Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Projektowanie ogrodów > Aranżacja ogrodu: ogród w stylu minimalistycznym i ogród w stylu eko
Projektowanie ogrodów

Aranżacja ogrodu: ogród w stylu minimalistycznym i ogród w stylu eko

Aranżacja ogrodu powinna być przemyślana. Ogród trzeba projektować z myślą o jego użytkownikach i ich potrzebach. Wybierz styl ogrodu: ogród minimalistyczny czy ogród w stylu eko. Aranżacja ogrodu w stylu minimalistycznym i w stylu eko.

Najważniejszą wytyczną w projektowaniu ogrodu jest określenie jego funkcji – czy posłuży głównie do oglądania roślin, czy raczej aktywnego spędzania czasu.

Aranżacja ogrodu: ogród w stylu minimalistycznym

Nowym trendem w ogrodach jest używanie roślin jako tworzywa do budowania surowych form, pionowych i poziomych płaszczyzn o starannie dobranej stonowanej kolorystyce liści i kwiatów. Dobór roślin może sprowadzić się do zastosowania kilkunastu gatunków o podobnych cechach – ciemnozielonych, błyszczących liściach i kwitnących w jednymkolorze lub określonej gamie. Mogą im towarzyszyć akcenty z ulubionych roślin będące kontynuacją kolorystyki wnętrz. Wybrana kolorystyka jest stosowana bardzo konsekwentnie w doborze roślin, nawierzchni oraz we wszelkich dodatkach. Ogród może też byś skomponowany w jednym kolorze (zwykle bieli, szarości lub beżu), podczas gdy towarzysząca mu roślinność jest wielobarwna i mocno kontrastowa. Do zaznaczenia wyraźnych akcentów najczęściej wykorzystuje się pomarańcz i czerwień. Stosowane są raczej rośliny o drobnych kwiatach, ale sadzone grupowo i odbierane jako plama kolorystyczna. Rośliny bywają też traktowane jako detal albo akcent – wówczas ich kwiaty są duże i wyraziste. Nie ma natomiast czegoś, co można określić jako „romantyczne” podejście do roślin polegające na tworzeniu skomplikowanych, wielobarwnych i wielogatunkowych kompozycji roślinnych wymagającychstałej pielęgnacji i korekty. Na styl nowoczesny decydują się głównie ludzie młodzi, dużo pracujący, którzy nie mają zbyt wiele czasu na zajmowanie się ogrodem. Proste, czytelne kompozycje są łatwiejsze w utrzymaniu i dlatego bardziej uzasadnione.

Aranżacje ogrodu: ogród w stylu eko

Coraz bardziej widoczne są ekologiczne trendy, co jest związane z rosnącym zainteresowaniem domami i ogrodami energooszczędnymi. Modne, nowoczesne i ekologiczne ogrody tworzą duże połacie roślin dobrze dobranych do podłoża, niewymagających stałego automatycznego podlewania oraz nawożenia, odpornych na większość chorób i szkodników. W takich ogrodach często sadzi się dzikie rośliny odbierane powszechnie jako chwasty. W ekskluzywnych ramach nowocześnie urządzonej przestrzeni nabierają one innej wartości. Zmniejszona jest natomiast powierzchnia trawnika, którego pielęgnacja wymaga nie tylko stałego zaangażowania, ale także dużo energii elektrycznej (koszenie).

Autor tekstu: Agnieszka Duc
Autor zdjęć: Piotr Gorączko
Źródło: _Murator NS Ogrody i Tarasy
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Pastele - raz jeszcze
Pastele - raz jeszcze

Najchętniej wybieranym kolorem Par Młodych są pastele. Pastele można komponować w kilku wersjach: ...

Przeczytaj też:
Rabaty bylinowe: jak pielęgnować rabaty bylinowe cały rok
Rabaty bylinowe: jak pielęgnować rabaty bylinowe cały rok

Zakładając w ogrodzie rabatę bylinową trzeba wziąć pod uwagę, że aby była ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia