Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Pomysły na ogród

Owady pożyteczne w ogrodzie: owady zapylające i owady drapieżne

Wśród owadów odwiedzających ogrody jest wiele owadów pożytecznych, o ogromnym znaczeniu dla ekosystemu. Owady zapylające i owady drapieżne w ogrodzie. Biedronki, pszczoły, trzmiele, murarki i motyle w ogrodzie.
Większość roślin do tego, by wydać owoce, musi być zapylona przez owady

Większość roślin do tego, by wydać owoce, musi być zapylona przez owady

Zanieczyszczenie środowiska, stosowanie pestycydów, niszczenie śródpolnych zadrzewień i nieużytków oraz wielkoobszarowe rolnictwo powodują, że giną owady. Jest to ogólnoświatowa tendencja, na którą nie mamy wpływu. Możemy jednak zadbać o to, żeby nasz ogród stał się enklawą zasiedloną przez pożyteczne owady. Czy warto? Tak, nie tylko ze względu na przesłanki proekologiczne, lecz także z powodu bardzo wymiernych korzyści.

Owady drapieżne - chronią rośliny w ogrodzie

Spora grupa pożytecznych owadów to gatunki drapieżne. Zjadając szkodniki, oczyszczają z nich rośliny. Najbardziej znane są biedronki. Żywią się zwłaszcza mszycami – zjadają ich dziennie nawet kilkadziesiąt – ale w skład ich diety wchodzą także mączliki, czerwce, roztocza, muchówki i chrząszcze. Podobne menu, wzbogacone o gąsienice motyli, lubią pluskwiaki i biegacze, które dodatkowo żywią się ślimakami i padliną. Niekiedy drapieżne są tylko larwy, natomiast pokarmem dorosłych osobników jest nektar i pyłek, jak na przykład u mszyczników czy złotooków.

Warto wiedzieć

Jeżeli wyginą pszczoły, ludzie umrą z głodu – to zdanie przypisywane Albertowi Einsteinowi nie jest pozbawione racji. Owady te odpowiadają za plony bardzo wielu upraw (dzięki nim powstaje 30 proc. światowej żywności). Niestety, od kilku lat ich liczba stale się zmniejsza. Monokulturowe rolnictwo, niszczenie naturalnej roślinności i stosowanie środków chemicznych sprawiają, że w niektórych rejonach świata populacja pszczół skurczyła się tak bardzo, że grozi to katastrofą ekologiczną. Już teraz w Chinach część upraw sadowniczych jest zapylana ręcznie.
Niektóre pestycydy, choć nie działają na owady bezpośrednio, wpływają na układ nerwowy robotnic, które tracą orientację, nie potrafią wrócić do ula i giną. Zmniejszają też ilość płodnych królowych (również u trzmieli). Masowe wymieranie rojów powoduje też choroba – warroza.

Owady zapylające - dzięki nim rośliny wydaja owoce

Większość roślin do tego, by wydać owoce, musi być zapylona przez owady, które w poszukiwaniu pokarmu – nektaru i pyłku – przenoszą go z jednego kwiatu na drugi. Tak jest w przypadku drzew i krzewów owocowych: czereśni, wiśni, jabłoni, grusz, większości śliw i czarnej porzeczki, a także wielu warzyw, jak choćby pomidorów, bobu i fasoli. Rośliny te, pomimo obfitego kwitnienia wiosną, bez pomocy owadów nie wydadzą plonu latem. Nawet gatunki i odmiany samopylne lepiej owocują, jeśli są oblatywane przez owady (plon wzrasta o 20-25 proc.). Najwięcej kwiatów zapylają pszczoły miodne i trzmiele. Te drugie są nawet wykorzystywane w ogrodnictwie do zapylania pomidorów i papryki pod osłonami (pszczoły nie mogą żyć w zamkniętej przestrzeni). W naturze większość gatunków trzmieli mieszka pod ziemią. Często zasiedlają nory opuszczone przez gryzonie i krecie korytarze.
Przydomowe ogrody i sąsiedztwo ludzkich siedzib lubią pszczoły murarki. Nie żyją w rojach, ale samotnie. Zasiedlają puste łodygi roślin, otwory w drewnie (na przykład kanały wydrążone przez szkodniki), szczeliny między cegłami. Budują gniazda złożone z kilku komórek oddzielonych ściankami z ziemi wymieszanej ze śliną. W każdej komórce murarka składa jajo i gromadzi zapas pokarmu dla larwy. Są łagodne – mimo że mają żądło, nie używają go.
Rośliny są zapylane także przez chrząszcze, muchówki i motyle.

Autor tekstu: Elżbieta Borkowska- Gorączko
Autor zdjęć: photos.com
Źródło: Murator
Temat miesiąca
Żwirowe rabaty w ogrodzie
Żwirowe rabaty w ogrodzie’

Jeśli chcemy mieć niebanalny ogród, który nie wymaga ciągłej troski, zróbmy rabaty żwirowe. Jasny żwir podkreśla urodę roślin i sprawia, że ogród wygląda schludnie i elegancko. Zalety rabat żwirowych. Jak założyć żwirową rabatę w ogrodzie.

NEWSLETTER

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach...

Newspaper
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Energetyczne wesele
Energetyczne wesele

Dziś chcialam Wam pokazać moją ubiegłotygodniową realizację. Panna młoda wybrała bardzo odważne...

Przeczytaj też:
Jak urządzić miejsce wypoczynku w małym ogrodzie [WIDEO]
Jak urządzić miejsce wypoczynku w małym ogrodzie [WIDEO]

Miejsce wypoczynku przyda sie w każdym ogrodzie, nawet w małym. W małym ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2015 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia