Ogród ekologiczny: jak dbać o glebę w ogrodzie ekologicznym

2015-03-03 11:23

W ogrodzie ekologicznym należy odpowiednio dbać o glebę. Najlepiej zasilać ją nawozami naturalnymi, na przykład kompostem. Warto też zastosować szczepionki mikoryzowe. Poradnik: jak dbać o glebę w ogrodzie ekologicznym.

Ekologiczny sposób prowadzenia ogrodu to nic innego jak powrót do starych sprawdzonych metod uprawy. Bez chemii, za to z poszanowaniem dla środowiska naturalnego, można stworzyć ogród pełen bujnych roślin, który nie szkodzi otoczeniu i sprzyja naszemu zdrowiu. W ten sposób coraz częściej uprawiane są warzywa, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w zgodzie z ekologią pielęgnować także rośliny ozdobne.

Gleba i jej nawożenie w ogrodzie ekologicznym

Od gleby zależy kondycja roślin, ich ładny wygląd, odporność na choroby i szkodniki, a także wytrzymałość na mróz. Żyzną ziemię uzyskamy, dodając do ogrodowej kompost. Jego systematyczne stosowanie eliminuje potrzebę zasilania roślin nawozami sztucznymi. Kompost nie tylko zapewnia roślinom składniki odżywcze, ale także poprawia strukturę gleby, wprowadzając do niej materiał organiczny, czyli próchnicę. Aktywizuje ona życie biologiczne ziemi, zwiększając w niej ilość pożytecznych mikroorganizmów i dżdżownic. Podłoże próchniczne jest przewiewne, a jednocześnie łatwo gromadzi wodę, więc posadzone w nim rośliny lepiej znoszą suszę.
Kompost stosuje się wiosną lub jesienią w dawce 4-5 kg/m² (chociaż można więcej – składniki pokarmowe są uwalniane stopniowo, więc nie należy się obawiać przenawożenia, czyli „spalenia” roślin), rozsypując go na powierzchni gleby lub płytko z nią mieszając. Rośliny można zasilać kompostem także w czasie wegetacji.
Jeżeli jeszcze nie mamy kompostu, warto sięgnąć po nawozy dopuszczone do stosowania w uprawach ekologicznych, na przykład otrzymywane z naturalnych kopalin (takie jak wapno kredowe) oraz nawozy organiczne w postaci stałej lub płynnej, choćby Eko-Użyźniacz, granulowany obornik, Patentkali oraz Humvit Eko Uniwersalny. Można także samemu sporządzać gnojówki roślinne, na przykład z pokrzywy, i stosować je (po rozcieńczeniu) do nawożenia i wzmacniania roślin w czasie wegetacji.
Przed założeniem rabaty czy warzywnika można posiać rośliny na nawóz zielony, na przykład facelię. Wysiewa się ją od wiosny do połowy września (2-4 g/m²) i po siedmiu-ośmiu tygodniach przekopuje (najlepiej po uprzednim ścięciu) na głębokość kilkunastu centymetrów. Po kolejnych dwóch tygodniach można posadzić rośliny ogrodowe.

Jak przygotować kompost

Kompostownik jest niezbędnym składnikiem każdego ogrodu ekologicznego. Mogą do niego trafić wszystkie ogrodowe resztki organiczne z wyjątkiem roślin porażonych przez choroby lub szkodniki. Takie najlepiej spalić albo zakopać na głębokość około 50 cm. Można ewentualnie przeznaczyć je na kompost, ale nie należy z niego korzystać przez cztery-pięć lat. Do kompostowania nadają się także gałęzie. Po rozdrobnieniu dodaje się je warstwami do pryzmy kompostowej. Podobnie postępuje się ze skoszoną trawą, jeżeli nie używamy jej jako ściółki. Do kompostownika wrzucamy także odpady z kuchni, a jesienią również rozdrobnione suche liście. W tradycyjny sposób – na pryzmie – kompost otrzymujemy po 6-12 miesiącach, zależnie od materiału organicznego i pory roku. W termokompostowniku dwa razy szybciej.

>>Przeczytaj też: Kompost czyli złoto ogrodników

Kilka sposobów na poprawę ziemi w ogrodzie

  • Z opadłych liści warto ułożyć oddzielną pryzmę kompostową i otrzymać w ten sposób tak zwaną ziemię liściową. Jest ona doskonałym dodatkiem do podłoża w donicach i skrzynkach balkonowych.
  • Jako ściółkę można stosować chwasty o właściwościach fitosanitarnych, na przykład liście mniszka lekarskiego i pokrzywy. Wabią one dżdżownice, a poza tym pobudzają rośliny do wzrostu.
  • Popiół drzewny z kominka neutralizuje kwasowość gleby. Można go dodawać do kompostu (3-4 kg/m3) lub rozsypać w ogrodzie (2-3 kg/m2), także na trawniku.

Ekologiczny ogród: szczepionki mikoryzowe

Warto również zastosować szczepionki mikoryzowe, które zawierają fragmenty grzybni lub zarodniki grzybów wchodzących w symbiozę z roślinami ogrodowymi. Dzięki tej symbiozie rośliny są zdrowsze i odporniejsze na niesprzyjające warunki, a dodatkowo rozrastająca się grzybnia sprawia, że gleba ma lepsze parametry wodno-powietrzne.
Szczególnie dobrze reaguje na szczepionkę borówka wysoka. W sprzedaży są też preparaty dla innych roślin (między innymi iglastych, wrzosowatych, trawników, drzew owocowych i winorośli). Kondycję gleby i roślin poprawią także preparaty EM (nazwa pochodzi od angielskiego effective microrganisms, czyli efektywne mikroorganizmy),
w skład których wchodzą pożyteczne mikroorganizmy występujące w przyrodzie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają