Ogrody japońskie: zminiaturyzowane krajobrazy

2013-10-08 14:24

Ogrody japońskie mają postać założeń krajobrazowych – często symbolicznych lub zminiaturyzowanych. Jak stworzyć ogród japoński z jego charakterystycznymi elementami.

Japońskie traktaty o zakładaniu ogrodów mówią, że twórca ogrodu powinien opierać się na wnikliwym studiowaniu wspaniałych krajobrazów oraz dzieł innych ogrodników.Szczupłość dostępnego w Japonii terenu i jego ukształtowanie spowodowały, ze oprócz dużych ogrodów przy rezydencjach powstawały i powstają ogrody niewielkie, wręcz symboliczne. W ogrodach japońskich ważnym tworzywem są skały i woda. Najbardziej u nas znane – ogrody żwirowe – kształtowane są zgodnie z filozofią Zen. Służą tylko kontemplacji i powstają w bezpośrednim sąsiedztwie architektury.

Ogrody japońskie są tworzone wyłącznie ze żwiru i kamieni, które uosabiają góry i wodę w zminiaturyzowanym krajobrazie. W innych założeniach ogrodowych kamienie towarzyszą roślinom, często dyskretnie formowanym, tak aby przypominały kompozycje tworzone przez naturę. Zainspirowani kulturą Wschodu sięgamy po wzorce pochodzące z ogrodów Japonii i Chin. Modne stały się kompozycje ze żwiru i wyrastających z niego roślin oraz rośliny formowane. Pamiętajmy, ze oryginalne ogrody Wschodu są rodzajem opowieści dla wtajemniczonych, tworzące je bowiem elementy oraz sposób ich łączenia mają ściśle określone znaczenie symboliczne. Żeby stworzyć prawdziwy ogród japoński, należałoby zacząć od studiów religijnych i badania tysiącletniej tradycji. Możemy się jednak ograniczyć do „naszkicowania” orientalnej kompozycji. Użyjmy kilku charakterystycznych elementów i przywołajmy specyficzny klimat.

Drzewa do małego ogrodu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie