Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Pomysły na ogród > Wiciokrzewy – najpopularniejsze gatunki i odmiany wiciokrzewów do ogrodu i na balkon
Pomysły na ogród

Wiciokrzewy – najpopularniejsze gatunki i odmiany wiciokrzewów do ogrodu i na balkon

Wiciokrzewy to jedne z najpiękniejszych pnączy uprawianych w ogrodzie, na balkonie oraz tarasie. Prowadzi się je na kratownicach, trejażach, pergolach, altanach i przy ogrodzeniach. Poszczególne gatunki wiciokrzewów mają podobne wymagania i są dość łatwe w pielęgnacji. Poznaj najpopularniejsze gatunki i odmiany wiciokrzewów do ogrodu, na balkon i taras.

Wiciokrzewy to pnącza należące do rodziny przewiertniowatych (Caprifoliaceae). Ich pędy osiągają kilka metrów długości, tworzą okrągłe lub jajowate liście. Większość odmian jest ozdobna z kwiatów, ale trafiają się także kultywary o dekoracyjnych liściach (np. zielono-białe u wiciokrzewu japońskiego 'Aureoreticulata').
W zależności od gatunku i odmiany wiciokrzewy kwitną od maja do października. Ich kwiaty są charakterystyczne – rurkowate z widocznymi wargami. U niektórych odmian kwiaty wydzielają piękny, intensywny zapach. Późnym latem lub jesienią wiciokrzew wykształca owoce - wydłużone jagody, które są trujące dla człowieka, ale stanowią bezpieczne pożywienie dla ptaków.

>>Przeczytaj też: Wiciokrzewy: uprawa i pielęgnacja wiciokrzewów w ogrodzie

W ogrodzie uprawia się wiele gatunków i odmian różniących się wyglądem. Do najbardziej wartościowych należą: wiciokrzew japoński, wiciokrzew pomorski, wiciokrzew przewiercień, wiciokrzew Tellmanna, wiciokrzew zaostrzony, wiciokrzew Browna.

Wiciokrzew japoński

Wiciokrzew japoński (Lonicera japonica) – pnącze osiąga nawet do 10 m wysokości. Wytwarza częściowo zimozielone liście. Podstawowy gatunek kwitnie na biało od czerwca do sierpnia. Później wykształca czarne, kuliste owoce. Rośnie szybko – roczny przyrost może wynosić 1-2 m. Oprócz uprawy na kratownicach czy altanach wykorzystuje się go także jako roślinę okrywową. Na uwagę zasługują wspomniana wcześniej odmiana 'Aureoreticulata' a ponadto: 'Purpurea' – o liściach jesienią przebarwiających się na fioletowo oraz 'Halliana' – o kwiatach biało-żółtych.

>>Przeczytaj też: Kwiaty balkonowe: najładniejsze PNĄCZA do uprawy na balkonie i tarasie. ZDJĘCIA

Wiciokrzew pomorski

Wiciokrzew pomorski (Lonicera periclymenum) – pnącze jest gatunkiem rodzimym, niekiedy spotykanym w lasach. Najczęściej wytwarza pędy o długości do 4m. Kwiaty początkowo są kremowobiałe, z czasem żółkną. Wiciokrzew kwitnie od czerwca do sierpnia. Owoce są okrągłe, koralowe, później brązowiejące. Roślinę uprawia się na podporach jako ozdobę wszelkich konstrukcji – altan, bramek, trejaży. Z powodzeniem może także porastać pnie drzew. Jedną z najpopularniejszych odmian jest 'Serotina' – czerwono-fioletowo-kremowych, silnie pachnących kwiatach. Na uwagę zasługują także odmiany: 'Chojnów' – o purpurowo-kremowych oraz 'Graham Thomas' – o kremowo-żółtych kwiatach.

Wiciokrzew przewiercień

Wiciokrzew przewiercień (Lonicera caprifolium) – to niewielkie pnącze osiągające do 3 m długości. Roczne przyrosty wynoszą około 1 m. Liście są zrośnięte nasadami i wyglądają, jakby były „przewiercone” przez pęd. Kwitnie od maja do czerwca. Kwiaty są kremowobiałe, z czasem mogą nabierać różowego odcieniu. Latem pojawiają się wydłużone pomarańczowe owoce. Wiciokrzew wykorzystuje się uniwersalnie – jako dekorację konstrukcji oraz ogrodzeń. Efektowna jest odmiana 'Inga' o kremowo-różowych, dużych kwiatach.

Wiciokrzew Tellmanna

Wiciokrzew Tellmanna (Lonicera Tellmaniana) – to mieszaniec powstały w 1920 roku ze skrzyżowania Lonicera sempervirens oraz Lonicera tragophylla. Charakteryzuje go silny wzrost (rocznie 1,5-2 m). Osiąga nawet do 6 m długości. Kwitnie od czerwca do lipca. Kwiaty są żółtopomarańczowe, czasem z ocienieniem różu. Owoce mają pomarańczową barwę. Pnącze nadaje się do obsadzania przestrzeni przy balkonie, dużych altan i długich pergoli.

>>Przeczytaj też: Pnącza. Gatunki pnączy o różnej intensywności wzrostu

Portrety roślin

Wiciokrzew zaostrzony

Wiciokrzew zaostrzony (Lonicera acuminata) – to rzadki i oryginalny gatunek pochodzący z Himalajów. Bujnie rośnie i silnie krzewi się. Roczne przyrosty wynoszą 1-2 m, roślina finalnie natomiast osiąga około 4 m długości. Kwiaty są małe, rurkowate, dwuwargowe o początkowo kremowej, później żółtej barwie. Kwitnie od czerwca do lipca. Wytwarza zimozielone liście. Pnącze warto wykorzystywać go do ozdoby ogrodzeń, altan i wszelkiego rodzaju konstrukcji. Nadaje się także do stosowania w zieleni miejskiej. To dobra roślina okrywowa.

Wiciokrzew Browna

Wiciokrzew Browna (Lonicera brownii) to mieszaniec Lonicera hirsuta oraz Lonicera sempervirens. Pnącze wytwarza pędy o długości do 5 m. Poszczególne odmiany mogą kwitnąć od czerwca do września. Rurkowato-wargowe kwiaty mają złocistą, miedziane, pomarańczowe, różowe lub czerwone. Późnym latem roślina wykształca pomarańczowo-czerwone owoce. Wiciokrzew ze względu na mrozoodporność zaleca się sadzić w cieplejszych rejonach Polski. Na uwagę zasługuje odmiana ‘Dropmore Scarlet’ – o intensywnych pomarańczowo-czerwonych kwiatach.

Autor tekstu: Michał Mazik
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com, Agnieszka Mike-Jeziorska
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Zagadka
Zagadka

Mam dla Was zagadkę... Jakie kwiaty widzicie na zdjęciu? Podpowiem, że jest kilka gatunków. Jeden z...

Przeczytaj też:
Łatwe przepisy na urządzenie ogrodu
Łatwe przepisy na urządzenie ogrodu

Urządzanie ogrodu trzeba zacząć od rzeczy prostych i metodycznie stawiać krok za ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia