Chelsea Flower Show - wystawa kwiatów w Londynie

2011-08-04 2:00

Każdego roku w maju miłośnicy ogrodów spotykają się na corocznej wystawie kwiatów Chelsea Flower Show. To znane na całym świecie, prestiżowe święto ogrodów.

Royal Horticultural Society - Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze

Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (Royal Horticultural Society) co roku organizuje wystawę, która wyznacza najnowsze trendy oraz standardy w sztuce ogrodowej. Każdej wiosny teren należący do Królewskiego Szpitala  na pięć dni zamienia się w jedną wielką wystawę złożoną z ogrodów pokazowych stworzonych przez najsłynniejszych projektantów, gdzie możemy podziwiać niezliczoną ilość roślin od tych powszechnych i wszystkim znanych przez egzotyczne po najbardziej unikatowe gatunki.

Historia wystawy kwiatowej Chelsea Flower Show

Historia tego święta sięga roku 1862 w którym miała miejsce pierwsza wystawa. Wcześniej bo już od roku 1833 (lecz nie z takim rozmachem jak późniejsze wystawy)  RHS organizowało tzw. flower shows w Chiswick. Jednakże ze względu na spadającą liczbę gości zdecydowano o przeniesieniu festiwalu w okolice centralnego Londynu aby ułatwić wszystkim zainteresowanym dotarcie na miejsce. W Kensington Gardens – jednym z parków królewskich w Londynie mającym powierzchnię około 275 akrów wystawa odbywała się przez 26 lat, wówczas prezentowano tam głównie wyszukane gatunki roślin egzotycznych. Z roku na rok przybywało gości, a wiosenna wystawa kwiatów stawała się coraz bardziej rozpoznawalna i przyciągała coraz większe rzesze zainteresowanych. W 1888 r. członkowie Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego zdecydowali się przenieść wystawę do Temple Gardens w samym sercu Londynu. Tak powstało The Temple Show które czternaście lat później w 1912 r. zostało odwołane i ustąpiło miejsca Królewskiej Międzynarodowej Wystawie Ogrodniczej (Royal International Horticultural Exhibition).

Podczas pierwszej wojny światowej w latach 1917-1918 Chelsea Flower Show zostało odwołane, ponieważ zniszczenia jakie nastąpiły wskutek wojny uniemożliwiały zorganizowanie corocznego święta. Gdy wznowiono organizację imprezy w 1920 roku rodzina królewska po raz pierwszy zaszczyciła swoją obecnością wystawę i od tego czasu stało się to tradycją, kontynuowaną do dziś. W tym okresie narodził się również zwyczaj organizowania tzw. tea parties, które odbywają się co roku i są bardzo chętnie odwiedzane przez znane osobistości oraz angielskich polityków.

Podczas drugiej wojny światowej Chelsea Flower Show zostało zawieszone na kilka lat. W 1947 r., mimo tego iż plony oraz dostawy były bardzo ograniczone, festiwal został wznowiony - miało to być symbolem siły oraz determinacji kraju do odbudowy zniszczeń wojennych. Popularność święta z roku na rok stawała się większa, aż w 1979 r., podczas jednego z nich, liczba chętnych do zwiedzenia była tak duża, że bramki wejściowe zostały zablokowane i konieczna była akcja ratunkowa, mająca na celu uwolnienie ludzi zakleszczonych w bramkach. Aby zapobiec podobnym wydarzeniom, od następnego roku liczba biletów została ograniczona, zostały także wprowadzone  ulgi na bilety kupowane po godzinie 16.00, aby odciążyć godziny poranne, w których zawsze pojawiała się najwięcej zwiedzających.

W 1987 roku podjęto działania mające na celu ograniczenie liczby odwiedzających wystawę, ustalono limit uczestników na 40 tysięcy osób na dzień, a dla członków Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego wprowadzone zostały po raz pierwszy bilety. Skutki podjętych ograniczeń było widać już następnego roku - liczba osób uczestniczących w Chelsea Flower Show dramatycznie spadła. Rezerwacja biletów odbywała się tak wolno, że podjęto specjalne kroki mające na celu zachęcenie ludzi do ich kupna. Początkowe ogłoszenie, że bilety będą niedostępne przy bramkach, zostało odwołane, a w środkach masowego przekazu pojawiły sie reklamy propagujące wystawę. Sytuacja uległa poprawie, gdy poszczególne części programu imprezy zostały przeniesione w różne miejsca, a Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze przejęło organizację wystawy kwiatowej odbywającej się w Hampton Court. A zatem wystawcy oraz inne osoby uczestniczące miały dużo większe możliwości niż przed zmianami, co w rezultacie sprawiło że kryzys został zażegnany.

Od tego czasu Chelsea Flower Show cieszy się ogromnym zainteresowaniem, ma rzeszę fanów na całym świecie, a średnia liczba uczestników, ograniczona głównie powierzchnią wystawy (45 000 m²), to około 150 tys. każdego roku. Od 2005 roku zwiększono liczbę dni festiwalu z 4 do 5, dwa pierwsze dni są przeznaczone tylko dla członków Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego. Impreza odbywa się pod patronatem Rodziny Królewskiej, której członkowie regularnie zaszczycają swoją obecnością to wielkie święto ogrodów. Co roku przyznawane są medale złote, pozłacane, srebrne i brązowe w kilkunastu kategoriach. Trzy najważniejsze to: Best Show Garden, Best Urban Garden, Best Courtyard Garden, nadawane przez jury najlepszym ogrodom pokazowym stworzonym przez projektantów ogrodów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Pozostałe podkategorie