Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Projektowanie ogrodów > Astry - najpiękniejsze kwiaty w jesiennym ogrodzie
Projektowanie ogrodów

Astry - najpiękniejsze kwiaty w jesiennym ogrodzie

Astry należą do bardzo cenionych bylin kwitnących jesienią. Astry są obsypane kwiatami od końca sierpnia i kwitną aż do przymrozków. Astry: jesienne kwiaty w ogrodzie.

Rodzaj aster obejmuje około 600 gatunków. Astry bylinowe to cenione rośliny kwitnące jesienią - są wręcz obsypane kwiatami od końca sierpnia, a kres ich kwitnienia to jesienne ostre przymrozki. Rosnące w ogrodach odmiany astrów najczęściej pochodzą od trzech gatunków:

  • aster nowoangielski - rośliny tworzą zwarte kępy dorastając do 100 cm, ciekawe odmiany: wiśniowo-czerwony ‘Andenken an Paul Gerber' , fioletowy ‘Lady in Blue’, różowo-fioletowy ‘Harrington’s Pink’, różowy‘Paul Gerber’, różowowo-fioletowy ‘Purple Dane’;
  • aster nowobelgijski - ma liście ciemnozielone, gładkie, większy koszyczek (żółty środek), rośliny wytwarzają podziemne rozłogi i silnie się rozrastają (należy uważać, aby nie zagłuszyły roślin rosnących w pobliżu), ciekawe odmiany: niebiskofioletowy ‘Dauerblau’, różowy bądź fioletowy ‘Eventide’, jasnoróżowy 'Fellowship', niebieskofioletowy ‘Plenty’, czerwony ‘Royal Ruby’, fioletowo-niebieski 'Schoene von Dietlikon’, biały ‘Weisser Elephant’;
  • aster krzaczasty - roślny osiągają do 40 cm wysokości , mają na szczytach pędów, rozgałęzione wiechy kwiatów z rozgałęzieniami różnej długości, ciekawe odmiany: niebiesko-fioletowy ‘Blue lagune’, ciemnoróżowy ‘Jenny’, różowo-fioletowy ‘Herbstgruss von Bresserhof’, różowy ‘Kassel’, niebieski 'Lady in Blue’.

>>Przeczytaj też: Jesień w ogrodzie: rośliny o kolorowych kwiatach

Co lubią astry bylinowe?

Astry bylinowe, potocznie zwane marcinkami, nie są wybredne w stosunku do siedliska. Bujniej kwitną na stanowisku słonecznym, natomiast w lekkim półcieniu będą kwitły mnie obficie. Nie mają dużych wymagań w stosunku do gleby - wystarczy by była przepuszczalna i średnio wilgotna. Podczas suszy należy je podlewać, w przeciwnym razie zaczną usychać liście od dołu, a rośliny będą kwitnąć mniej obficie. Astry bylinowe wymagają przeciętnego nawożenia. Im roślina wyższa i bujniej kwitnąca, tym gleba bądź nawożenie powinno być obfitsze, w pierwszej połowie wegetacji. Dobrze znoszą nasze zimy. Po przekwitnięciu należy rośliny ściąć przy ziemi. Co kilka lat astra krzaczastego i nowobelgijskiego należy odmładzać: wczesną wiosną należy oddzielić najmłodsze podziemne kłącza i przesadzić je w nowe miejsce. Zwiększy to kwitnienie oraz zmniejszy niebezpieczeństwo chorób grzybowych, na które astry są dosyć wrażliwe. Ze względu na swoją urodę i małe wymagania uprawowo-pielęgnacyjne są ulubionymi roślinami początkujących ogrodników oraz osób, które nie mają zbyt wiele czasu na pielęgnację roślin.

Gdzie sadzić astry bylinowe w ogrodzie

Astry bylinowe to więcej kolorów jesienią, kiedy letnie kwiaty kończą swoje kwitnienie. Najwyższe astry nowoangielskie i nowobelgijskie, osiągające wysokość 160, a nawet 180 cm, należy sadzić w tyle rabaty. Rośliny stworzą ciekawe tło dla roślin  niższych. Wysokie astry to także doskonałe rośliny do sadzenia wzdłuż płotów oraz przy budynkach. Niskimi odmianami astrów krzaczastych można obsadzać obwódki rabat, wzdłuż ścieżek i chodników. Niskie odmiany także świetnie nadają się na skalniaki, rośliny łatwo się rozrastają dzięki czemu szybko wypełnią luki między kamieniami. Astry ciekawie komponują się z innymi kwitnącymi roślinami, np. rozchodnikami, daliami, rudbekiami oraz trawami ozdobnymi. Niższe odmiany nadają się do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach. Szczególnie interesująco prezentują się w różnego typu koszach wiklinowych bądź ratanowych.

Uwaga! Astry bylinowe kwitnące jesienią nie są spokrewnione z powszechnie kwitnącymi latem, jednorocznymi astrami chińskimi (Callistephus chinensis).

Autor tekstu: Katarzyna Pruchniewicz
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com, Plant Publicity Holland
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Witam serdecznie wszystkich blogerów, jest to mój pierwszy wpis na blogu. Właśnie...

Przeczytaj też:
Ogród na zalesionej działce. Jak stworzyć ogród w lesie
Ogród na zalesionej działce. Jak stworzyć ogród w lesie

Urządzając ogród na zalesionej działce, musimy wziąć pod uwagę, że rośnie na ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia