Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Pomysły na ogród > Rośliny do małego ogrodu
Pomysły na ogród

Rośliny do małego ogrodu

Podwyższone rabaty zajmą niewiele miejsca, a mogą pomieścić wiele roślin

W małym ogrodzie warto każde wolne miejsce przeznaczyć na rośliny. Na posadzenie roślin w małym ogrodzie warto wykorzystywać płaszczyzny nie tylko poziome, ale również pionowe. Radzimy, jakie rośliny wybrać do małego ogrodu.

Drzewa i krzewy do małego ogrodu

Trudno wyobrazić sobie ogród – nawet najmniejszy – bez choćby jednego drzewa. Gdy naprawdę miejsca na drzewa – posadźmy je w donicy. Najlepiej wybierzmy jedno spośród wielu drzew o architektonicznych kształtach koron: kolumnowych, kulistych, parasolowatych. Nadadzą wnętrzu ogrodowemu charakte i nie zajmą cennej przestrzeni. Jest również wiele krzewów, które szczepione na pniu świetnie zastąpią drzewa w ogrodzie niewielkich rozmiarów.

Pnącza do małego ogrodu

Są nieocenione. I to nie tylko dlatego, że dość szybko rosną. Przede wszystkim można z nich stworzyć wspaniałe przesłony. Posadzone przy murach, trejażach lub na ogrodzeniach w krótkim czasie stworzą zaciszne altany i zasłonią brzydkie widoki.

Żywopłoty w małym ogrodzie

Są nie tylko skuteczną, a jednocześnie zieloną zaporą, którą można umieścić zamiast szczelnego muru na granicy naszej działki. To przede wszystkim świetne tworzywo do kształtowania przestrzeni ogrodu. Umiejętnie rozmieszczone ścianki działowe z żywopłotów sprawią, że mały ogródek, którego granice zostaną ukryte za parawanami zieleni, będzie stwarzał wrażenie znacznie większego, niż jest w rzeczywistości.

Przy doborze konkretnych roślin trzeba kierować się tym, jak duże rozmiary osiągną one w przyszłości. Jeśli chodzi o drzewa – ważna jest nie tylko rozpiętość korony, która kiedyś zabierze nam cenne światło w domu. Bierzmy pod uwagę również to, jak daleko rozrosną się ich korzenie i czy nie zrujnują nam rabat, nawierzchni, ogrodzeń i wreszcie fundamentów. Przy wyborze krzewów powinniśmy zwracać uwagę na to, czy nie rozrosną się nadmiernie, zabierając cenne miejsce – na przykład przy wąskim przejściu. Pnącza też nie powinny być zbyt bujne, zwłaszcza jeśli miałyby się wspinać po delikatnych podporach.

Dobrym sposobem na optyczne powiększenie ogrodu jest zrobienie przedogródka, czyli obsadzenie roślinami terenu znajdującego się poza granicami naszej działki – między ogrodzeniem a drogą. Możemy tam posadzić drzewa i krzewy lub założyć żywopłot. Warto zaakcentować furtkę – na przykład sadząc po obu jej stronach rośliny wyróżniające się pokrojem czy barwą. Mogą to być dwa drzewa o kulistej lub kolumnowej koronie podświetlone wieczorem. Jednak zanim zaczniemy jakiekolwiek prace, najpierw upewnijmy się u zarządcy drogi, czy nie planuje on innego zagospodarowania tego terenu.

Trzy sprawdzone drzewa do małego ogrodu

  • modrzew forma kulista- szczepiony na pniu ma nietypową dla roślin iglastych kulistą koronę, taka roślina nawet po latach nie będzie wiele większa;
  • morwa biała 'Pendula' - jej pędy szybko rosną, ale ponieważ doskonale znosi cięcie formujące, bez przeszkód można ograniczać rozmiary jej korony;
  • brzoza brodawkowata 'Youngii' - dzieki swym powyginanym konarom stanowi bardzo atrakcyjny element kompozycji ogrodowej.

Autor tekstu: Magdalena Niezabitowska-Krogulec
Autor zdjęć: Andrzej Szandomirski
Źródło: Zbuduj dom
Ogrodniku przeczytaj
Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Roboty ogródkowe
Roboty ogródkowe

Bardzo pracowity okres dobiega końca i to nie ze względu na wykonanie wszystkich zaplanowanych...

Przeczytaj też:
WARSZAWA W KWIATACH I ZIELENI - konkurs! 30 czerwca koniec zgłoszeń!
WARSZAWA W KWIATACH I ZIELENI - konkurs! 30 czerwca koniec zgłoszeń!

Już tylko do 30 czerwca można nadsyłać zgłoszenia do 34. konkursu „Warszawa ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia