Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Pomysły na ogród > Rośliny formowane w kule i stożki. Jak ciąć rośliny liściaste i iglaki
Pomysły na ogród

Rośliny formowane w kule i stożki. Jak ciąć rośliny liściaste i iglaki

Ogród, w którym rośliny są przycinane i traktowane jak elementy architektoniczne, to alternatywa zarówno dla trawników z iglakami, jak i modnych ogrodów-dżungli. Jak ciąć rośliny liściaste i iglaki?

Ogród z roślinami formowanymi można założyć na bardzo małej działce, bo wielkość stale przycinanych roślin się nie zmienia. Jeżeli do formowania wybierzemy rośliny zimozielone, ogród taki nie straci efektownego wyglądu także zimą.
Geometrycznie uformowane rośliny porządkują przestrzeń, stają się istotnym elementem kompozycji, często wręcz jej punktem centralnym. Schludne i gładko wystrzyżone bryły wprowadzają do ogrodowych wnętrz spokój i harmonię. Dzięki formowaniu rośliny nie przekraczają określonych rozmiarów, zatem nie przeszkadzają sobie nawzajem i nadają się nawet do bardzo małych ogrodów.
Formować można zarówno rośliny iglaste, jak i liściaste. Drzewa i krzewy liściaste z reguły wymagają częstszego i mocniejszego cięcia, ale są bardziej wytrzymałe na niesprzyjające warunki, szybciej rosną i łatwiej jest skorygować ich kształt, gdy część pędów ulegnie uszkodzeniu.

Jak formować rośliny?

Rośliny liściaste. Żeby formowana roślina ładnie się zagęściła, trzeba przycinać jej pędy przez kilka pierwszych lat dwa-trzy razy w sezonie wegetacyjnym (zależnie od siły wzrostu nowych). Pędy należy skracać o 1/2-1/3 długości, a gdy roślina osiągnie pożądaną wielkość, można obciąć prawie cały przyrost.
Pierwsze cięcie w roku należy wykonać w maju, a ostatnie – nie później niż pod koniec sierpnia. Pędy, które wyrosną z pobudzonych cięciem śpiących pączków, muszą zdążyć zdrewnieć przed zimą – inaczej przemarzną i cały trud formowania pójdzie na marne. Jeżeli bryła, w jaką zostanie uformowana roślina, ma „siedzieć” na ziemi, pierwsze cięcie trzeba wykonać na wysokości 20 cm. Spowoduje ono silne rozkrzewienie się pędów u nasady.

Rośliny iglaste. Formuje się rośliny kilkuletnie, ale można też wieloletnie. Pędy skraca się tak, aby uzyskać kształt zbliżony do zaprojektowanego. Należy to robić dwa razy w roku: wiosną, zanim roślina rozpocznie wegetację, i w sierpniu, gdy ciemnieją nowe przyrosty. Jest dużo odmian iglaków, które z natury rosną w określony kształt (są kuliste, piramidalne i kolumnowe), wystarczy więc tylko co jakiś czas wyrównać ich pędy.

Formowanie roślin przy szablonie

Przy nadawaniu roślinie kształtu można się posługiwać szablonem ze sklejki albo z prętów (leszczynowych, bambusowych lub metalowych). Szablon nakłada się na roślinę i odpowiednio przycina wszystkie pędy wystające poza wyznaczony kształt. Jeżeli w powstającej bryle pojawiają się puste miejsca, należy podczas formowania kierować tam młode pędy (można je wplatać między inne, rosnące w tym miejscu).  Roślinne figury fantazyjne można ciąć bez szablonu.

Zimozielone rośliny do formowania

  • Drzewa i krzewy iglaste: choina kanadyjska, cis pospolity (znosi zacienienie), jałowiec pospolity, świerk pospolity, żywotniki zachodni i wschodni.
  • Drzewa i krzewy liściaste: bukszpan pospolity, mahonia pospolita, ostrokrzewy (szczególnie polecany jest ostrokrzew Meserwy, ponieważ jest odporny na mróz).
  • Pnącza: bluszcz pospolity i trzmielina Fortune’a. Nietypowe formy roślinne można otrzymać, przeplatając długie pędy tych pnączy między prętami lub oczkami stelażu.

Drzewa i krzewy formowane gorzej niż nieprzycinane znoszą mróz i gwałtowne zmiany temperatury. Trzeba – zwłaszcza w rejonach o ostrzejszym klimacie – okrywać je na zimę (wystarczy agrowłóknina). Uprawiane w pojemnikach najlepiej przenosić na czas chłodów do widnych pomieszczeń, w których panuje temperatura około 5°C.
Często przycinane rośliny potrzebują wielu minerałów, dlatego należy je zasilać nawozami wieloskładnikowymi (na przykład Azofoską lub specjalnymi nawozami do drzew i krzewów) zgodnie z zaleceniami na opakowaniach lub nawozami o spowolnionym działaniu, które stosuje się raz – wiosną.
Nie należy nawozić roślin później niż w połowie sierpnia, w przeciwnym razie pędy nie zdrewnieją przed zimą i mogą przemarznąć.
Brak wody osłabia wzrost roślin i zmniejsza ich odporność na choroby, szkodniki i mróz. Dlatego trzeba kontrolować wilgotność gleby wokół roślin i podlewać je w razie potrzeby. Parowanie podłoża można ograniczyć, rozkładając korę sosnową, wióry albo żwir.

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: Magdalena Michalak, Andrzej Szandomirski, Piotr Gorączko, serwis prasowy Bosch
Źródło: Murator
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

W końcu wiosna - chce się żyć!
W końcu wiosna - chce się żyć!

Dawno nieczego nie pisałam, a to dlatego, że długo trwał okres jesienno-zimowy. Bardzo smutny i...

Przeczytaj też:
Robisz zdjęcia ogrodów? Zapraszamy do współpracy!
Robisz zdjęcia ogrodów? Zapraszamy do współpracy!

Jesteś ogrodowym pasjonatem? Masz zdjęcia swojego ogrodu i pięknych roślin w nim ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia