Hiacynty - uprawa i pielęgnacja hiacyntów w domu i w ogrodzie

2023-04-24 8:16

Hiacynty to popularne rośliny cebulowe kwitnące wiosną. Hiacynty można uprawiać w ogrodzie oraz w domu - w doniczkach. Co warto wiedzieć o uprawie i pielęgnacji hiacyntów?

Spis treści

  1. Odmiany hiacyntów różnią się kolorami kwiatów
  2. Hiacynt - uprawa w ogrodzie
  3. Jak sadzić hiacynty w ogrodzie?
  4. Kiedy sadzić hiacynty do gruntu?
  5. Jakie podłoże i stanowisko dla hiacyntów?
  6. Jak kupować cebule hiacyntów?
  7. Jak rozmnożyć hiacynty?
  8. Jak dbać o hiacynty w domu?
  9. Hiacynty doniczkowe w galerii zdjęć

Hiacynt (Hyacinthus) pochodzi z Azji Mniejszej. W Polsce uprawiany jest hiacynt wschodni (Hyacinthus orientalis). Kwiaty hiacyntów o barwie czerwonej, różowej, pomarańczowej, łososiowej, żółtej, fioletowej, białej, niebieskiej charakteryzują się intensywnym zapachem, określanym często jako ciężki (niektórych nawet drażni).

Odmiany hiacyntów różnią się kolorami kwiatów

W uprawie jest około 100 odmian hiacynta.

  • Największym powodzeniem cieszą się hiacynty o kwiatach niebieskich, np. hiacynt ‘Blue Jacket’, hiacynt ‘Delft Blue’.
  • Cenione są także hiacynty różowe, np. hiacynt 'Anna Marie', ‘Fondant’, ‘Lady Derby’, ‘Pink Pearl’, ‘Splendid Cornelia’.
  • Z odmian o innych barwach popularne są purpurowofioletowa ‘Amethyst’, karminowa ‘Jan Bos’, żółta ‘City of Haarlem’, łososiowopomarańczowa ‘Gypsy Queen’.
  • Nieco mniej poszukiwane są odmiany o kwiatach białych - hiacynt ‘Carnegie’, ‘L’Innocence’, ‘White Pearl’.
  • Rarytasem są odmiany hiacyntów o kwiatach pełnych, np. jasnoróżowy ‘Chestnut Flower’, niebieski ‘General Köhler’, karminowy ‘Hollyhock’, biały ‘Madame Sophie’.

Hiacynt - uprawa w ogrodzie

Hiacynty można uprawiać bez wykopywania cebul bądź z ich wykopywaniem. Cebule hiacyntów pozostawione w ziemi po przekwitnięciu zakwitną w kolejnym roku i będą kwitnąć także w następnych latach, ale ich kwiaty będą coraz mniejsze, aż w końcu się nie ukażą. Chcąc cieszyć się co roku okazałymi kwiatami, należy zapewnić roślinom wysoki poziom nawożenia, co pozwoli cebulom uzupełnić tracone każdego roku składniki pokarmowe.

Hiacynty mogą pozostawać na jednym miejscu 3–4 lata. Jednak ze względu na ryzyko wystąpienia chorób grzybowych i bakteryjnych korzystniejsze jest coroczne ich wykopywanie na początku lata i jesienne sadzenie w inne, żyzne miejsce. Cebule po wykopaniu z ziemi pod koniec czerwca (gdy zaczynają zasychać liście) należy osuszyć i przechować w chłodnym, przewiewnym i suchym miejscu. Do gruntu cebule sadzi się na przełomie września i października.

Zimą cebule najlepiej okryć (np. słomą), bowiem hiacynty są dość wrażliwe na mróz. Wiosną po rozpoczęciu wzrostu należy zastosować nawożenie saletrą amonową, a po 2–3 tygodniach mieszanką wieloskładnikową.

Podczas suchej wiosny hiacynt wymaga podlewania. Hiacynty kwitną od kwietnia do maja. Po kwitnieniu warto usunąć uschnięte kwiaty, aby nie zawiązywały się nasiona osłabiające przyrost cebul.

Jak sadzić hiacynty w ogrodzie?

Głębokość sadzenia hiacyntów powinna być równa trzykrotnej wysokości cebul. Rozstawa sadzenia jest zależna od wielkości cebul: hiacynty o średnicy cebul powyżej 14 cm sadzi się w odstępach 18–20 cm, o średnicy 12–14 cm w odstępach 15 cm, o średnicy 10–12 cm w odstępach 8 cm, o średnicy 6–10 cm w odległości 4 cm. Powierzchnię ziemi należy wyrównać, aby w zagłębieniach nie zbierała się woda, która zimą może być dla hiacyntów niebezpieczna.

Uwaga: cebule hiacyntów sadzi się zawsze piętką ku dołowi!

Kiedy sadzić hiacynty do gruntu?

Cebule hiacyntów sadzimy do gruntu jesienią. Więcej o sadzeniu hiacyntów przeczytaj w artykule: Sadzenie hiacyntów – kiedy i jak sadzić cebule hiacyntów do gruntu

Jakie podłoże i stanowisko dla hiacyntów?

Hiacynt lubi lekkie, przepuszczalne, żyzne podłoże o odczynie obojętnym, choć toleruje prawie wszystkie gleby, z wyjątkiem bardzo kwaśnych lub o wysokim poziomie wód gruntowych. Przygotowując rabatę dla hiacyntów na glebie zbyt ciężkiej, gliniastej, należy dodać torf i piasek, a gdy podłoże jest zbyt piaszczyste – próchnicę lub kompost (poprawi to warunki wzrostu roślin).

Stanowisko dla hiacyntów powinno być nasłonecznione, ale dopuszczalne jest lekko zacienione (zaletą takiego stanowiska jest dłuższy okres kwitnienia). Miejsce nie powinno być narażone na silne wiatry.

Hiacynty
Autor: GettyImages Kwitnące hiacynty zdobią ogrodowe rabaty wiosną

Jak kupować cebule hiacyntów?

Cebula u hiacyntów jest organem spichrzowym. Łuska okrywająca cebuli ma barwę zależną od barwy kwiatów: jest biała u odmian o kwiatach białych, kremowych i żółtych, a jasnopurpurowa do ciemnopurpurowofioletowej u pozostałych odmian.

Kupując cebule hiacyntów, należy pamiętać, że jedynie ze zdrowej cebuli wyrośnie okazały kwiat. Dlatego nie wolno wybierać cebul uszkodzonych, o zbutwiałym zapachu, z nalotem pleśni, pomarszczonych, z suchą skórką i przebarwieniami, a także już kiełkujących. Podczas przechowywania cebul trzeba je systematycznie przeglądać i usuwać te, które wykazują objawy chorób (okrągłe, żółtobrązowe plamy pod łuską okrywającą mogą być oznaką szarej pleśni; małe, jasnobrązowe punkty zlewające się w większe plamy i towarzyszący im często gumowaty wyciek to objawy suchej zgnilizny). Przed sadzeniem warto cebule zaprawić środkiem grzybobójczym.

Jak rozmnożyć hiacynty?

Rozmnażanie hiacyntów nie jest proste. Czyni się to przez nacinanie lub drążenie piętki cebul (aby zniszczyć stożek wzrostu). W miejscach zranienia, po letnim przechowywaniu zawiązują się małe cebulki (są gotowe do kwitnienia po 3–4 latach). Amatorsko hiacynty rozmnaża się z cebul przybyszowych, możliwe jest także rozmnażanie z nasion, ale wtedy otrzymuje się rośliny o niejednolitych cechach (kwitną dopiero w szóstym roku po posadzeniu).

Zobacz też:

Jak dbać o hiacynty w domu?

Wnętrza można ozdobić kwitnącymi hiacyntami w doniczkach. Aby uzyskać kwitnące rośliny w styczniu–lutym, należy cebule posadzić do doniczek we wrześniu–październiku. Cebule można sadzić pojedynczo (wtedy najlepiej użyć wysokich naczyń), a w celu uzyskania kompozycji – kilka cebul do szerokiej doniczki (odległość między roślinami powinna wynosić ok. 6 cm).

Naczynia wypełnia się piaszczystym i przepuszczalnym podłożem. Posadzone cebule należy przykryć centymetrową warstwą piasku, jednorazowo podlać i trzymać w chłodnym pomieszczeniu 6–8 tygodni, aż do ukorzenienia. Gdy pojawią się kiełki na doniczkę trzeba założyć papierowy stożek i trzymać go aż do pojawienia się pąków kwiatowych. Po przekwitnięciu należy kontynuować podlewanie aż do całkowitego zaschnięcia liści. Potem cebule należy wyjąć, oczyścić i przechować w suchym miejscu.

Hiacynty doniczkowe w galerii zdjęć

Wiosenne kwiaty cebulowe – hiacynty, krokusy, narcyzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany