Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Pomysły na ogród > Urządzanie ogrodu: jak oddzielić trawnik od rabaty
Pomysły na ogród

Urządzanie ogrodu: jak oddzielić trawnik od rabaty

Rabaty ogrodowe należy oddzielić od trawnika, aby trawa nie zarastała posadzonych roślin

Rabaty ogrodowe należy oddzielić od trawnika, aby trawa nie zarastała posadzonych roślin

Zadbany trawnik to wizytówka ogrodu. Często trawnik w ogrodzie graniczy z rabatami kwiatowymi. Podpowiadamy jak oddzielić trawnik od rabat w ogrodzie.

Jest wiele sposobów na oddzielenie trawnika od rabat ogrodowych. Decydując się na jeden z nich, warto kierować się względami zarówno estetycznymi, jak i praktycznymi. Wybór rozwiązania zależy od stylu ogrodu, wyglądu budynków i architektury ogrodowej oraz wielkości trawnika (oddzielenie dużych powierzchni np. elementami z drewna może generować znaczne koszty).
Trzeba przy tym pamiętać, że trawnik przy krawędzi z rabatą również będzie musiał być koszony i dostęp kosiarki w tym miejscu nie powinien być utrudniony. Jeśli ozdobne obrzeże rabaty jest wysokie, pomiędzy nim a trawnikiem powinno się umieścić opaskę szerokości 8–10 cm, wkopaną tak, aby jej górny brzeg znajdował się na poziomie podłoża. To ułatwi późniejsze prace pielęgnacyjne.

Sposoby oddzielenia trawnika od rabaty

  • Ostry kant – jest szczególnie ceniony w ogrodach angielskich. Polega równym odcinaniu (szpadlem o zaokrąglonym końcu) trawy w ten sposób, aby między trawnikiem a rabatą powstał rów szerokości kilku centymetrów.
  • Taśmy – jednym z tańszych sposobów na oddzielenie trawnika od rabaty jest użycie specjalnych, jednolitych taśm z tworzywa sztucznego. Poszczególne produkty mogą różnić się szerokością i wytrzymałością. Na rynku można dostać także droższe taśmy aluminiowe lub stalowe.
  • Palisady – przypominają niski miniaturowy płot. Najczęściej są wykonane z drewna, jednakże można nabyć także palisady betonowe i plastykowe.
  • Obrzeża z kostki – do ich tworzenia używa się kostki brukowej lub granitowej układanej na zaprawie betonowej. Czasem materiał układa się również bezpośrednio na wyrównanym podłożu, jednak w takim wypadku szpary między kostkami mogą szybko przerastać trawą.
  • Cegły i dachówki – układa się podobnie jak kostkę. To rozwiązanie praktyczne, jeśli posiadamy materiał odpadowy, np. po rozbiórce.
  • Kamienie – można używać różnorakich kamieni: od otoczaków po piaskowiec. Trzeba jednak pamiętać, że szpary między nimi będą porastać trawą.
  • Żwir – to praktyczne i dość trwałe rozwiązanie, które pasuje do większości ogrodów. Żwir nie może być zbyt drobny. Należy usypywać go na warstwie agrowłókniny.

Autor tekstu: Michał Mazik
Autor zdjęć: www.thinkstockphotos.com
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Jeszcze raz na temat wiosny !!!
Jeszcze raz na temat wiosny !!!

"Wiosna, wiosna, wiosna ach to Ty!" - tak spiewał Marek Grechuta Kwiaty, słońce, niebo, spiewajace...

Przeczytaj też:
Pnącza, powojniki bylinowe i niskie krzewinki jako rośliny okrywowe [WIDEO]
Pnącza, powojniki bylinowe i niskie krzewinki jako rośliny okrywowe [WIDEO]

Mamy takie miejsca w ogrodzie, gdzie trawnik nie rośnie dobrze. W takich ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia