Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Pomysły na ogród > Urządzanie ogrodu: jak oddzielić trawnik od rabaty
Pomysły na ogród

Urządzanie ogrodu: jak oddzielić trawnik od rabaty

Rabaty ogrodowe należy oddzielić od trawnika, aby trawa nie zarastała posadzonych roślin

Zadbany trawnik to wizytówka ogrodu. Często trawnik w ogrodzie graniczy z rabatami kwiatowymi. Podpowiadamy jak oddzielić trawnik od rabat w ogrodzie.

Jest wiele sposobów na oddzielenie trawnika od rabat ogrodowych. Decydując się na jeden z nich, warto kierować się względami zarówno estetycznymi, jak i praktycznymi. Wybór rozwiązania zależy od stylu ogrodu, wyglądu budynków i architektury ogrodowej oraz wielkości trawnika (oddzielenie dużych powierzchni np. elementami z drewna może generować znaczne koszty).
Trzeba przy tym pamiętać, że trawnik przy krawędzi z rabatą również będzie musiał być koszony i dostęp kosiarki w tym miejscu nie powinien być utrudniony. Jeśli ozdobne obrzeże rabaty jest wysokie, pomiędzy nim a trawnikiem powinno się umieścić opaskę szerokości 8–10 cm, wkopaną tak, aby jej górny brzeg znajdował się na poziomie podłoża. To ułatwi późniejsze prace pielęgnacyjne.

Sposoby oddzielenia trawnika od rabaty

  • Ostry kant – jest szczególnie ceniony w ogrodach angielskich. Polega równym odcinaniu (szpadlem o zaokrąglonym końcu) trawy w ten sposób, aby między trawnikiem a rabatą powstał rów szerokości kilku centymetrów.
  • Taśmy – jednym z tańszych sposobów na oddzielenie trawnika od rabaty jest użycie specjalnych, jednolitych taśm z tworzywa sztucznego. Poszczególne produkty mogą różnić się szerokością i wytrzymałością. Na rynku można dostać także droższe taśmy aluminiowe lub stalowe.
  • Palisady – przypominają niski miniaturowy płot. Najczęściej są wykonane z drewna, jednakże można nabyć także palisady betonowe i plastykowe.
  • Obrzeża z kostki – do ich tworzenia używa się kostki brukowej lub granitowej układanej na zaprawie betonowej. Czasem materiał układa się również bezpośrednio na wyrównanym podłożu, jednak w takim wypadku szpary między kostkami mogą szybko przerastać trawą.
  • Cegły i dachówki – układa się podobnie jak kostkę. To rozwiązanie praktyczne, jeśli posiadamy materiał odpadowy, np. po rozbiórce.
  • Kamienie – można używać różnorakich kamieni: od otoczaków po piaskowiec. Trzeba jednak pamiętać, że szpary między nimi będą porastać trawą.
  • Żwir – to praktyczne i dość trwałe rozwiązanie, które pasuje do większości ogrodów. Żwir nie może być zbyt drobny. Należy usypywać go na warstwie agrowłókniny.

Autor tekstu: Michał Mazik
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com
Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Pastelowe bukiety
Pastelowe bukiety

Kolejny pudrowy słodziak :) Na bazie róż prima balerina, róży gałązkowej bombastic i...

Przeczytaj też:
Jakie krzewy ozdobne wybrać do ogrodu? Krzewy o pięknych kwiatach i liściach
Jakie krzewy ozdobne wybrać do ogrodu? Krzewy o pięknych kwiatach i liściach

Krzewy ozdobne tworząc podstawę kompozycji ogrodu, są jednocześnie jego wielką ozdobą - ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia