Urządzanie ogrodu: jak oddzielić trawnik od rabaty

2016-08-29 15:10

Zadbany trawnik to wizytówka ogrodu. Często trawnik w ogrodzie graniczy z rabatami kwiatowymi. Podpowiadamy jak oddzielić trawnik od rabat w ogrodzie.

Jest wiele sposobów na oddzielenie trawnika od rabat ogrodowych. Decydując się na jeden z nich, warto kierować się względami zarówno estetycznymi, jak i praktycznymi. Wybór rozwiązania zależy od stylu ogrodu, wyglądu budynków i architektury ogrodowej oraz wielkości trawnika (oddzielenie dużych powierzchni np. elementami z drewna może generować znaczne koszty).Trzeba przy tym pamiętać, że trawnik przy krawędzi z rabatą również będzie musiał być koszony i dostęp kosiarki w tym miejscu nie powinien być utrudniony. Jeśli ozdobne obrzeże rabaty jest wysokie, pomiędzy nim a trawnikiem powinno się umieścić opaskę szerokości 8–10 cm, wkopaną tak, aby jej górny brzeg znajdował się na poziomie podłoża. To ułatwi późniejsze prace pielęgnacyjne.

Sposoby oddzielenia trawnika od rabaty

  • Ostry kant – jest szczególnie ceniony w ogrodach angielskich. Polega równym odcinaniu (szpadlem o zaokrąglonym końcu) trawy w ten sposób, aby między trawnikiem a rabatą powstał rów szerokości kilku centymetrów.
  • Taśmy – jednym z tańszych sposobów na oddzielenie trawnika od rabaty jest użycie specjalnych, jednolitych taśm z tworzywa sztucznego. Poszczególne produkty mogą różnić się szerokością i wytrzymałością. Na rynku można dostać także droższe taśmy aluminiowe lub stalowe.
  • Palisady – przypominają niski miniaturowy płot. Najczęściej są wykonane z drewna, jednakże można nabyć także palisady betonowe i plastykowe.
  • Obrzeża z kostki – do ich tworzenia używa się kostki brukowej lub granitowej układanej na zaprawie betonowej. Czasem materiał układa się również bezpośrednio na wyrównanym podłożu, jednak w takim wypadku szpary między kostkami mogą szybko przerastać trawą.
  • Cegły i dachówki – układa się podobnie jak kostkę. To rozwiązanie praktyczne, jeśli posiadamy materiał odpadowy, np. po rozbiórce.
  • Kamienie – można używać różnorakich kamieni: od otoczaków po piaskowiec. Trzeba jednak pamiętać, że szpary między nimi będą porastać trawą.
  • Żwir – to praktyczne i dość trwałe rozwiązanie, które pasuje do większości ogrodów. Żwir nie może być zbyt drobny. Należy usypywać go na warstwie agrowłókniny.
Piękny trawnik w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany