Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Projektowanie ogrodów > Dlaczego warto mieć cisy w ogrodzie?
Projektowanie ogrodów

Dlaczego warto mieć cisy w ogrodzie?

Cis jest jedną z najpopularniejszych roślin na żywopłoty formowane: doskonale znosi cięcie, po którym wytwarza dużo nowych pędów.

Z cisów można stworzyć okazałe i gęste żywopłoty, a także coraz modniejsze strzyżone figury i bryły geometryczne ozdabiające ogród. Świetnie nadaje się do małych przydomowych ogródków, gdyż jest najwolniej rosnącym iglakiem – potrzebuje około 20 lat, aby osiągnąć 2 m wysokości.
Cis jest dekoracyjny przez cały rok. Ma jedyne w swoim rodzaju igły: miękkie, delikatne w dotyku, błyszczące, ciemnozielone. Zimą dodatkowo przyciągają wzrok jaskrawoczerwone owoce, które przywabiają także ptaki. Cisy nie mają wysokich wymagań co do stanowiska: mogą rosnąć zarówno w słońcu, jak i w cieniu. Bardzo dobrze nadają się do sadzenia w miastach. Zwarty system korzeniowy cisa pozwala na przesadzanie nawet dużych egzemplarzy. Uprawa cisów nie przysporzy problemów nawet początkującym ogrodnikom.

Ciekawe odmiany cisa:

 • ‘Amersfoort’ – krzew o wzniesionym pokroju, szeroki, bardzo krótkie igły
 • ‘Summergold’ – rozłożysty, należący do grupy okrywowych
 • ‘David’ – cis szeroko kolumnowy do owalnych
 • ‘Dovastoniana’ – forma drzewiasta, wcześnie wytwarza jeden pień z bocznymi gałęziami
 • ‘Aurescens’ – cis karłowy,  igły ma mocno żółte
 • ‘Nana’ – cis okrywowy o gałęziach rozpostartych
 • ‘Rustique’ – cis drzewiasty, wzrost dosyć silny, pokrój rozłożysty

Kilka ciekawostek na temat cisów:

Cisy są roślinami długowiecznymi, na przykład cis henrykowski rosnący na Dolnym Śląsku jest najstarszym cisem w Polsce, jego wiek ocenia się na 1266 lat.

 • Cis pospolity objęty jest ścisłą ochroną gatunkową, chroniony jest od 1423 roku i jest gatunkiem najwcześniej objętym ochroną.
 • Cis jest rośliną dwupienną, czyli kwiaty męskie i żeńskie rosną na oddzielnych roślinach; aby jesienią krzew żeński pokrył się dekoracyjnymi czerwonymi owocami, w pobliżu powinien rosnąć osobnik męski.
 • Cis dawniej był ceniony jako źródło trwałego i twardego drewna, wykorzystywany w meblarstwie, a także do wyrobu broni. Ze względu na dużą giętkość, w średniowieczu z drewna cisu wykonywane były łuki; najstarszym przedmiotem z drewna jest cisowa włócznia, licząca około 45 tysięcy lat.
 • W medycynie ludowej odwar z igieł był stosowany przy zbyt niskim ciśnieniu krwi. Obecnie z cisów izolowane są substancje, z których produkuje się preparaty przeciwnowotworowe.

Autor tekstu: Opracowanie na podstawie materiałów Plant Publicity Holland
Autor zdjęć: Plant Publicity Holland
Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Ostatni bukiet ślubny
Ostatni bukiet ślubny

Konwalie w grudniu? To możliwe. Oczywiście z Holandii... Pachniały nieziemsko, w połączeniu z...

Przeczytaj też:
Jak stworzyć ładne i funkcjonalne miejsce wypoczynku w ogrodzie
Jak stworzyć ładne i funkcjonalne miejsce wypoczynku w ogrodzie

Tworząc w ogrodzie miejsce wypoczynku, w którym będziemy mogli usiąść, by mile ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia