wydzielenie i osłonięcie wybranego fragmentu przestrzeni. Osoby ceniące chwile spędzane na biesiadowaniu mogą uprzyjemnić sobie wypoczynek, wzbogacając placyk o grill, kominek lub ognisko.

Jakie rośliny sadzić przy miejscu wypoczynku w ogrodzie >>>

Nawierzchnie w miejscu odpoczynku w ogrodzie

Miło jest czuć pod stopami miękką trawę, ale jest to możliwe, gdy fotel, leżak czy leżankę przenosimy z miejsca na miejsce i trawnikowi nie grozi zadeptanie. Jednak jeśli kilka osób będzie często spędzać razem czas – trzeba pomyśleć o utwardzonej nawierzchni. Im więcej osób będzie korzystać z tego miejsca, tym powinna być solidniejsza i odporniejsza na zniszczenie.

  • Nawierzchnia z ziemi pasuje szczególnie do ogrodu utrzymanego w stylu naturalnym. Nawierzchnia żwirowa komponuje się ze wszystkimi typami ogrodów.
  • Wygodne i przyjemne w kontakcie są nawierzchnie z elementów drewnianych. Nawierzchnie z elementów kamiennych są eleganckie, a przy tym trwałe. Nawierzchnie z elementów betonowych są wprawdzie mniej trwałe niż kamienne, ale za to stosunkowo tanie.
  • Godne polecenia są nawierzchnie z elementów ceramicznych. W miejscach niezbyt intensywnie eksploatowanych sprawdzają się nawierzchnie z cegieł budowlanych. Są stosunkowo kruche i nasiąkliwe, więc szybciej niszczeją, za to ogrodowym wnętrzom nadają charakter kojarzący się ze starymi ogrodami angielskimi.

Murki i ścianki oporowe w miejscu odpoczynku w ogrodzie

Murki i ścianki oporowe są pomocne w wyznaczaniu ram placyków oraz nadawaniu im kameralnego charakteru. W terenie pofałdowanym warto je  wykorzystywać do podtrzymywania mas ziemi i zapobiegania ich przemieszczaniu się. Murki z kamieni można budować z trwałych skał pochodzenia magmowego (granit, bazalt, serpentynit, sjenit) albo z porowatych i łatwo chłonących wodę piaskowców i wapieni. Te ostatnie z czasem porastają glonami i mogą się łuszczyć, ale dzięki temu ładnie wpisują się w kompozycje ogrodów naturalistycznych. Efektowne są też murki z cegieł. Klinkierowe przez wiele lat wyglądają niezmiennie, a zwykłe budowlane są mniej odporne na działanie czynników atmosferycznych. Ścianki oporowe są węższe od murków.

Ogród – aranżacja miejsca do wypoczynku

Pergola, trejaż, kratka na rośliny w miejscu wypoczynku

Wykorzystując pergole, trejaże i kratki, można nawet w młodym ogrodzie stworzyć urocze miejsce wypoczynku. Konstrukcje te wykonuje się najczęściej z drewna lub metalu. Pergole, trejaże i kraty ułatwiają aranżację wnętrz ogrodowych i urozmaicają przestrzeń działki. Przy tym służą do podtrzymywania pnączy, które rosną szybko i tworzą znakomite przesłony. Można też na nich eksponować rośliny sezonowe o zwisających pędach.

>>Przeczytaj też: Pergola w ogrodzie: podpora dla pnączy i parawan przy tarasie

Wyposażenie miejsca odpoczynku

  • Altana. Nieco oddalona od domu altana otoczona roślinami ogrodowymi pozwala stworzyć nastrój oderwania od codzienności. Umożliwia wygodny odpoczynek podczas przerwy w pracach ogrodowych i organizowanie przyjęć w uroczej scenerii, nawet w upał lub podczas deszczu. Warto ustawić ją tak, by roztaczał się z niej atrakcyjny widok. Korzystnie będzie, jeśli w altanie lub obok umieścimy źródło prądu, bo to ułatwi przygotowywanie posiłków. Styl altany i jej konstrukcja powinny być dostosowane do wielkości i charakteru ogrodu.
  • Grill, kominek, ognisko. Przygotowywanie poczęstunku na świeżym powietrzu to dla wielu osób ulubiony sposób spędzania wolnego czasu. Żeby ułatwić sobie działanie, warto przy placyku wypoczynkowym postawić grill lub kominek. Jeżeli nie chcemy mieć w ogrodzie kolejnej budowli – zaaranżujmy miejsce na ognisko.
  • Oczko wodne, fontanna, zdrój. Oczko wodne, fontanna i zdrój przyścienny nadają ogrodowemu wnętrzu specyficzny charakter. Jest to nie tylko sprawa estetyki, ale też mikroklimatu, jaki wokół powstaje. Woda miło szumi i wprowadza atmosferę spokoju, a w dobrze nawilżonym powietrzu łatwiej się oddycha. Także rośliny znacznie lepiej tu rosną.

Wodne elementy w ogrodzie: oczko wodne, kaskada, wodospad, zdrój, fontanna, strumień >>>

  • Meble ogrodowe. Wraz z nadejściem wiosny coraz więcej czasu spędzamy w ogrodzie. A w nim, tak jak w domu – stół, wokół którego można zasiąść z bliskimi, staje się miejscem najważniejszym. Meble ogrodowe nie muszą być wystawne, ważne, żeby pasowały do otoczenia: te przy domu powinny harmonizować z elewacją, te wśród roślin – podkreślać ich urodę, stojące w gąszczu leśnej działki mogą być naturalne i swojskie. Wybierając meble, należy pamiętać, że są bardzo ważną częścią kompozycji. Solidne i dobrze dobrane do wnętrza ogrodowego podkreślają jego walory. Mogą być kamienne, drewniane, wiklinowe, z metalu lub tworzywa sztucznego.
  • Detale ogrodowe. Zwieńczeniem kompozycji wnętrza ogrodowego są efektowne detale. Przyciągają uwagę nie tylko formą, ale i barwą. Przełamują kompozycję, tworząc pewien kontrast względem otaczających je grup roślin czy aranżacji placyka wypoczynkowego. Może to być piękna roślina rosnąca w gruncie albo efektownym pojemniku, rzeźba, lampion, ozdoba do powieszenia na drzewie lub pergoli czy wreszcie dekoracyjny przedmiot. Wybór jest sprawą indywidualną – jego obecność powinna tworzyć charakter miejsca.

Przeczytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie