Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Pomysły na ogród > Rośliny ozdobne z liści. Co zrobić, aby ogród był atrakcyjny cały sezon
Pomysły na ogród

Rośliny ozdobne z liści. Co zrobić, aby ogród był atrakcyjny cały sezon

Na tej rabacie rosną: zawilec japoński (Anemone hupehensis), hosta, języczki: Ligularia dentata i Ligularia przewalskii, hostensja pnąca, kokornak, hortensja bukietowa

Każdy właściciel ogrodu chce, aby był on atrakcyjny przez cały rok, a w sezonie zachwycał wielością form, faktur i kolorów. Kolorytu ogrodom nadają nie tylko kwiaty, ale także piękne liście niektórych roślin.

Jeśli chcemy mieć kolorowy ogród, także wtedy, gdy przekwitnie już wiele roślin, posadźmy na rabatach rośliny ozdobne z liści. Jest wiele gatunków i odmian, które cieszą oko nie tylko kwiatami, ale również dekoracyjnymi liśćmi.
Wybór bylin, roślin jednorocznych i dwuletnich o ozdobnych liściach jest bardzo duży. Rośliny można dobierać ze względu na kolor liści lub ich kształt, a ilość kombinacji jest nieskończona. Należy jednak pamiętać o wybraniu odpowiedniego dla nich stanowiska. Zastosowanie roślin z dużymi i ciekawymi liśćmi doda każdemu ogrodowi dynamiki i charakteru, a w okresie kwitnienia innych roślin duże liście staną się doskonałym tłem dla kolorowych plam z kwiatów.

Przykłady roślin o ozdobnych liściach do posadzenia w ogrodzie

Ciekawymi roślinami nadającymi się na stanowiska słoneczne są:
Wilec (Ipomea) – pnącze z dużymi sercowatymi liśćmi, doskonałe do obsadzania ogrodzeń. Roślina tworzy ciekawą fakturę i staje się znakomitym tłem dla innych roślin.
Bergenia (Bergenia Moench) – o dużych, skórzastych liściach tworzących rozetę. W łagodne zimy jest rośliną zimozieloną. Znosi półcień.
Dąbrówka (Ajuga) – niska roślina okrywowa, doskonała jako wypełnienie wolnych przestrzeni lub na ogrody skalne. Ma drobne, ciemnozielone, bordowe lub zielone liście z bordowym żyłkowaniem.
Serduszka (Dicendra) – ma liście pierzaste, tworzy małe kępy, polecana do założeń naturalistycznych.
Kosaciec (Iris) – ma liście długie, szablowate. Posadzony razem z roślinami o bardziej horyzontalnym pokroju, doda rabacie dynamiki.
Piwonia (Paeonia) – ma liście pierzastodzielne, duże i błyszczące. Roślina duża, wymaga przemyślanego sadzenia, aby nie zakryć innych roślin
Wiązówka (Filipendula) – ma liście klapowane lub pierzaste. Może być wysoką byliną lub tworzyć rozetę przy ziemi. Wymaga dużo wilgoci. Znosi półcień
Mietelnik (Kochia) – roślina atrakcyjna ze względu na pokrój i czerwonoróżowe przebarwienie liści.
Łubin (Lupinus) – ma liście dłoniasto złożone, po 5–15 listków w liściu. Znosi półcień
Nasturcja (Tropaeolum) – ma liście tarczowate, duże, na długich ogonkach, roślina może się piąć. Znosi półcień.
Żurawka (Heuchera) – ma liście okrągłe, klapowane, tworzy gęstą kępę, duży wybór kolorów liści, od żółtozielonych, przez zielone do purpurowych.
Akant (Acanthus) – ma liście bardzo atrakcyjne, głęboko powcinane, długie, błyszcząc; rzeźbiarska forma.
Bodziszek (Geranium) – ma liście dłoniasto dzielne, duże, dobry na roślinę okrywową lub obrzeże rabaty.
Czyściec (Stachys) – ma liście drobne, osadzone na wysokiej łodydze, pokryte grubym kutnerem, dzięki czemu roślina ma kolor sinobiały. Znakomicie nadaje się do ogrodów skalnych.
Przywrotnik (Alchemilla) – ma liście klapowane, okrągłe, pokryte drobnymi włoskami.

Na stanowiskach półcienistych i zacienionych dobrze będą wyglądać te rośliny:
Tiarella (Tiarella) – ma liście klapowane, duże, roślina dobra do sadzenia na obrzeżach rabat.
Miodunka (Pulmonaria) – drobne liście pokryte włoskami, często z białymi plamkami. Wymaga wilgoci
Języczka (Ligularia) – ma liście duże, okrągłe z wcięciami lub ząbkami. Wymaga wilgoci, dobra do nasadzeń przy zbiornikach wodnych.
Świecznica (Cimicifuga) – ma liście duże, dłoniasto złożone, tworzą gęstą i wysoką kępę. Wymaga żyznej i wilgotnej gleby.
Tawułka (Astilbe) – ma liście duże, ząbkowane, mocno rozgałęzione. Wymaga wilgoci, dobra do założeń naturalistycznych przy zbiornikach wodnych.
Funkia (Hosta) – jedna z najpopularniejszych roślin o dekoracyjnych liściach. Dostępnych jest wiele gatunków o różnych kolorach i rozmiarach liści. Znosi lekkie słońce.

Dobrym pomysłem jest zestawianie różnych gatunków bylin z trawami. Dzięki takiemu zabiegowi można uniknąć monotonii w ogrodzie i dodać rabatom unikalnego charakteru. Mnogość gatunków traw zróżnicowanych pod względem wysokości i koloru pozwala na indywidualny dobór do każdego ogrodu.

Warto wiedzieć

Pracownia Sztuki Ogrodowej

Pracownia Sztuki Ogrodowej

www.sztuka-ogrodowa.pl

Autor tekstu: Weronika Galcak
Autor zdjęć: Pracownia Sztuki Ogrodowej
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Mimozami jesień się zaczyna...
Mimozami jesień się zaczyna...

Witam! Już jesień, która wcale nie musi być smutna i przygnębiająca - może być pogodna,...

Przeczytaj też:
Jałowce: warunki uprawy i zastosowanie jałowców w ogrodzie
Jałowce: warunki uprawy i zastosowanie jałowców w ogrodzie

Jałowce to iglaki bardzo chętnie sadzone w ogrodach, przede wszystkim ze względu ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia