Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Pomysły na ogród > Skalniak. Jak zbudować ogród skalny?
Pomysły na ogród

Skalniak. Jak zbudować ogród skalny?

Skalniak wielkością powinien być dopasowany do ogrodu

Ogród skalny (skalniak), wygląda najpiękniej gdy rośliny oraz kamienie są dobrze wyeksponowane. Dlatego też skalniaki urządza się na skarpach lub niewielkich pochyłościach terenu, zarówno tych naturalnych, jak i usypanych sztucznie.

Ogród skalny swoją wielkością powinien być dopasowany do ogrodu i stanowić akcent wzbogacający jego kompozycję. Unikajmy lokalizacji wzniesionego sklaniaka pośrodku trawnika, gdyż efekt końcowy będzie nienaturalny. Usypaną skarpę można „oprzeć” o jedną ze ścian domu, ogrodzenia lub tarasu.

Podkład oraz podłoże na skalniak

Prawidłowo zbudowany ogród skalny powinien posiadać podkład – swego rodzaju fundament, który będzie stabilizował skarpę. Jest to element niewidoczny, więc może być wykonany np. z gruzu pobudowlanego (cegła, beton) lub żwiru. Ważne, aby był przepuszczalny. Podkład usypujemy w dole o głębokości około 30 cm, powstałym po uprzednio wybranej ziemi. Kształt usypanej warstwy podkładu powinien odpowiadać kształtowi skarpy, którą chcemy uzyskać. Aby zapobiec przenikaniu wilgoci z podłoża i podkładu należy zastosować folię kubełkową, którą okłada się mur lub podmurówkę, Na podkład usypujemy przynajmniej 30-centymetrową warstwę ziemi z wykopu i na tak przygotowaną skarpę sypiemy około 30 cm podłoża dobranego pod względem wymagań zastosowanych roślin. Na tak przygotowanej skarpie układamy kamienie. Całość można wykończyć wysypując korą drzewną, żwirem lub łupanymi skałami osadowymi.

Kamienie na skalniak

Dobór kamieni zależy przede wszystkim od charakteru ogrodu oraz użytych w nim materiałów budowlanych. Jeżeli w ogrodzie mamy dużo elementów z granitu, warto zastosować ten sam kamień na skalniaku. Wybierając kamienie powinniśmy też wziąć pod uwagę rośliny, które chcemy posadzić w naszym skalnym zakątku, wiele z nich ma szczególne wymagania w stosunku do odczynu podłoża. Wybierając wapień lub bazalt podłoże naszego skalniaka będzie miało odczyn zasadowy, natomiast jeśli zastosujemy granit – podłoże będzie miało kwaśny odczyn. Pamiętać jednak należy, że granit to jedna z najtwardszych skał, proces jej wypłukiwania jest bardzo wolny, spowoduje więc niewielkie tylko zakwaszenie podłoża.

Do skał obojętnych zaliczany jest piaskowiec i bazalt, z którego produkowane są płaskie łupki, płyty oraz większe bryły. Jest to jednak skała dość miękka i łatwo poddaje się warunkom atmosferycznym. Po pewnym czasie traci swój piękny jasny kolor i przybiera szarą barwę. Na skalniaku zastosować możemy również otoczaki, ale według wielu ekspertów nie dają one tak naturalnego efektu, jak skały o ostrych, łamanych krawędziach.

Miejsce na skalniak

Najlepszym miejscem na skalniak jest teren nasłoneczniony lub znajdujący się w lekkim półcieniu, np. wystawa południowo-wschodnia lub zachodnia. Wschodzące słońce nie jest tak intensywne dla roślin. Za zachodnim stoku powinniśmy sadzić rośliny bardziej odporne na intensywne nasłonecznienie oraz krzewy, które dadzą im nieco cienia. Stok północny jest miejscem chłodnym – należy posadzić tam odpowiednie gatunki roślin. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby część skalniaka była zacieniona – wybierzemy tam rośliny, które dobrze rosną na takim stanowisku.

Rośliny na skalniak

Dobór roślin zależy od podłoża i skał jakie zastosowaliśmy przy budowie ogrodu skalnego. Większość gatunków wymaga podłoża zasadowego, z dużą zawartością wapnia. Należą do nich m.in.: gęsiówka skalna (Arabis caucasica), dzwonek karpacki (Campanula carpatica), goździk alpejski (Dianthus alpinus), skalnica Arendsa (Saxifraga arendsii). Rośliny, które mają małe wymagania w stosunku do gleby to m.in.: chaber górski (Centaurea montana), wilczomlecz pstry (Euphorbia polychroma), płomyk kanadyjskiPhlox diviricata), (macierzanka wczesna (Thymus praceox), macierzanka piaskowa (Thymus serpyllum), rozchodniki (Sedum sp.). Do rośliny wymagających kwaśnego podłoża należą m.in.: azalia japońska (Azalea japonica), wrzos pospolity (Calluna vulgaris), janowiec lidyjski (Genista lydia), rojniki (Sempervivum sp.). Wybierając rośliny warto też zwrócić uwagę na okres ich kwitnienia , aby na skalniaku było kolorowo od wiosny aż do jesieni.
W ogrodach skalnych można sadzić krzewy iglaste i liściaste. Doskonale nadają się karłowe odmiany sosen (gdy nasz skalniak ma większe rozmiary – również kosodrzewiny), żywotników i jałowców. Z liściastych stosować można wierzby, pięciorniki, lawendę, karłowe odmiany berberysu. Komponując roślin na skalniak, należy unikać zbytniej różnorodności gatunkowej. Najlepiej stosować kilka gatunków w większej ilości, komponując „plamy” z bylin, aby całość jak najbardziej przypominała naturalne środowisko.

Autor tekstu: Agnieszka Kostka
Autor zdjęć: Agnieszka Kostka, Andrzej Szandomirski
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

I znów rok przeleciał
I znów rok przeleciał

Ups, jeden wpis rocznie to nie jest powód do zadowolenia ale cóż robić jak czasu brak. Nie wiem jak...

Przeczytaj też:
10 świetnych pomysłów na schody w ogrodzie
10 świetnych pomysłów na schody w ogrodzie

Schody ogrodowe powinny być funkcjonalne i odpowiednio wkomponowane w ogród. Obsadzenie schodów ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia