Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Pomysły na ogród > Zakładanie skalniaka: ziemia i kamienie na skalniak
Pomysły na ogród

Zakładanie skalniaka: ziemia i kamienie na skalniak

Skalniak powinien jak najlepiej „naśladować” naturalny górski krajobraz

Skalniak powinien jak najlepiej „naśladować” naturalny górski krajobraz

Przy zakładaniu skalniaka bardzo ważny jest dobór odpowiednich kamieni i ziemi na skalniak. Podpowiadamy jakie kamienie są dobre na skalniak i jaka powinna być ziemia na skalniak?

Zakładanie skalniaka: kamienie na skalniak

Skalniak powinien jak najlepiej „naśladować” naturalny górski krajobraz. Aby tego dokonać należy do zakładania skalniaka przede wszystkim wybrać odpowiednie kamienie. Najczęściej na skalniaki wybierane są wapienie, dolomity, granity i bazalty, nieco rzadziej piaskowce. Polne otoczaki w ogóle nie powinny znaleźć się na skalniaku. Aby skalniak wyglądał naturalnie, warto wybrać jeden typ kamieni. Górski charakter nadają kamienie na skalniak o ostrych krawędziach i nieregularnych kształtach, z naciekami i przebarwieniami, popękane lub porośnięte mchem. Mogą być różnej wielkości i kształtu. Duże kamienie można uzupełnić mniejszymi jednak wszystkie kamienie nie mogą przekraczać więcej niż 50 proc. powierzchni skalniaka.

Zakładanie skalniaka: jak układać kamienie?

Zakładanie skalniaka zaczynamy od wyznaczenia terenu pod skalniak (kształt skalniaka powinien być nieregularny), układając na jego krawędziach największe kamienie. Następnie usypujemy wzniesienie wewnątrz kamiennych granic, ziemię obficie podlewamy wodą i czekamy kilka dni, aż ziemia osiądzie. Następnym etapem jest umieszczenie kamieni na wzniesieniu. Układamy je tak, aby tworzyły „piętra” – poziome półki wypełnione ziemią. Dla zachowania stabilności kamienie zakopujemy na około 1/3 ich wysokości. Dolne warstwy układamy z największych kamieni – będą one stanowić solidny fundament dla wyższych pięter. Szczeliny między kamieniami powinny być jak najmniejsze, aby ulewne deszcze nie wymywały podłoża. Po ułożeniu kamieni ponownie podlewamy skalniak wodą. Rośliny sadzimy dopiero po minimum dwóch tygodniach – w tym czasie podłoże będzie osiadać, a w wielu miejscach będzie konieczne dosypanie ziemi lub wprowadzenie drobnych poprawek – np. przesunięcie lub dodanie kamieni. W czasie gdy ziemia osiada często pojawiają się już pierwsze chwasty – najczęściej perz, mniszek i gwiazdnica. Aby je zwalczyć stosujemy herbicydy oparte na glifosacie (np. Roundup). Pozostawienie chwastów spowoduje ich szybki rozwój i utrudni późniejszą pielęgnację skalniaka (usuwanie ich spomiędzy kamieni i roślin ozdobnych jest męczące i zajmuje dużo czasu).

Zakładanie skalniaka: ziemia na skalniak

Ziemia na skalniak nie musi być zbyt żyzna, gdyż rośliny górskie (a takich będzie najwięcej na skalniaku) są przystosowane do ubogiego i przepuszczalnego podłoża. Aby przygotować odpowiednia ziemię na skalniak, należy zmieszać ziemię ogrodową z gruboziarnistym piaskiem, żwirem lub tłuczniem kamiennym. Na słabej glebie doskonale będą rosnąć rozchodniki, rojniki, gęsiówki, żagwiny i macierzanki. Lepszej ziemi potrzebują pierwiosnki, kukliki, pełniki, zawilce oraz jaskry. Oprócz żyzności ziemi ważny jest także jej odczyn. Większość roślin skalnych preferuje podłoże o odczynie obojętnym lub zasadowym (pH 7–8). Jeśli jest zbyt kwaśne można dodać mielony dolomit lub kredę.

Warto wiedzieć

  • Nawóz fosforowo-potasowy z dodatkiem magnezu produkowany wyłącznie z naturalnych kopalin, bez obróbki chemicznej.
  • Posiada obojętne pH, dzieki czemu jego stosowanie nie powoduje zakwaszenia gleby.
  • Polecany do stosowania zarówno w gospodarstwach ekologicznych, jak i w przydomowych ogródkach.
  • Posiada świadectwo przydatności do stosowania w rolnictwie ekologicznym zgodne z ekologicznym rozporządzeniem unijnym Nr 834/2007 i regulacjami rozporządzenia Unii Europejskiej 889/2008.
  • Zalecany do stosowania pod wszystkie rośliny uprawne oraz na plantacjach wieloletnich.
  • Nawóz granulowany,  łatwy do równomiernego rozsiewania.

Szczegółowe informacje dotyczące właściwości oraz dawkowania - zobacz tutaj

www.nawozyzlubonia.pl
www.nawozydlaogrodu.pl

Autor tekstu: Paweł Romanowski
Autor zdjęć: photos.com
Temat miesiąca
Pnącza przy ogrodzeniu: jak sadzić i pielęgnować żywopłot z pnączy
Pnącza przy ogrodzeniu: jak sadzić i pielęgnować żywopłot z pnączy’

Pnącza przy ogrodzeniu. O tym, czy pnącza będą dobrze rosły i utworzą przy ogrodzeniu żywopłot, który skutecznie osłoni działkę, decyduje wybór gatunku, przygotowanie stanowiska i pielęgnacja pnączy. Przeczytaj jak sadzić i pielęgnować pnącza sadzone jako zywopłot przy ogrodzeniu.

Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Pastelowo
Pastelowo

W tym roku piwonie cieszyły nas wyjątkowo długo. W tym bukiecie można zobaczyć ich piękną, koralową...

Przeczytaj też:
Urządzanie ogrodu: jak oddzielić trawnik od rabaty
Urządzanie ogrodu: jak oddzielić trawnik od rabaty

Zadbany trawnik to wizytówka ogrodu. Często trawnik w ogrodzie graniczy z rabatami ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2016 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia