Rabaty na podwyższeniu w ogrodzie

2010-08-20 2:00

Podwyższone rabaty są efektowne, a przy tym ułatwiają aranżację ogrodu, zwłaszcza zakładanego na małej działce.

Podwyższone rabaty eksponują rośliny, ułatwiają ich pielęgnację, a także ograniczają ich rozrastanie się. Są też przydatne w organizowaniu przestrzeni. Można za ich pomocą wprowadzić wewnętrzne podziały oraz podkreślić lub zniwelować różnice wysokości terenu.

Jak zrobić podwyższone rabaty?

Obramowanie wykonane z elementów drewnianych, kamiennych, betonowych lub z cegieł wypełniamy urodzajnym podłożem. W ten sposób zapewniamy roślinom glebę o odpowiednim odczynie pH. Jest to szczególnie ważne, jeśli zakładamy ogród na gruncie wymagającym naprawy (zniszczonym po budowie, nieprzepuszczalnym i gliniastym czy suchym, piaszczystym i ubogim w składniki pokarmowe). Zależnie od wielkości takich rabat możemy obsadzać je drzewami, krzewami, bylinami lub roślinami sezonowymi. Ponieważ możemy umieścić w nich dowolne podłoże, nadają się dla roślin o szczególnych wymaganiach, na przykład kwaso- lub zasadolubnych.

Rośliny łatwo się pielęgnuje, jeśli podwyższona rabata dostępna ze wszystkich stron ma nie więcej niż 120 cm szerokości. Jeśli zaś jest oparta jednym z długich boków o ścianę budynku lub inną wysoką grządkę – powinna mieć nie więcej niż 60 cm. Wysokość takich rabat najczęściej wynosi 40-50 cm, ale bywają też niższe. Wymiary zależą oczywiście od potrzeb użytkowników ogrodu. Warto pamiętać, że najwygodniejsze – z punktu widzenia osób zajmujących się pielęgnacją roślin – są rabaty o ściankach wysokości minimum 60 cm.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie