Zakładanie ogrodu ekologicznego

2011-01-19 1:00

W dzisiejszych czasach coraz więcej uwagi poświęca się zagadnieniu ekologii, również w projektowaniu ogrodów. Coraz modniejsze stały się ogrody ekologiczne. Jak założyć ogród ekologiczny?

Przez wiele lat przy projektowaniu ogrodów zwracano uwagę jedynie na estetykę. Ogród miał być przede wszystkim zadbany, piękny i dekoracyjny cały rok. W ostatnich latach architekci krajobrazu dbają, aby tereny zieleni były zaprojektowane zgodnie z zasadami ekologii. Nie zawsze oczywiście jest możliwe, aby całkowicie dostosować ogród do panujących wokół warunków, dobrać wyłącznie takie gatunki roślin, które występują w otoczeniu działki, ale stosując się do kilku prostych reguł ogród może być nie tylko piękny, ale również przyjazny środowisku.

Jakie zakładać ogrody ekologiczne: jakie warunki musi spełniać ogród ekologiczny?

Przede wszystkim musi stanowić jedność z otaczającym krajobrazem. Współczesne ogrody przydomowe bywają bardzo efektowne, ale są przy tym drogie w utrzymaniu i wymagają dużych nakładów pracy. Można w nich znaleźć wiele okazów, które nie są roślinami rodzimymi, czasem zdarzają się również egzotyczne, wymagające intensywnego nawożenia i nawadniania oraz częstego stosowania środków ochrony. Zamiast takiego rozwiązania projektanci coraz częściej proponują założenie ogrodu ekologicznego. Tego typu założenia są znacznie mniej uporządkowane, jednak równie malownicze.

Rośliny w ogrodzie ekologicznym nie wymagają specjalnego nawożenia oraz szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, a ogród jest zbliżony do naturalnego ekosystemu. W doborze roślin należy zwrócić uwagę na ich wzajemne oddziaływanie. Rośliny podczas rozwoju wytwarzają substancje chemiczne – fitoncydy, które wpływają korzystnie lub hamująco na te rosnące obok. Przy sadzeniu należy uwzględnić tę cechę. Przykładowo lawenda dobrze się komponuje z różami, dodatkowo bardzo korzystnie na nie wpływa – jest silnym antyseptykiem. Odpowiednie rozmieszczenie roślinności z uwzględnieniem wzajemnego korzystnego oddziaływania znacznie poprawi wygląd ogrodu i zmniejszy nakłady pracy poświęcone na pielęgnację.

Warto wygospodarować w naszym ogrodzie niewielki kącik, w którym założymy kompostownik. W ogrodach ekologicznych stosuje się sztucznych nawozów, dlatego własny kompost to znakomite rozwiązanie. Do kompostownika można wyrzucać m.in. organiczne odpadki z kuchni i skoszoną trawę. Powstałą z odpadków ziemię kompostową możemy używać w ogrodzie jako nawóz bądź podłoże. W ogrodzie ekologicznym, szczególnie w warzywniku, możemy także stosować nawozy zielone. Mogą być wysiewane wiosną jako przedplon (przed sadzeniem roślin) lub jako poplon – latem i jesienią po zbiorach warzyw. Mają wiele zalet: okrywając ziemię przeciwdziałają jej erozji i wysuszeniu oraz wzrostowi chwastów, polepszają strukturę gleby, zwiększają ilość próchnicy, dostarczają składników pokarmowych. Rośliny uprawiane jako zielony nawóz należy ściąć przed kwitnieniem i pozostawić jako ściółkę lub wykorzystać do kompostowania. Do najlepszych i najczęściej wykorzystywanych jako zielone nawozy należą rośliny motylkowe: bobik, groch polny, koniczyna biała, lucerna, łubin, nostrzyk biały i żółty, wyka. Wiążą one azot z powietrza w glebie przy pomocy bakterii brodawkowych, z którymi żyją w symbiozie.

W ogrodzie ekologicznym nie powinno zabraknąć drzew owocowych, roślin miododajnych i  nektarodajnych, które stanowią źródło pokarmu dla zwierząt. Warto również powiesić budki dla ptaków i stosować naturalne sposoby ochrony roślin, takie jak opaski lepowe zakładane na pnie drzew, pułapki feromonowe, własnoręcznie przyrządzone preparaty z roślin: pokrzywy (przeciw mszycom i przędziorkom), czosnku (przeciwko mszycom, miodówkom, skoczkom, mączlikom, przędziorkom, na choroby grzybowe i bakteryjne), ostróżki (do zwalczania gąsienic pierścienicy nadrzewki, niestrzępa głogowca, kuprówki rudnicy, moli, bielinków, miodówki jabłoniowej), rumianku (do dezynfekcji nasion, przyśpiesza też ich kiełkowanie), aksamitki (do zaprawiania bulw i cebul kwiatów oraz korzeni rozsady przeciwko chorobom grzybowym.), wrotyczu (zwalcza mszyce). Preparaty roślinne mają postać wyciągów (rośliny zalewa się zimną wodą i pozostawia na 12–42 godziny), wywarów (rośliny zalewa się zimną wodą na 12–24 godziny, a następnie gotuje 20–30 minut), naparów (rośliny zalewa się wrzącą wodą i pozostawia pod przykryciem na około 30 minut).
Możemy też wprowadzić do ogrodu pożyteczne gatunki owadów zwalczających szkodniki roślin.

Jeżeli chcemy, aby w ogrodzie znalazły się elementy małej architektury, pomyślmy o wykonaniu ich z surowców wtórnych. Jest wiele urządzeń wspomagających ekologiczne prowadzenie ogrodu, które warto w nim zainstalować, np. urządzenie zbierające wodę deszczową czy przydomowa oczyszczalnia ścieków. Można je wkomponować w ogród w taki sposób, że pozostaną praktycznie niezauważone, a korzyści płynące z ich wykorzystania są znaczące. Minusem może być wysoka cena, ale warto wziąć pod uwagę, że jest to jednorazowy zakup na wiele lat.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie