Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Projektowanie ogrodów > Alergia na rośliny. Jakie rośliny najczęściej uczulają
Projektowanie ogrodów

Alergia na rośliny. Jakie rośliny najczęściej uczulają

Najlepszą propozycją dla alergików jest ogród z drzewami iglastymi i krzewami zimozielonymi

Najlepszą propozycją dla alergików jest ogród z drzewami iglastymi i krzewami zimozielonymi

Jeśli jesteśmy uczuleni na pyłki roślin, nie uda nam się ich uniknąć. Ale możemy spróbować tak urządzić ogród, żeby był dla nas źródłem radości, a nie chorób. Musimy też pamiętać o pewnych ograniczeniach podczas prac pielęgnacyjnych.

Nagłe ataki kichania, swędzenie oczu, wodnisty wysięk z nosa, pokrzywka na skórze – to najpowszechniejsze objawy pyłkowicy. Źródłem alergenów bywają rośliny rosnące na naszej działce i w jej pobliżu.

Najsilniej uczulają drzewa liściaste, trawy (w tym zboża) oraz chwasty. Są to rośliny wiatropylne, które wytwarzają miliony leciuteńkich drobin pyłku roznoszonego przez wiatr. Pyłku musi być naprawdę bardzo dużo, ponieważ tylko nieliczne ziarna trafią na słupek kwiatowy, w wyniku czego roślina wyda nasiona.
W Polsce wyróżniamy cztery okresy pylenia:

  • wczesnowiosenny (druga połowa lutego – 15 maja) – pylą drzewa liściaste;
  • późnowiosenny (15 maja – początek czerwca) – drzewa iglaste, spośród których uczulają właściwie tylko jałowce;
  • letni (początek czerwca – 20 lipca) – trawy i zboża;
  • jesienny (20 lipca – 15 września) – chwasty.

Podane daty nie są terminami ścisłymi, zmiany temperatury i pogody mogą je nieco przesunąć, np. jeśli jest ciepła zima, leszczyna zaczyna pylić już pod koniec stycznia, gdy jest ciepła i sucha jesień, bylica pyli jeszcze w październiku.

Pyłek roślin owadopylnych jest ciężki, przylega do pręcików. Żeby przywabić owady, rośliny te wytwarzają piękne i silnie pachnące kwiaty. Z punktu widzenia alergika ich pyłek jest mniej niebezpieczny, ale wiele z nich (np. dyptam) wydziela substancje lotne, które mogą uczulać. W upalne, suche i wietrzne dni lepiej nie pracować w kwitnącym ogrodzie. Tym bardziej, że alergie chodzą parami, często więc uczula nas nie tylko pyłek, ale także jad owadów zapylających rośliny. Zwróćmy uwagę na reakcję na kwiaty cięte w wazonie. Ich pyłek rozsiewa się w znacznie mniejszej przestrzeni mieszkania.
Bukiet lilii, kosaćców, chryzantem czy narcyzów może wywołać atak silnej alergii. Konwalie, zimowity, gloriozy zawierają substancje trujące i uczulające. Nawet podczas pielęgnacji bukietu, np. zmiany wody w wazonie, może wystąpić pokrzywka na skórze dłoni. Wiele kwiatów wytwarza organy obronne (włoski gruczołkowate na liściach) wydzielające substancje odstraszające zwierzęta, które chciałyby je zjeść. Zaobserwowano pokrzywkę na dłoniach osób dotykających pierwiosnków, malw, pelargonii rabatowej i wielkokwiatowej, lantany, werbeny.

Autor tekstu: Anna Kazimierowicz
Autor zdjęć: Agnieszka Mike-Jeziorska, Andrzej Szandomirski, Konrad Kalbarczyk, Magdalena Michalak
Źródło: Wymarzony Ogród
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Zwiastuny wiosny
Zwiastuny wiosny

Dawno niczego nie napisałam, ale słońce i zbliżająca się wielkimi krokami kalendarzowa wiosna -...

Przeczytaj też:
Sklep ogrodniczy i centrum ogrodnicze – miejsca zakupu roślin do ogrodu
Sklep ogrodniczy i centrum ogrodnicze – miejsca zakupu roślin do ogrodu

Po zaprojektowaniu ogrodu przychodzi czas na jego urządzenie. Jeśli ogród zakładamy samodzielnie ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia