Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Pomysły na ogród > Zakładanie skalniaka: ziemia i kamienie na skalniak
Pomysły na ogród

Zakładanie skalniaka: ziemia i kamienie na skalniak

Skalniak powinien jak najlepiej „naśladować” naturalny górski krajobraz

Skalniak powinien jak najlepiej „naśladować” naturalny górski krajobraz

Przy zakładaniu skalniaka bardzo ważny jest dobór odpowiednich kamieni i ziemi na skalniak. Podpowiadamy jakie kamienie są dobre na skalniak i jaka powinna być ziemia na skalniak?

Zakładanie skalniaka: kamienie na skalniak

Skalniak powinien jak najlepiej „naśladować” naturalny górski krajobraz. Aby tego dokonać należy do zakładania skalniaka przede wszystkim wybrać odpowiednie kamienie. Najczęściej na skalniaki wybierane są wapienie, dolomity, granity i bazalty, nieco rzadziej piaskowce. Polne otoczaki w ogóle nie powinny znaleźć się na skalniaku. Aby skalniak wyglądał naturalnie, warto wybrać jeden typ kamieni. Górski charakter nadają kamienie na skalniak o ostrych krawędziach i nieregularnych kształtach, z naciekami i przebarwieniami, popękane lub porośnięte mchem. Mogą być różnej wielkości i kształtu. Duże kamienie można uzupełnić mniejszymi jednak wszystkie kamienie nie mogą przekraczać więcej niż 50 proc. powierzchni skalniaka.

Zakładanie skalniaka: jak układać kamienie?

Zakładanie skalniaka zaczynamy od wyznaczenia terenu pod skalniak (kształt skalniaka powinien być nieregularny), układając na jego krawędziach największe kamienie. Następnie usypujemy wzniesienie wewnątrz kamiennych granic, ziemię obficie podlewamy wodą i czekamy kilka dni, aż ziemia osiądzie. Następnym etapem jest umieszczenie kamieni na wzniesieniu. Układamy je tak, aby tworzyły „piętra” – poziome półki wypełnione ziemią. Dla zachowania stabilności kamienie zakopujemy na około 1/3 ich wysokości. Dolne warstwy układamy z największych kamieni – będą one stanowić solidny fundament dla wyższych pięter. Szczeliny między kamieniami powinny być jak najmniejsze, aby ulewne deszcze nie wymywały podłoża. Po ułożeniu kamieni ponownie podlewamy skalniak wodą. Rośliny sadzimy dopiero po minimum dwóch tygodniach – w tym czasie podłoże będzie osiadać, a w wielu miejscach będzie konieczne dosypanie ziemi lub wprowadzenie drobnych poprawek – np. przesunięcie lub dodanie kamieni. W czasie gdy ziemia osiada często pojawiają się już pierwsze chwasty – najczęściej perz, mniszek i gwiazdnica. Aby je zwalczyć stosujemy herbicydy oparte na glifosacie (np. Roundup). Pozostawienie chwastów spowoduje ich szybki rozwój i utrudni późniejszą pielęgnację skalniaka (usuwanie ich spomiędzy kamieni i roślin ozdobnych jest męczące i zajmuje dużo czasu).

Zakładanie skalniaka: ziemia na skalniak

Ziemia na skalniak nie musi być zbyt żyzna, gdyż rośliny górskie (a takich będzie najwięcej na skalniaku) są przystosowane do ubogiego i przepuszczalnego podłoża. Aby przygotować odpowiednia ziemię na skalniak, należy zmieszać ziemię ogrodową z gruboziarnistym piaskiem, żwirem lub tłuczniem kamiennym. Na słabej glebie doskonale będą rosnąć rozchodniki, rojniki, gęsiówki, żagwiny i macierzanki. Lepszej ziemi potrzebują pierwiosnki, kukliki, pełniki, zawilce oraz jaskry. Oprócz żyzności ziemi ważny jest także jej odczyn. Większość roślin skalnych preferuje podłoże o odczynie obojętnym lub zasadowym (pH 7–8). Jeśli jest zbyt kwaśne można dodać mielony dolomit lub kredę.

Autor tekstu: Paweł Romanowski
Autor zdjęć: photos.com
NEWSLETTER

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach...

Newspaper
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Pastele - raz jeszcze
Pastele - raz jeszcze

Najchętniej wybieranym kolorem Par Młodych są pastele. Pastele można komponować w kilku wersjach: ...

Przeczytaj też:
Ogród wertykalny – jak założyć ogród wertykalny w domu
Ogród wertykalny – jak założyć ogród wertykalny w domu

Ogród wertykalny do ciekawy sposób dekoracji wnętrz roślinami. Niewielki ogród wertykalny możemy ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2016 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia