Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Pomysły na ogród > Urządzanie ogrodu: jak oddzielić trawnik od rabaty
Pomysły na ogród

Urządzanie ogrodu: jak oddzielić trawnik od rabaty

Rabaty ogrodowe należy oddzielić od trawnika, aby trawa nie zarastała posadzonych roślin

Zadbany trawnik to wizytówka ogrodu. Często trawnik w ogrodzie graniczy z rabatami kwiatowymi. Podpowiadamy jak oddzielić trawnik od rabat w ogrodzie.

Jest wiele sposobów na oddzielenie trawnika od rabat ogrodowych. Decydując się na jeden z nich, warto kierować się względami zarówno estetycznymi, jak i praktycznymi. Wybór rozwiązania zależy od stylu ogrodu, wyglądu budynków i architektury ogrodowej oraz wielkości trawnika (oddzielenie dużych powierzchni np. elementami z drewna może generować znaczne koszty).
Trzeba przy tym pamiętać, że trawnik przy krawędzi z rabatą również będzie musiał być koszony i dostęp kosiarki w tym miejscu nie powinien być utrudniony. Jeśli ozdobne obrzeże rabaty jest wysokie, pomiędzy nim a trawnikiem powinno się umieścić opaskę szerokości 8–10 cm, wkopaną tak, aby jej górny brzeg znajdował się na poziomie podłoża. To ułatwi późniejsze prace pielęgnacyjne.

Sposoby oddzielenia trawnika od rabaty

  • Ostry kant – jest szczególnie ceniony w ogrodach angielskich. Polega równym odcinaniu (szpadlem o zaokrąglonym końcu) trawy w ten sposób, aby między trawnikiem a rabatą powstał rów szerokości kilku centymetrów.
  • Taśmy – jednym z tańszych sposobów na oddzielenie trawnika od rabaty jest użycie specjalnych, jednolitych taśm z tworzywa sztucznego. Poszczególne produkty mogą różnić się szerokością i wytrzymałością. Na rynku można dostać także droższe taśmy aluminiowe lub stalowe.
  • Palisady – przypominają niski miniaturowy płot. Najczęściej są wykonane z drewna, jednakże można nabyć także palisady betonowe i plastykowe.
  • Obrzeża z kostki – do ich tworzenia używa się kostki brukowej lub granitowej układanej na zaprawie betonowej. Czasem materiał układa się również bezpośrednio na wyrównanym podłożu, jednak w takim wypadku szpary między kostkami mogą szybko przerastać trawą.
  • Cegły i dachówki – układa się podobnie jak kostkę. To rozwiązanie praktyczne, jeśli posiadamy materiał odpadowy, np. po rozbiórce.
  • Kamienie – można używać różnorakich kamieni: od otoczaków po piaskowiec. Trzeba jednak pamiętać, że szpary między nimi będą porastać trawą.
  • Żwir – to praktyczne i dość trwałe rozwiązanie, które pasuje do większości ogrodów. Żwir nie może być zbyt drobny. Należy usypywać go na warstwie agrowłókniny.

Warto wiedzieć

Małgorzata Nadziakiewicz, Ekspert marki ZIEMOVIT

Małgorzata Nadziakiewicz, Ekspert marki ZIEMOVIT

„Jednym z najbardziej cenionych gatunków krzewów ozdobnych są rododendrony. Różne kolory kwiatów i zimozielone błyszczące liście nie mają sobie równych. Musimy jednak pamiętać, że wygląd krzewu, jego rozwój, odporność na choroby oraz obfitość kwitnienia są uwarunkowane dostępnością składników pokarmowych. Dlatego tak ważne jest coroczne stosowanie nawozów dla roślin kwasolubnych, ponieważ ich skład spełnia wymagania rododendronów i pozwoli w pełni cieszyć się ich pięknem.

Więcej porad na www.ziemovit.pl" 

Autor tekstu: Michał Mazik
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com, materiały prasowe
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

20 Listopad
20 Listopad

Wielkie nieba, zdążyłam! Zdązyłam z przygotowaniem ogródka do zimowego snu. Po zmianach...

Przeczytaj też:
Aranżacja ogrodu: pomysły na rośliny przy ogrodzeniu
Aranżacja ogrodu: pomysły na rośliny przy ogrodzeniu

Jest wiele pomyslów na aranżację roślinną przy ogrodzeniu ogrodu. Prócz doboru roślin, ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia