Iglaki: dlaczego warto sadzić rośliny iglaste w ogrodzie

2020-08-05 8:08

Iglaki mają sporo zalet: większość z nich jest zimozielona, a więc dekoracyjna przez cały rok, mają ładny pokrój – zatem nie wymagają przycinania, nie gubią igieł – odpada więc jesienne grabienie ziemi wokół nich. Sadźmy zatem iglaki w ogrodach.

Jeszcze niedawno obsadzano iglakami całe działki, potem nastąpił przesyt i wyszły z mody. Uważano, że to rośliny monotonne. Warto na nie spojrzeć świeżym okiem i potraktować jako kanwę ogrodu i tło dla innych roślin.

W sprzedaży jest wiele gatunków i odmian iglaków różniących się wielkością oraz pokrojem. Różne jest też zabarwienie igieł. Są nie tylko ciemno- lub jasnozielone, ale też niebieskawe i srebrzyste, co spowodowane jest różną grubością nalotu woskowego na ich powierzchni. Jest też sporo odmian o złotawym kolorze (barwa może się utrzymywać przez cały sezon lub tylko wiosną). Zabarwienie roślin posadzonych w słonecznych miejscach jest bardziej intensywne niż tych na stanowiskach zacienionych.

>>Poznaj najpopularniejsze drzewa i krzewy o złocistych liściach i igłach Iglaki kolumnowe nadają się na żywopłoty i do sadzenia w grupach, szczególnie w dużych ogrodach. Są też świetnym materiałem na przesłony dzielące przestrzeń ogrodu i zasłaniające mniej atrakcyjne części działki. Iglaki płożące można zastosować zamiast trawnika. Doskonale prezentują się na wszelkich pochyłościach, skarpach i skalniakach. Iglaki o nietypowych kształtach dobrze wyglądają posadzone pojedynczo na trawniku, przy tarasie i wszędzie tam, gdzie można docenić ich niezwykłą formę.

>>Przeczytaj też:

Iglaki w połączeniu z innymi roślinami

Rośliny iglaste w okresie od wiosny do jesieni powinny tworzyć konstrukcję ogrodu, stanowić jedynie tło dla roślin liściastych o ozdobnych kwiatach (azalii, forsycji, hortensji, kolkwicji, krzewuszek, różaneczników, wrzosów) oraz dla bylin (floksów, kosaćców, lawend, paproci, pierwiosnków, tawułek i roślin cebulowych). Klasycznym zestawieniem jest połączenie iglaków z irgami, pięciornikami oraz różnymi berberysami i tawułami o barwnych liściach. Dobrym towarzystwem dla iglaków są róże pnące i róże krzewiaste. Sadzenie ich wśród iglaków pozwala na ukrycie ich sztywnych kolczastych pędów w okresie, gdy są bez liści. Dopiero zimą, kiedy gatunki zrzucające liście przechodzą w okres spoczynku, rośliny iglaste wysuwają się na pierwszy plan, sprawiając, że ogród nadal jest pełen zieleni.

Dlaczego warto sadzić iglaki w ogrodzie?
Iglaki
Autor: GettyImages Wiele iglaków doskonale prezentuje się w ogrodach skalnych

Iglaki: wymagania iglaków

Gleba. Większość iglaków najlepiej rośnie w żyznej, lekko kwaśnej i wilgotnej glebie, ale zadowala się też przeciętnymi glebami ogrodowymi. Źle rosną na podmokłych i gliniastych, z wyjątkiem cypryśnika błotnego. Najbardziej wymagające są jodły, które nie znoszą suszy i upałów, lubią wilgotne powietrze (dobrze rosną w pobliżu zbiorników wodnych). Wyjątkiem jest jodła jednobarwna (kalifornijska), która jest odporna na suszę i dobrze rośnie nawet w niezbyt urodzajnych miejscach. Razem z nią można sadzić świerki kłujące (zwane potocznie srebrnymi) oraz sosny. Najmniejsze wymagania glebowe mają jałowce, które – jak wskazuje nazwa – dobrze rosną na jałowych i suchych glebach.

Światło. Iglaki mogą rosnąć zarówno w słońcu, jak i półcieniu. Wyjątkiem są modrzewie, świerki, sosny, jałowce oraz wszystkie iglaki o barwnych igłach, które powinny rosnąć w pełnym słońcu. Natomiast cisy i mikrobioty lubią stanowiska nawet w głębokim cieniu.

Powietrze. Większość iglaków źle znosi miejski pył i zanieczyszczone powietrze, szczególnie wrażliwe są jodły. Warunki miejskie dobrze znoszą sosny oraz jałowce i modrzewie.

Jak kupować iglaki

Kupując rośliny iglaste, należy zwrócić uwagę na to, by były kształtne, a ich igły miały intensywną barwę. Podłoże w pojemniku powinno być przerośnięte korzeniami (w otworach widać młode korzenie), ale nie mogą one tworzyć pod donicą maty. Podłoże musi być wilgotne. Z roślin sprzedawanych wiosną i jesienią z bryłą ziemi (są to rośliny wykopywane ze szkółki wraz z ziemią otaczającą korzenie, która jest owinięta tkaniną jutową lub siatką) należy wybierać takie, których bryła jest jak największa.

Iglaki
Autor: GettyImages Kupując iglaki zwróćmy uwagę na ich kondycję

Drzewa liściaste i iglaste - czy je rozpoznasz?

Pytanie 1 z 10
Jakie to drzewo?
świerk1
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie