Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Pomysły na ogród > Pnącza, powojniki bylinowe i niskie krzewinki jako rośliny okrywowe [WIDEO]
Pomysły na ogród

Pnącza, powojniki bylinowe i niskie krzewinki jako rośliny okrywowe [WIDEO]

Mamy takie miejsca w ogrodzie, gdzie trawnik nie rośnie dobrze. W takich zakątkach warto posadzić rośliny okrywowe, które doskonale pokryją powierzchnię. Jako rośliny okrywowe można wykorzystać pnącza, powojniki bylinowe i niskie krzewinki. Poznaj rośliny nadające się na okrywy. WIDEO

Zielone okrywy z roślin wieloletnich znajdą zastosowanie nie tylko w zieleni publicznej, ale także w każdym ogrodzie. Rośliny okrywowe ograniczają rozwój chwastów, nie wymagają dużo pielęgnacji i doskonale prezentują się w dużych grupach. 
Rośliny okrywowe są szczególnie przydatne w miejscach zacienionych i wszędzie tam, gdzie utrzymanie trawnika jest problematyczne. Można do tego celu wykorzystać niskie krzewy, niektóre byliny lub pnącza.

Rośliny okrywowe: byliny i pnącza do miejsc zacienionych

Do zadarniania miejsc zacienionych najlepiej nadają się zimozielone krzewinki: barwinki, trzmieliny Fortune'a i runianka japońska 'Green Carpet'. Na większych powierzchniach sprawdzą się bluszcze (szczególnie dobrze krzewiąca się odmiana bluszczu pospolitego 'Thorndale'), a w cieplejszych regionach kraju także bluszcze kolchidzkie o wyjątkowo dużych liściach. W regionach zimnych i wietrznych okrywy można tworzyć z bardzo mrozoodpornych hortensji. Odmiany 'Mirranda' i TAKE A CHANCE® mają barwne liście, które rozjaśnią ciemne miejsca pod koronami drzew.

Rośliny okrywowe: byliny i pnącza do miejsc nasłonecznionych

W miejscach silnie nasłonecznionych możemy tworzyć barwne dywany z kwiatów powojników z grupy Integrifolia lub Heracleifolia. Na większych powierzchniach sprawdzą się odmiany powojników o dłuższych, płożących się po ziemi pędach, jak 'Sizaia Ptitsa', 'Juuli', 'Arabella', INSPIRATION 'Zoin', 'Heather Herschell' czy 'Pamiat Serdsta'. Do zadarniania świetnie sprawdzi się również niezwykle oryginalny powojnik 'Cassandra'. Jest to duża bylina o szafirowych, pachnących kwiatach i sztywnych pędach dorastających do 1 m wysokości.
Uporządkowane okrywy stworzą odmiany powojników o krótszych pędach, jak biały 'Hakuree', różowa 'Hanajima' czy osiągający ledwie 30 cm wysokości 'Little Artist' lub oryginalny, karłowy powojnik barszczolistny 'Pink Dwarf' z grupy Heracleifolia.
W trudnych warunkach, przy ograniczonej pielęgnacji jako okrywa sprawdzi się winobluszcz pięciolistkowy, winnik tojadowaty i silnie rosnący powojnik 'Praecox'.

>>>Zobacz film: Szczepan Marczyński ze szkółki CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy przedstawia najlepsze pnącza, powojniki i krzewinki, które sprawdzą się jako rośliny okrywowe!

hedra-helix-thorndale

Bluszcz pospolity (łac. Hedra helix) 'Thorndale'

Autor tekstu: CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy
Autor zdjęć: dr Szczepan Marczyński
Ogrodniku przeczytaj
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

Koralowe love :)
Koralowe love :)

Koralowa kolorystyka na ślub to wyjątkowo oryginalny wybór. Uwielbiam kwiaty w  tych...

Przeczytaj też:
Przygotowania do wiosny w ogrodzie -  trzy ważne etapy wiosennej pielęgnacji ogrodu
Przygotowania do wiosny w ogrodzie - trzy ważne etapy wiosennej pielęgnacji ogrodu

Przygotowania do wiosny w ogrodzie zaczynamy, gdy tylko stopnieje śnieg. Aby cieszyć ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia