Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Pomysły na ogród > Przygotowania do wiosny w ogrodzie - trzy ważne etapy wiosennej pielęgnacji ogrodu
Pomysły na ogród

Przygotowania do wiosny w ogrodzie - trzy ważne etapy wiosennej pielęgnacji ogrodu

MATERIAŁ PŁATNY
Przygotowania do wiosny w ogrodzie zaczynamy, gdy tylko stopnieje śnieg. Aby cieszyć się pięknym ogrodem w sezonie musimy dobrze zaplanować prace pielęgnacyjne. Podpowiadamy, od czego zacząć przygotowania do wiosny w ogrodzie. Poznaj trzy najważniejsze etapy wiosennej pielęgnacji ogrodu.

Piękne ogrody są efektem świetnie zaplanowanych prac – dbanie o kwiaty ogrodowe, trawniki oraz stan gleby wymaga sporego nakładu pracy oraz jej dobrego zorganizowania. Jak kompleksowo pielęgnować ogród, tak aby zachwycił bujną roślinnością w kwietniu i w maju? Od czego zacząć przygotowania do wiosny w ogrodzie?

Wiosenne prace w ogrodzie - etap 1: przygotowanie ziemi w ogrodzie

Po roztopach, gdy woda już wsiąknie w ziemię, warto przystąpić do sprawdzania odczynu gleby, czyli stopnia jej zakwaszenia. Zbagatelizowanie tego czynnika może wpłynąć negatywnie na wzrost roślin, ponieważ np. rośliny posadzone na nieodpowiedniej glebie będą pobierały mniej składników pokarmowych. Właśnie dlatego przynajmniej raz do roku należy upewnić się, czy pH ziemi nie uległo istotnej zmianie.

Odczyn gleby w ogrodzie można sprawdzić na 2 różne sposoby:

  • chemicznym kwasomierzem glebowy. To przydatna metoda, jeśli chcemy sprawdzić pH w różnych miejscach ogrodu. Kwasomierz polowy najczęściej składa się ze specjalnego płynu oraz płytki ceramicznej ze wskaźnikiem zakwaszenia. Do zagłębienia w płytce nakłada się małą ilość gleby, którą polewa się dodawanym do zestawu płynem, tak aby umożliwić spłynięcie roztworu do rowka w płytce. Zabarwienie substancji porównujemy ze skalą barw umieszczoną na płytce.
  • kwasomierzem elektronicznym. To najdokładniejsza oraz najszybsza forma pomiaru zakwaszenia. - Warto jednak wiedzieć, że kwasomierz elektroniczny kosztuje mniej więcej tyle, co kwasomierz glebowy Heliga, ale w przeciwieństwie do niego nie trzeba dokupywać płynu barwiącego ­– zaznacza Małgorzata Nadziakiewicz, ekspert marki Ziemovit. Wystającą z urządzenia sondę wbija się w wilgotną ziemię i już po ok. minucie na wskaźniku pojawia się wartość pH gleby.

UWAGA: warto pamiętać, aby w przypadku każdej z metod pomiaru nie badać gleby świeżo nawożonej, zanieczyszczonej wapnem lub z miejsc, w których był kompost. Może to negatywnie wpłynąć na dokładność pomiaru.


Jeśli wiadomo już, jakie jest pH gleby w ogrodzie, warto pomyśleć o doborze odpowiednich roślin lub spróbować zmniejszyć/zwiększyć stopień zakwaszenia. Jeśli np. chcemy wyhodować dobrze owocujące borówki (dobrze czujące się w niskim pH), ale gleba ma odczyn zasadowy, to wówczas przyda się ziemia do roślin kwaśnolubnych.

Wiosenne prace w ogrodzie - etap 2: nawożenie i wzrost roślin

Kolejnym etapem koniecznym do stworzenia pięknego ogrodu jest zaplanowanie tego, czym i kiedy będziemy nawozić nasze rośliny. Dobranie odpowiednich nawozów ma niebagatelne znaczenie przy uprawie zarówno kwiatów ozdobnych, jak i warzyw czy owoców.
Stosowanie nawozów ma za zadanie zwiększenie dostępności składników pokarmowych potrzebnych roślinom oraz poprawienie właściwości chemicznych (np. odczynu) i stworzenie optymalnych warunków wzrostu i rozwoju roślin.

O czym pamiętać przy wyborze nawozu do ogrodu?

1. Jakie są rodzaje nawozów?
Nawozy występują m.in. w  formie granulowanej i płynnej. Nawozy granulowane cechują się przede wszystkim ekonomicznością – nawet mała dawka równomiernie rozrzuconego granulatu może skutecznie odżywić np. trawnik o dużej powierzchni. Nawozy tego typu najczęściej znacząco różnią się od siebie składem, dlatego nadają się do odżywiania konkretnych grup roślin. Warto pamiętać, aby nie stosować nawozów tego typu w ogrodzie tuż po deszczu ze względu na ryzyko uszkodzenia roślin (nawóz może się przylepić do liści roślin). Stosując w czasie suszy musimy mieć na uwadze opóźnioną dostępność składników zawartych w nawozie do momentu opadów lub podlewania.
Z kolei nawozy płynne mogą być stosowane zarówno przez podlewanie jak i w formie oprysku.  Nawozy tego typu są bardzo proste w użyciu, wystarczy stosować się do zaleceń producenta zamieszczonych na opakowaniu. W przeciwieństwie do nawozów granulowanych działają jednak przez krótki czas, a zatem nawożenie trzeba powtarzać co miesiąc lub częściej, w zależności od warunków pogodowych, gatunku rośliny i jej kondycji.
W zależności od tego, co chcemy posadzić w naszym ogrodzie, należy wybrać odpowiedni rodzaj nawozu. Z uwagi na to, że rośliny mogą mieć różne potrzeby, w ofercie Ziemovit znajdują się m.in. nawozy do:

  • storczyków,
  • roślin kwitnących,
  • borówek,
  • trawników z mchem.

2. Kiedy należy nawozić ziemię?
Przy zastanawianiu się nad terminami nawożenia warto wziąć pod uwagę skład chemiczny nawozu, oraz to, jakiego składnika jest w nim najwięcej:

- Do niedawna nawóz potasowy był stosowany częściej na glebach lekkich. Teraz jednak potas uznano za pierwiastek niedostatku wg zasad prawa Liebiega i dlatego bogaty w niego nawóz można stosować na wszystkich typach gleby – podkreśla Małgorzata Nadziakiewicz, ekspert marki Ziemovit.

3. Jak nawozić ziemię?
Po ustaleniu, jakich środków będą potrzebowały rośliny w ogrodzie, warto zastanowić się nad tym, jaki sposób rozprowadzania nawozów będzie najbardziej wydajny. Istnieją różne metody nawożenia, różniące się od siebie stopniem skomplikowania. Nawożenie posypowe polega na rozsypaniu nawozu na ziemi. - Jeżeli to możliwe i nie uszkodzi wierzchnich korzeni roślin można lekko przemieszać nawóz z wierzchnią warstwa ziemi – dodaje ekspert marki Ziemovit. Tak przygotowaną ziemię następnie mocno się podlewa, żeby granulki mogły uwolnić zawarte w nich składniki.
Z kolei nawożenie doglebowe jest dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy zależy nam na zastosowaniu nawozu o długotrwałym efekcie. Substancję rozsypuje się na ziemi, a następnie przekopuje ją na głębokość ok. 20 cm. Przy stosowaniu tej metody należy szczególnie uważać na to, aby nie przedawkować zalecanej ilości nawozu – zbyt duża dawka może negatywnie wpłynąć na posadzone rośliny.
Nawożenie pozakorzeniowe (dolistne) dotyczy tylko niektórych nawozów płynnych, które można stosować w formie oprysków na nadziemnej części rośliny. Jest to najszybszy sposób dostarczenia składników pokarmowych roślinie. Ten sposób nawożenia należy wykonywać rano lub wieczorem, gdy słońce nie grzeje jeszcze zbyt intensywnie. W przeciwnym razie zamiast pomóc, zaszkodzimy roślinom. W sytuacji, gdy do 2 godz. po oprysku nadejdzie deszcz, należy powtórzyć zabieg. 

Wiosenne prace w ogrodzie - etap 3: ochrona roślin przed chwastami oraz szkodnikami

Kiedy już rośliny w ogrodzie będą rosły w glebie o właściwym pH pełnej wartościowych składników odżywczych, można zacząć myśleć o zabezpieczeniu ich przed chwastami i szkodliwymi owadami. Chwasty to problem każdego ogrodnika. Dzieje się tak, ponieważ chwasty są roślinami ekspansywnymi o wysokim poziomie przystosowania do siedliska.
Chwasty zazwyczaj rosną na trawnikach, psując ich estetykę i uniemożliwiając odpowiedni wzrost trawy. Środkiem idealnym do walki z chwastami dwuliściennymi na trawniku, które potrafią być wyższe od samej trawy, jest CHWASTOX TRIO® 540 SL:

 

 

CHWASTOX TRIO® 540 SL należy stosować w okresie od kwietnia do października (jesienią, gdy temperatura powietrza może spaść poniżej 10 st. C, efektywność środku się zmniejsza). Warto pamiętać, aby zaaplikować go na niezbyt wysoką trawę, najlepiej taką, która jest tydzień po skoszeniu. UWAGA: latem w czasie wyjątkowo silnych upałów stosowanie CHWASTOX TRIO należy przenieść na porę wieczorną, kiedy promieniowanie słoneczne jest słabsze.

Warto wiedzieć

Małgorzata Nadziakiewicz, Ekspert marki ZIEMOVIT

Małgorzata Nadziakiewicz, Ekspert marki ZIEMOVIT

„Jednym z najbardziej cenionych gatunków krzewów ozdobnych są rododendrony. Różne kolory kwiatów i zimozielone błyszczące liście nie mają sobie równych. Musimy jednak pamiętać, że wygląd krzewu, jego rozwój, odporność na choroby oraz obfitość kwitnienia są uwarunkowane dostępnością składników pokarmowych. Dlatego tak ważne jest coroczne stosowanie nawozów dla roślin kwasolubnych, ponieważ ich skład spełnia wymagania rododendronów i pozwoli w pełni cieszyć się ich pięknem. Więcej porad na www.ziemovit.pl" 
Małgorzata Nadziakiewicz, Ekspert marki ZIEMOVIT   

Jak pozbyć się chorób i szkodników w ogrodzie?

Oprócz stosowania środków ochrony roślin, które zwalczą chwasty, warto również pamiętać o innych zagrożeniach np. grzybach wywołujących choroby roślin. Jedną z najpospolitszych chorób tego typu w Polsce jest mączniak prawdziwy, pojawiający się praktycznie na większości roślin w ogrodzie. Objawem tej choroby jest biały nalot na liściach roślin.  Można go ograniczać za pomocą środka SIARKOL® EXTRA 80 WP – co ważne, jest on także dopuszczony w uprawach ekologicznych.
Z kolei ochronę przed mszycami i innymi szkodnikami, takimi jak miseczniki, tarczniki i wciornastki, zapewni środek ABDICO®. Zabezpiecza on całą roślinę przez okres ok. 21 dni przed kolejnymi szkodnikami, ale jeśli to konieczne, oprysk można powtórzyć po 10 dniach.
Przy stosowaniu środków owadobójczych lub chwastobójczych warto pamiętać o zachowaniu szczególnych środków ostrożności wymienionych w etykiecie.
Jak widać, kompleksowa pielęgnacja ogrodu to wymagające zadanie, jednak obserwowanie rozkwitających kwiatów, zielonej, zdrowej trawy lub dorodnie rosnących warzyw i owoców rekompensuje wszelkie trudności. Dzięki temu artykułowi zaplanowanie prac, które sprawią, że ogród będzie żył pełnią życia, stanie się nieco prostsze.

Autor zdjęć: materiały prasowe
Opracowanie: Na podstawie materiałów CIECH Sarzyna
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Sezon piwonii!
Sezon piwonii!

Zaczął się sezon na piwonie! Co prawda w sprzedaży są nadal te holenderskie, ale już na horyzoncie...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia