Odmiany tulipanów - czym różnią się od siebie? Podział tulipanów na grupy

2023-04-27 14:20

Tulipany różnią się m.in. kształtem kwiatów, wysokością roślin i terminem kwitnienia. Ze względu na te cechy podzielono tulipany na 15 grup. Sadząc w ogrodzie odmiany tulipanów należących do różnych grup, dłużej będziemy cieszyć się ich pięknymi kwiatami. Poznaj bliżej poszczególne grupy tulipanów.

Spis treści

  1. Dlaczego tulipany podzielono na grupy?
  2. Grupa 1. Tulipany pojedyncze wczesne
  3. Grupa 2. Tulipany pełne wczesne
  4. Grupa 3. Tulipany Triumph
  5. Grupa 4. Tulipany mieszańce Darwina
  6. Grupa 5. Tulipany pojedyncze późne
  7. Grupa 6. Tulipany liliokształtne
  8. Grupa 7. Tulipany strzępiaste (Crispa)
  9. Grupa 8. Tulipany zielonokwiatowe (Viridiflora)
  10. Grupa 9. Tulipany Rembrandta
  11. Grupa 10. Tulipany papuzie
  12. Grupa 11. Tulipany pełne późne
  13. Grupa 12. Tulipany Kaufmanna
  14. Grupa 13. Tulipany Fostera
  15. Grupa 14. Tulipany Greiga
  16. Grupa 15. Inne gatunki tulipanów i ich odmiany

Tulipany należą do najpopularniejszych roślin cebulowych kwitnących wiosną. Są chętnie sadzone w ogrodach przydomowych i na działkach. Zdobią również miejskie klomby, nie brakuje ich w parkach. Znanych jest ponad 100 gatunków botanicznych tulipana, a jego odmiany liczone są w dziesiątkach tysięcy.

Dlaczego tulipany podzielono na grupy?

Przez lata wyhodowano mnóstwo odmian tulipanów różniących się od siebie kolorem i kształtem kwiatów, wielkością liści, wysokością rośliny i terminem kwitnienia. U poszczególnych odmian tulipanów kwiaty mogą być pojedyncze bądź pełne, dwu- lub wielobarwne. Na jednym pędzie może być jeden lub kilka kwiatów. Tulipany mogą mieć od 10 do nawet 70 cm wysokości. Termin kwitnienia zaś to okres od marca do maja.

Dla ułatwienia więc podzielono wszystkie odmiany tulipanów na 15 grup. Jeśli posadzimy w ogrodzie odmiany z różnych grup, to przez dłuższy czas (od marca do końca maja) będziemy cieszyć się pięknymi kwiatami tulipanów!

Grupy tulipanów
Autor: GettyImages Wszystkie odmiany tulipanów podzielono na 15 grup

Grupa 1. Tulipany pojedyncze wczesne

Tulipany z grupy pojedynczych wczesnych mają 25–30 cm wysokości, doskonale prezentują się na rabatach, nadają się do pędzenia. Ich pojedyncze, najczęściej jednobarwne, rzadziej dwubarwne (z obwódką), złożone zawsze z 6 płatków kwiaty pojawiają się w kwietniu (kwitnienie rozpoczyna się od połowy kwietnia).

Grupa 2. Tulipany pełne wczesne

Podobny termin kwitnienia i wysokość jak u tulipanów z grupy pojedynczych wczesnych mają tulipany z grupy pełnych wczesnych. Różnią się jednak liczbą płatków w kwiatach – jest ich więcej, co sprawia, że kształtem przypominają piwonie. Kwitną w kwietniu, polecane są do obsadzania rabat bądź pojemników ustawianych na balkonach i tarasach.

Grupa 3. Tulipany Triumph

Tulipany z grupy Triumph osiągają 45-55 cm wysokości i zakwitają na przełomie kwietnia i maja. Cenione są głównie ze względu na piękne kwiaty osadzone na mocnej, sztywnej łodydze, dzięki czemu nadają się na kwiaty cięte. Bardzo często ich matowe płatki są obrzeżone paskiem o kontrastującej barwie.

Grupa 4. Tulipany mieszańce Darwina

Tulipany z grupy mieszańców Darwina (hybrydy Darwina) zakwitają na przełomie kwietnia i maja. Cechuje je silny wzrost (50–60 cm, nawet do 70 cm) oraz bardzo duże, pojedyncze, jednobarwne kwiaty o jajowatych, nieco błyszczących płatkach. Charakterystyczną ich cechą jest wysoka plenność oraz odporność na choroby i niekorzystne warunki atmosferyczne.

Grupa 5. Tulipany pojedyncze późne

Tulipany z grupy pojedynczych późnych (tzw. Cottage) wyróżniają się różnorodnością barw kwiatów i bardzo silnym wzrostem (50–65 cm), kwitną w pierwszej połowie maja. Z uwagi na sztywny pęd, duże owalne kwiaty i wyjątkową trwałość cenione są jako kwiat cięty, nadają się także do pędzenia.

Grupa 6. Tulipany liliokształtne

Tulipany z grupy liliokształtnych kwitną w pierwszej połowie maja, osiągają 40–50 cm wysokości. Mają duże, kielichowate, wysmukłe kwiaty o silnie wydłużonych, wąskich, ostro zakończonych, wygiętych płatkach. Bardzo dobrze nadają się na kwiat cięty. Ujemną ich cechą jest wrażliwość na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Grupa 7. Tulipany strzępiaste (Crispa)

Tulipany z grupy Crispa (strzępiaste) zostały wyhodowane niedawno, ale szybko zyskały dużą popularność. Kwitną na przełomie kwietnia i maja, osiągają 50–65 cm wysokości. Ich kwiaty mają drobno postrzępione brzegi płatków (ang. crisp – kruchy, kędzierzawy) i są szczególnie polecane na kwiat cięty.

Grupa 8. Tulipany zielonokwiatowe (Viridiflora)

Tulipany z grupy Viridiflora kwitną pod koniec maja i dorastają do 30–50 cm. Wyróżniają je kwiaty o płatkach z zielonymi przebarwieniami w kształcie smug bądź pasków.

Grupa 9. Tulipany Rembrandta

Tulipany z grupy Rembrandta kwitną w drugiej połowie maja. Ich wspólną cechą jest sposób ubarwienia płatków, które są pasiaste, smugowate, często wielobarwne.

Grupa 10. Tulipany papuzie

Tulipany z grupy papuzich mają około 50 cm wysokości. Kwitną w drugiej połowie maja, kwiaty są duże, ciężkie, charakterystycznie powyginane, postrzępione i dwubarwne (podobne kształtem do papug).

Grupa 11. Tulipany pełne późne

W drugiej połowie maja zakwitają tulipany z grupy pełnych późnych (tzw. peoniowych) o pełnych kwiatach, osadzonych na łodygach 50 cm długości.

Grupa 12. Tulipany Kaufmanna

Do najwcześniej kwitnących należą tulipany botaniczne, a wśród nich kwitnące już w marcu odmiany z grupy tulipanów Kaufmanna o dużych kwiatach, najczęściej w czystych kolorach, z dużą, trójkątną plamą na zewnętrznych płatkach oraz liściach z brązowymi smugami. Rośliny mają 15–30 cm wysokości i szczególnie atrakcyjnie prezentują się na rabatach i skalniakach.

Grupa 13. Tulipany Fostera

Duże, ognistoczerwone w kształcie pucharu kwiaty tulipanów botanicznych z grupy Fostera pojawiają się w kwietniu. Są szczególnie ozdobne w drugiej fazie kwitnienia, gdy płatki rozkładają się na boki tworząc duże rozety. Rośliny osiągają 30–40 cm i mają dekoracyjne liście z wąską, brunatną obwódką.

Grupa 14. Tulipany Greiga

Do botanicznych zalicza się także tulipany z grupy Greiga, które dorastają do 40 cm. Ich najczęściej dwubarwne kwiaty pojawiają się na przełomie marca i kwietnia. Charakterystyczną cechą roślin tej grupy są duże, pofalowane liście z czerwonobrązowymi kropkami lub kreskami; czarna, żółto obrzeżona plama na dnie kielicha kwiatowego oraz grube, różowe, fioletowe lub brązowe, owłosione pędy.

Tulipany botaniczne – gatunki, warunki uprawy, pielęgnacja, zastosowanie

Grupa 15. Inne gatunki tulipanów i ich odmiany

Do tej grupy należy wiele gatunków, doskonale nadających się m.in. do posadzenia na skalniakach, np. Tulipa tarda, Tulipa pulchella, Tulipa kolpakowskiana, Tulipa turkestanica, Tulipa urumiensis, Tulipa whittalli.

Nie przegap:

Tulipany - najpopularniejsze wiosenne kwiaty cebulowe!

Czy potrafisz rozpoznać jaka to roślina cebulowa?

Pytanie 1 z 4
Jaka to roślina cebulowa?
Czosnek olbrzymi
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie