Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Pomysły na ogród > Ogród na skarpie: rośliny na północny stok skarpy
Pomysły na ogród

Ogród na skarpie: rośliny na północny stok skarpy

Niezbędnym elementem ogrodu na skarpie są schody

Niezbędnym elementem ogrodu na skarpie są schody

Jak zagospodarować północny stok wzgórza, na którym stoi dom? Jakie rośliny będą dobrze rosły na takim spadku terenu? Podpowiadamy, jak stowrzyć ogród na skarpie od północy.

W terenie pagórkowatym mamy do czynienia ze skarpami uformowanymi w sposób naturalny, a więc w miarę stabilnymi. Jednak ulegają one powolnemu niszczeniu pod wpływem erozji, czyli wypłukiwania drobnych części gruntu przez wodę opadową i wywiewania przez wiatr. Zjawisko to zachodzi w znacznym stopniu na odkrytym podłożu wystawionym na działanie słońca, wiatru i mrozu. Szybciej erodują gleby słabo przepuszczalne (woda nie przenika w głąb, ale gwałtownie spływa po powierzchni), zawierające znaczną ilość części drobnych, jak gliny i iły.

Ogród na skarpie: rośliny stabilizujące skarpę

Osuwanie się skarpy można ograniczyć, obsadzając stok roślinami. Dzięki silnym systemom korzeniowym, płożącym pędom i rozłogom ułatwiającym rozrastanie się na boki wiążą one grunt i zatrzymują spływającą wodę. Osuszając podłoże, nie dopuszczają do jego rozmiękczenia i utraty spoistości. Poza tym ich pędy i liście osłaniają ziemię przed wiatrem i słońcem. Gleba stoku północnego jest zawsze silniej nawilżona i chłodniejsza niż podobne podłoże w miejscach nasłonecznionych. To powoduje, że jest też mniej zwarta, a więc bardziej podatna na osuwanie. Obsadzenie jej roślinami zadarniającymi powiedzie się, jeżeli zostaną dobrane odpowiednie gatunki i odmiany. Mogą to być:

 • gajowiec żółty,
 • jasnota plamista,
 • barwinek pospolity,
 • tojeść rozesłana,
 • runianka japońska,
 • trzmielina Fortune’a,
 • bluszcz pospolity,
 • irga płożąca (bardzo efektowną odmianą jest 'Streib’s Findling'),
 • irga Dammera (ładnymi odmianami są 'Eichholtz', 'Major' i 'Mooncreeper'),
 • irga purpurowa (na przykład odmiana 'Variegatus' o dwubarwnych liściach),
 • dąbrówka rozłogowa,
 • podagrycznik pospolity 'Variegatum',
 • bergenia sercolistna,
 • konwalia majowa,
 • poziomkówka indyjska.

Przed umieszczeniem sadzonek w podłożu na powierzchni skarpy można rozłożyć siatkę z tworzywa sztucznego lub juty z nacięciami, w które sadzi się rośliny zadarniające. Będzie stabilizowała stok do czasu, aż rośliny na tyle się rozrosną, że zasłonią powierzchnię gruntu. W celu osłonięcia podłoża stosuje się też włókninę ogrodniczą. W miejscach, w których skarpa jest stroma i grozi jej szybkie zniszczenie, możemy wzmocnić ją płytami betonowymi lub ze sztucznego tworzywa o specjalnej perforowanej konstrukcji. W otwory wypełnione urodzajną ziemią sadzi się rośliny, które łagodzą nieprzyjazny wygląd płyt.

Warto wiedzieć

Małgorzata Nadziakiewicz, Ekspert marki ZIEMOVIT

Małgorzata Nadziakiewicz, Ekspert marki ZIEMOVIT

„Jednym z najbardziej cenionych gatunków krzewów ozdobnych są rododendrony. Różne kolory kwiatów i zimozielone błyszczące liście nie mają sobie równych. Musimy jednak pamiętać, że wygląd krzewu, jego rozwój, odporność na choroby oraz obfitość kwitnienia są uwarunkowane dostępnością składników pokarmowych. Dlatego tak ważne jest coroczne stosowanie nawozów dla roślin kwasolubnych, ponieważ ich skład spełnia wymagania rododendronów i pozwoli w pełni cieszyć się ich pięknem.

Więcej porad na www.ziemovit.pl" 

Innym sposobem wzmocnienia skarpy jest okrycie jej trawnikiem z gotowej darni. Na skarpę północną warto zamówić w specjalistycznej firmie materiał przygotowany z gatunków i odmian niewymagających dobrego nasłonecznienia. Płaty darni należy układać wzdłuż wzniesienia albo ukośnie. Po rozłożeniu darń trzeba silnie docisnąć, przyszpilić do podłoża (na przykład drewnianymi kołkami lub wygiętymi w kształt wąskiej litery U metalowymi nierdzewnymi prętami) i obficie podlać. Pochyłość zbocza nie powinna być większa niż 30 stopni. Inaczej trudno jest kosić – zwłaszcza że nie wszystkie kosiarki są przystosowane do pracy na stoku (może wtedy dojść do uszkodzenia silnika).

Autor tekstu: Anna Skórkowska
Autor zdjęć: materiały prasowe, Andrzej Szandomirski, Wiktor Greg, Daniel Rumiancew
Źródło: Murator
Ogrodniku przeczytaj
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu
KATALOGI ROŚLIN – pomocne publikacje przy wyborze roślin do ogrodu

W doborze roślin do ogrodu bardzo pomocne są katalogi roślin. Zawierają one najważniejsze informacje na temat cech roślin, wymagań, pielęgnacji, możliwości zastosowania. Opisy roślin w katalogach są ilustrowane pięknymi zdjęciami.

"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"
"OGRÓD Z CHARAKTEREM. Jak go stworzyć"

"Ogród z charakterem" to książka napisana w sposób zachęcający do natychmiastowego zastosowania w ogrodach zawartych w niej wskazówek. Cennym jej walorem są liczne, piekne zdjęcia. Album o ogrodach.

Jeszcze o jesieni...
Jeszcze o jesieni...

Kończy się październik i już wkrótce najbardziej nielubiany miesiąc - listopad, który...

Przeczytaj też:
Pnącza, powojniki bylinowe i niskie krzewinki jako rośliny okrywowe [WIDEO]
Pnącza, powojniki bylinowe i niskie krzewinki jako rośliny okrywowe [WIDEO]

Mamy takie miejsca w ogrodzie, gdzie trawnik nie rośnie dobrze. W takich ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia