Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Pomysły na ogród > Żwirowe rabaty w ogrodzie
Pomysły na ogród

Żwirowe rabaty w ogrodzie

Jeśli chcemy mieć niebanalny ogród, który nie wymaga ciągłej troski, zróbmy rabaty żwirowe. Jasny żwir podkreśla urodę roślin i sprawia, że ogród wygląda schludnie i elegancko. Zalety rabat żwirowych. Jak założyć żwirową rabatę w ogrodzie.

Żwir pokrywający powierzchnię ziemi między roślinami uwydatnia ich kształt i barwę. Dobrze wygląda w niewielkich miejskich ogrodach frontowych, w których często nie ma miejsca na bujną roślinność i gdzie bardziej wskazana jest prosta forma roślinnej kompozycji. Rabaty żwirowe można zakładać w mocno nasłonecznionych miejscach ogrodu, tworząc na przykład namiastkę ogrodów śródziemnomorskich, i w jego ocienionych zakamarkach, bo jasny kolor kamyków je rozjaśni.
Żwir można kupić w sklepach ogrodniczych specjalizujących się w sprzedaży kamieni – jest tam zwykle duży wybór jego odcieni. Jeżeli jednak potrzebujemy większej ilości i chcemy zaoszczędzić pieniądze, lepiej go zamówić bezpośrednio w żwirowni.

Zalety rabaty żwirowej

Powierzchnię rabat warto przykryć żwirem nie tylko po to, żeby poprawić wygląd ogrodu, ale także dlatego, że ma on sporo zalet:

  • ogranicza wzrost chwastów (trudno im się przebić przez warstwę kamyków). Pielenie ogrodu sprowadza się więc do niezbyt częstego wyrywanie pojedynczych roślin;
  • zmniejsza wahania temperatury gleby, dzięki czemu chroni korzenie roślin. Zimą zabezpiecza je przed mrozem, a latem – za sprawą jasnego koloru – przed przegrzaniem (ciepłego podłoża nie lubią między innymi powojniki);
  • zmniejsza parowanie podłoża, rośliny można więc rzadziej podlewać;
  • tworzy przepuszczalną warstwę, dzięki czemu woda nie stoi na rabatach w czasie deszczu ani podczas podlewania;
  • łatwo można pod nim ukryć elementy systemu nawadniania lub oświetlenia ogrodu.

Rabaty żwirowe zakładaj na włókninie

Rabaty żwirowe najlepiej jest zakładać na włókninie. Jest to gęsto tkany materiał syntetyczny, który przepuszcza wodę i umożliwia wymianę gazową między ziemią a powietrzem, ale nie pozwala na wzrost chwastów.
Pracę rozpoczynamy od przekopania i wyrównania gleby oraz usunięcia z niej chwastów i wszelkich zanieczyszczeń. Po kilku dniach, gdy ziemia osiądzie, obszar przeznaczony na rabatę przykrywamy włókniną. Zamiast niej można ewentualnie rozłożyć folię. Należy ponakłuwać ją jednak, aby korzenie roślin mogły swobodnie oddychać i by docierała do nich woda.
Wystarczy, jeśli zrobimy pięć otworów na 1 m² folii. Na tak przygotowanym podłożu rozstawiamy rośliny w pojemnikach i w miejscu każdej z nich we włókninie lub w folii robimy ostrym nożem nacięcie w kształcie krzyża, szersze niż średnica donicy. Następnie po odchyleniu rogów nacięcia wykopujemy dołek i sypiemy do niego żyzną glebę. Możemy ją kupić w centrum ogrodniczym lub tę z ogrodu wymieszać z nawozem organicznym, na przykład kompostem, przekompostowanym obornikiem lub przekompostowaną korą (na jedną część ziemi ogrodowej jedna część nawozu). Do gleby warto dodać wieloskładnikowego nawozu mineralnego w dawce zalecanej przez producenta. Po przygotowaniu ziemi sadzimy rośliny, uprzątamy włókninę lub folię, układamy warstwę żwiru i podlewamy rabatę.

Rabata żwirowa w nawierzchni

Jeśli rabata żwirowa ma w ogrodzie pełnić jednocześnie funkcję ścieżki albo placu, po którym będziemy często chodzili (kącik wypoczynkowy, miejsce grillowania), trzeba ją utwardzić. W miejscu przyszłej nawirzchni zdejmujemy urodzajną ziemię i oczyszczamy oraz wyrównujemy teren. Następnie kładziemy 15-centymetrową warstwę pospółki gliniastej lub piasku wymieszanego z cementem i dokładnie zagęszczamy. Na tak przygotowanej podbudowie układamy 3-5-centymetrową warstwę żwiru (najlepiej różnych frakcji, bo wtedy lepiej się klinują) i też zagęszczamy.
Nawierzchnię należy otoczyć obrzeżem, na przykład z plastikowej taśmy.

Żwirowe rabaty umieszczone w sąsiedztwie trawnika oddzielamy od niego drewnianymi palikami, plastikowym obrzeżem lub krawężnikiem z kostki granitowej.
Zapobiegnie to wysypywaniu się kamieni na trawę i uszkodzeniu kosiarki.

Autor tekstu: Katarzyna Czołczyńska
Autor zdjęć: photos.com, Andrzej Szandomirski, Agnieszka Sternicka, Jacek Skórkowski, Marek Sternicki
Źródło: Murator
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Kompozycje ze strelicji
Kompozycje ze strelicji

Kompozycje ze strelicji! Zostały wykonane na event w stylu afrykańskim :) Mocne, wyraziste kolory...

Przeczytaj też:
Aranżacja ogrodu: pomysły na rośliny przy ogrodzeniu
Aranżacja ogrodu: pomysły na rośliny przy ogrodzeniu

Jest wiele pomyslów na aranżację roślinną przy ogrodzeniu ogrodu. Prócz doboru roślin, ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia