Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Projektowanie ogrodów > Etapy zakładania ogrodu - etap 1: projektowanie ogrodu
Projektowanie ogrodów

Etapy zakładania ogrodu - etap 1: projektowanie ogrodu

Pierwszym etapem zakładanie ogrodu jest przygotowanie projektu ogrodu. Ogród możemy zaprojektować samodzielnie albo skorzystać z usług projektanta ogrodów. Urządzanie ogrodu.

Do urządzenia ogrodu potrzebny jest projekt. Na pewno nie powinno się zaczynać pracy od kupna roślin. Trzeba się spokojnie zastanowić, jak ma wyglądać gotowy ogród, i wyobrazić go sobie za kilka lat, gdy rośliny podrosną. Należy ustalić, ile metrów kwadratowych powinniśmy zostawić na wygodny podjazd, jak najlepiej poprowadzić nawierzchnie, gdzie przewidzieć miejsce na śmietnik, drewutnię, wybieg dla psa.

Zakładanie ogrodu: funkcja ogrodu

Ważna jest estetyka - ogród musi stylistycznie pasować do otoczenia, czyli architektury domu i charakteru okolicy, ale także, a może przede wszystkim – musi pasować do nas. Liczą się nasze upodobania i to, jak lubimy spędzać wolny czas. Samotnie w hamaku z książką czy raczej w altanie przy grillu w otoczeniu przyjaciół? Lubimy kwietne rabaty, a może chcielibyśmy uprawiać własne warzywa? Musimy jednak skonfrontować marzenia z rzeczywistością. Czy na pewno będziemy mieli czas na częste biesiadowanie w gronie najbliższych? Może zamiast altany wystarczy taras? Czy starczy nam sił (i ochoty), żeby po dniu pracy dłubać w ziemi wśród wymagających skomplikowanej pielęgnacji roślin? Może lepiej zastąpić rabatę kwiatową kompozycją łatwych w uprawie „bezobsługowych” traw ozdobnych i krzewów?
Etap projektowania to także liczenie kosztów. Musimy się zastanowić, ile pieniędzy jesteśmy w stanie przeznaczyć na ogród, co trzeba zrobić teraz, a co może poczekać. Nawet jeżeli nie zamierzamy korzystać z pomocy projektanta, warto zrobić szkic koncepcyjny działki. Umożliwi to rozsądne zaplanowanie kolejności prac związanych z jej urządzaniem, co prowadzi do oszczędności nie tylko czasu, ale także pieniędzy.

Pomoc projektanta przy projektowaniu ogrodu

Projektant pomoże właściwie dobrać rośliny (uwzględniając ich wymagania siedliskowe i wielkość, jaką osiągną po kilku czy kilkunastu latach) oraz zaprojektuje kompleksowo całą działkę łącznie z takimi elementami jak ogrodzenie, podjazd, ścieżki ogrodowe, oświetlenie oraz obiekty małej architektury, na przykład altana czy interesujący zbiornik wodny. Dobry projektant na podstawie rozmów z inwestorem deklarującym swoje oczekiwania oraz wizji lokalnej, w czasie której zapozna się z możliwościami działki (nasłonecznienie, gleba, architektura domu, istniejące rośliny, sąsiedztwo, charakter okolicy), zaproponuje kilka koncepcji jej zagospodarowania. Po zaakceptowaniu przez inwestora jednej z nich przygotuje szczegółowy projekt z dokumentacją techniczną i kosztorysem. Zwykle zajmuje się też realizacją. Jeżeli jednak nie będziemy mogli (na przykład ze względów finansowych) lub chcieli z niej skorzystać, na podstawie solidnie przygotowanego projektu możemy sami urządzać ogród etapami.

>>>Poznaj kolejne etapy zakładania ogrodu

projekt-ogrodu

Jakie elementy powinien zawierać projekt ogrodu?

Autor tekstu: Elżbieta Borkowska-Gorączko
Autor zdjęć: photos.com
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Święta idą :)
Święta idą :)

Idą święta, a świąteczny klimat czuć już w każdym miejscu. Stroiki, bombki, choinki - te małe i...

Przeczytaj też:
Jakie rośliny sadzić przy miejscu wypoczynku w ogrodzie
Jakie rośliny sadzić przy miejscu wypoczynku w ogrodzie

Miejsce wypoczynku w ogrodzie warto otoczyć roślinami. Wybierając rośliny, które będą towarzyszyć ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia