Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Projektowanie ogrodów > Jak optycznie skrócić długi i wąski ogród?
Projektowanie ogrodów

Jak optycznie skrócić długi i wąski ogród?

Jeśli działka, na której planujemy urządzić ogród jest długa i wąska, warto zastosować pewne tricki, aby ogród optycznie skrócić. Jak urządzić długi i wąski ogród.

Długi i wąski ogród można optycznie skrócić, kulisując go, czyli przesłaniając widok, na przykład swobodną grupą roślin, żywopłotem czy pergolą, tak żeby nie dało się zobaczyć końca działki. Wydzielone w ten sposób kameralne wnętrza można zagospodarować w odmienny sposób.
Także domek, altanka, rzeźba czy inny ozdobny element umieszczony na osi widokowej przy granicy działki spowoduje, że będzie ona sprawiała wrażenie krótszej. Ogród wyda się większy, jeżeli zamiast ścieżki prowadzącej wprost do celu zostanie wytyczona wijąca się dróżka znikająca za grupami roślin. Ponieważ nie widać jej końca, powstaje złudzenie, że ogród ciągnie się dalej.

Pnącza w wąskim ogrodzie

Osłonę przed wzrokiem sąsiadów zapewnią pnącza wspinające się po podporach. Ich zaletą jest to, że szybko rosną – nawet kilka metrów rocznie – więc już po dwóch-trzech latach otulą działkę zielenią. Mały ogród musi być starannie wypielęgnowany. Ogląda się go z bliska, więc wszelkie zaniedbania i niedociągnięcia od razu zwrócą uwagę. Równo przycięty trawnik i zdrowe rośliny to podstawa.

Autor tekstu: Elżbieta Borkowska- Gorączko
Autor zdjęć: Piotr Gorączko
Źródło: Murator
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

To już czerwiec!
To już czerwiec!

Ja jestem noc czerwcowa, królowa jaśminowa, Zapatrzcie się w moje ręce, wsłuchajcie się w...

Przeczytaj też:
Nowe zasady wycinania drzew na prywatnej posesji: pozwolenie nie jest już potrzebne!
Nowe zasady wycinania drzew na prywatnej posesji: pozwolenie nie jest już potrzebne!

Od 1 stycznia 2017 roku obowiązują nowe zasady wycinania drzew na prywatnej ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia