Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Pomysły na ogród > Rośliny ozdobne z liści. Co zrobić, aby ogród był atrakcyjny cały sezon
Pomysły na ogród

Rośliny ozdobne z liści. Co zrobić, aby ogród był atrakcyjny cały sezon

Na tej rabacie rosną: zawilec japoński (Anemone hupehensis), hosta, języczki: Ligularia dentata i Ligularia przewalskii, hostensja pnąca, kokornak, hortensja bukietowa

Na tej rabacie rosną: zawilec japoński (Anemone hupehensis), hosta, języczki: Ligularia dentata i Ligularia przewalskii, hostensja pnąca, kokornak, hortensja bukietowa

Każdy właściciel ogrodu chce, aby był on atrakcyjny przez cały rok, a w sezonie zachwycał wielością form, faktur i kolorów. Kolorytu ogrodom nadają nie tylko kwiaty, ale także piękne liście niektórych roślin.

Jeśli chcemy mieć kolorowy ogród, także wtedy, gdy przekwitnie już wiele roślin, posadźmy na rabatach rośliny ozdobne z liści. Jest wiele gatunków i odmian, które cieszą oko nie tylko kwiatami, ale również dekoracyjnymi liśćmi.
Wybór bylin, roślin jednorocznych i dwuletnich o ozdobnych liściach jest bardzo duży. Rośliny można dobierać ze względu na kolor liści lub ich kształt, a ilość kombinacji jest nieskończona. Należy jednak pamiętać o wybraniu odpowiedniego dla nich stanowiska. Zastosowanie roślin z dużymi i ciekawymi liśćmi doda każdemu ogrodowi dynamiki i charakteru, a w okresie kwitnienia innych roślin duże liście staną się doskonałym tłem dla kolorowych plam z kwiatów.

Przykłady roślin o ozdobnych liściach do posadzenia w ogrodzie

Ciekawymi roślinami nadającymi się na stanowiska słoneczne są:
Wilec (Ipomea) – pnącze z dużymi sercowatymi liśćmi, doskonałe do obsadzania ogrodzeń. Roślina tworzy ciekawą fakturę i staje się znakomitym tłem dla innych roślin.
Bergenia (Bergenia Moench) – o dużych, skórzastych liściach tworzących rozetę. W łagodne zimy jest rośliną zimozieloną. Znosi półcień.
Dąbrówka (Ajuga) – niska roślina okrywowa, doskonała jako wypełnienie wolnych przestrzeni lub na ogrody skalne. Ma drobne, ciemnozielone, bordowe lub zielone liście z bordowym żyłkowaniem.
Serduszka (Dicendra) – ma liście pierzaste, tworzy małe kępy, polecana do założeń naturalistycznych.
Kosaciec (Iris) – ma liście długie, szablowate. Posadzony razem z roślinami o bardziej horyzontalnym pokroju, doda rabacie dynamiki.
Piwonia (Paeonia) – ma liście pierzastodzielne, duże i błyszczące. Roślina duża, wymaga przemyślanego sadzenia, aby nie zakryć innych roślin
Wiązówka (Filipendula) – ma liście klapowane lub pierzaste. Może być wysoką byliną lub tworzyć rozetę przy ziemi. Wymaga dużo wilgoci. Znosi półcień
Mietelnik (Kochia) – roślina atrakcyjna ze względu na pokrój i czerwonoróżowe przebarwienie liści.
Łubin (Lupinus) – ma liście dłoniasto złożone, po 5–15 listków w liściu. Znosi półcień
Nasturcja (Tropaeolum) – ma liście tarczowate, duże, na długich ogonkach, roślina może się piąć. Znosi półcień.
Żurawka (Heuchera) – ma liście okrągłe, klapowane, tworzy gęstą kępę, duży wybór kolorów liści, od żółtozielonych, przez zielone do purpurowych.
Akant (Acanthus) – ma liście bardzo atrakcyjne, głęboko powcinane, długie, błyszcząc; rzeźbiarska forma.
Bodziszek (Geranium) – ma liście dłoniasto dzielne, duże, dobry na roślinę okrywową lub obrzeże rabaty.
Czyściec (Stachys) – ma liście drobne, osadzone na wysokiej łodydze, pokryte grubym kutnerem, dzięki czemu roślina ma kolor sinobiały. Znakomicie nadaje się do ogrodów skalnych.
Przywrotnik (Alchemilla) – ma liście klapowane, okrągłe, pokryte drobnymi włoskami.

Na stanowiskach półcienistych i zacienionych dobrze będą wyglądać te rośliny:
Tiarella (Tiarella) – ma liście klapowane, duże, roślina dobra do sadzenia na obrzeżach rabat.
Miodunka (Pulmonaria) – drobne liście pokryte włoskami, często z białymi plamkami. Wymaga wilgoci
Języczka (Ligularia) – ma liście duże, okrągłe z wcięciami lub ząbkami. Wymaga wilgoci, dobra do nasadzeń przy zbiornikach wodnych.
Świecznica (Cimicifuga) – ma liście duże, dłoniasto złożone, tworzą gęstą i wysoką kępę. Wymaga żyznej i wilgotnej gleby.
Tawułka (Astilbe) – ma liście duże, ząbkowane, mocno rozgałęzione. Wymaga wilgoci, dobra do założeń naturalistycznych przy zbiornikach wodnych.
Funkia (Hosta) – jedna z najpopularniejszych roślin o dekoracyjnych liściach. Dostępnych jest wiele gatunków o różnych kolorach i rozmiarach liści. Znosi lekkie słońce.

Dobrym pomysłem jest zestawianie różnych gatunków bylin z trawami. Dzięki takiemu zabiegowi można uniknąć monotonii w ogrodzie i dodać rabatom unikalnego charakteru. Mnogość gatunków traw zróżnicowanych pod względem wysokości i koloru pozwala na indywidualny dobór do każdego ogrodu.

Warto wiedzieć

Pracownia Sztuki Ogrodowej

Pracownia Sztuki Ogrodowej

www.sztuka-ogrodowa.pl

Autor tekstu: Weronika Galcak
Autor zdjęć: Pracownia Sztuki Ogrodowej
NEWSLETTER

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach...

Newspaper
Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Jogurt z dodatkiem soku z bzu

Ładnie się dzisiaj wypogodziło to dobrze bo chciałam pomalować słupki i ogrodzenie na działeczce,...

Przeczytaj też:
Jak zrobić ogród na dachu garażu podziemnego
Jak zrobić ogród na dachu garażu podziemnego

Ciekawym rozwiązaniem ogrodowym, coraz częściej wykorzytywanym, jest założenie ogrodu na dachu, na ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2016 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia