Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Pomysły na ogród > Ogród na skarpie: rośliny na północny stok skarpy
Pomysły na ogród

Ogród na skarpie: rośliny na północny stok skarpy

Niezbędnym elementem ogrodu na skarpie są schody

Niezbędnym elementem ogrodu na skarpie są schody

Jak zagospodarować północny stok wzgórza, na którym stoi dom? Jakie rośliny będą dobrze rosły na takim spadku terenu? Podpowiadamy, jak stowrzyć ogród na skarpie od północy.

W terenie pagórkowatym mamy do czynienia ze skarpami uformowanymi w sposób naturalny, a więc w miarę stabilnymi. Jednak ulegają one powolnemu niszczeniu pod wpływem erozji, czyli wypłukiwania drobnych części gruntu przez wodę opadową i wywiewania przez wiatr. Zjawisko to zachodzi w znacznym stopniu na odkrytym podłożu wystawionym na działanie słońca, wiatru i mrozu. Szybciej erodują gleby słabo przepuszczalne (woda nie przenika w głąb, ale gwałtownie spływa po powierzchni), zawierające znaczną ilość części drobnych, jak gliny i iły.

Ogód na skarpie: rośliny stabilizujące skarpę

Osuwanie się skarpy można ograniczyć, obsadzając stok roślinami. Dzięki silnym systemom korzeniowym, płożącym pędom i rozłogom ułatwiającym rozrastanie się na boki wiążą one grunt i zatrzymują spływającą wodę. Osuszając podłoże, nie dopuszczają do jego rozmiękczenia i utraty spoistości. Poza tym ich pędy i liście osłaniają ziemię przed wiatrem i słońcem. Gleba stoku północnego jest zawsze silniej nawilżona i chłodniejsza niż podobne podłoże w miejscach nasłonecznionych. To powoduje, że jest też mniej zwarta, a więc bardziej podatna na osuwanie. Obsadzenie jej roślinami zadarniającymi powiedzie się, jeżeli zostaną dobrane odpowiednie gatunki i odmiany. Mogą to być:

 • gajowiec żółty,
 • jasnota plamista,
 • barwinek pospolity,
 • tojeść rozesłana,
 • runianka japońska,
 • trzmielina Fortune’a,
 • bluszcz pospolity,
 • irga płożąca (bardzo efektowną odmianą jest 'Streib’s Findling'),
 • irga Dammera (ładnymi odmianami są 'Eichholtz', 'Major' i 'Mooncreeper'),
 • irga purpurowa (na przykład odmiana 'Variegatus' o dwubarwnych liściach),
 • dąbrówka rozłogowa,
 • podagrycznik pospolity 'Variegatum',
 • bergenia sercolistna,
 • konwalia majowa,
 • poziomkówka indyjska.

Przed umieszczeniem sadzonek w podłożu na powierzchni skarpy można rozłożyć siatkę z tworzywa sztucznego lub juty z nacięciami, w które sadzi się rośliny zadarniające. Będzie stabilizowała stok do czasu, aż rośliny na tyle się rozrosną, że zasłonią powierzchnię gruntu. W celu osłonięcia podłoża stosuje się też włókninę ogrodniczą. W miejscach, w których skarpa jest stroma i grozi jej szybkie zniszczenie, możemy wzmocnić ją płytami betonowymi lub ze sztucznego tworzywa o specjalnej perforowanej konstrukcji. W otwory wypełnione urodzajną ziemią sadzi się rośliny, które łagodzą nieprzyjazny wygląd płyt.

Innym sposobem wzmocnienia skarpy jest okrycie jej trawnikiem z gotowej darni. Na skarpę północną warto zamówić w specjalistycznej firmie materiał przygotowany z gatunków i odmian niewymagających dobrego nasłonecznienia. Płaty darni należy układać wzdłuż wzniesienia albo ukośnie. Po rozłożeniu darń trzeba silnie docisnąć, przyszpilić do podłoża (na przykład drewnianymi kołkami lub wygiętymi w kształt wąskiej litery U metalowymi nierdzewnymi prętami) i obficie podlać. Pochyłość zbocza nie powinna być większa niż 30 stopni. Inaczej trudno jest kosić – zwłaszcza że nie wszystkie kosiarki są przystosowane do pracy na stoku (może wtedy dojść do uszkodzenia silnika).

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: Andrzej Szandomirski, Wiktor Greg, Daniel Rumiancew
Źródło: Murator
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN
2080 roślin w nowym wydaniu KATALOGU ROŚLIN

Katalog Roślin wydany przez Związek Szkółkarzy Polskich to baza 2080 sprawdzonych i dostępnych na polskim rynku roślin, opisanych przez ośmiu wybitnych specjalistów i praktyków.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

trend na ombre :)
trend na ombre :)

Kto uwielbia kwiaty w odcieniu ombre? My kochamy! Na giełdzie ostatnio znaleźliśmy takie oto...

Przeczytaj też:
Aranżacja ogrodu. Jak kolory w ogrodzie tworzą nastrój ogrodu
Aranżacja ogrodu. Jak kolory w ogrodzie tworzą nastrój ogrodu

Przy aranżacji ogrodu warto zwrócić uwagę na dobór kolorystyczny roślin. Odpowiednio dobrane ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia