Facebook
Menu

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach
w Twojej skrzynce mailowej.

Pomysły na ogród

Największe rośliny świata. Jakie są najwyższe drzewa na świecie: rekordy roślin

Jakie są największe rośliny na świecie? Świat roślin jest niezwykle zróżnicowany i tu też znajdziemy rekordy. Wśród roślin osiągających największe rozmiary najwięcej jest drzew. Oto największe rośliny świata: zdjęcia i opis.

Czołowe miejsce wśród największych roślin świata, zajmują z pewnością drzewa. Jakie są największe drzewa świata? Najwyższe drzewa świata zwykle rosną w pewnych skupiskach jak lasy, puszcze czy dżungla, gdzie konkurują z innymi roślinami. Intensywny wzrost jest więc ich naturalnym przystosowaniem się do środowiska, pozwalającym na zdobycie najlepszej pozycji względem słońca, którego życiodajne promienie są dla roślin jednym z najważniejszych czynników wzrostu. Najwyższe drzewa świata spotyka się głównie w cieplejszych rejonach świata, gdzie panują optymalne warunki ich wzrostu i rozwoju.

Największe rośliny świata: drzewa

Największym drzewem świata jest prawdopodobnie eukaliptus królewski (łac. Eucalyptus regnans), który może dorastać do ponad 100 m wysokości. Kolejnym roślinnym gigantem zaliczanym do najwyższych roślin na świecie jest z pewnością mamutowiec olbrzymi (łac. Sequoiadendron giganteum), zwany także sekwojadendronem, sekwoją olbrzymią, mamutowym drzewem, który również osiąga blisko 100 m wysokości. Drzewo mamutowe dożywa do 2000–3500 lat.
Niewiele mniejszymi rozmiarami może pochwalić się około stumetrowa sekwoja wieczniezielona (łac. Sequoia sempervirens), która jednak poza swoją ojczyzną (Kalifornia) osiąga najwyżej 50 m. Drzewo to pochodzi z nadbrzeżnych gór Oregonu i Kalifornii. Sekwoja wieczniezielona dożywa do około 2 tysięcy lat.
Ciekawy jest również, nieco mniejszy od pozostałych, około 70-metrowy puchowiec pięciopręcikowy (łac. Ceiba pentandra), zwany też drzewem kapokowym, który rośnie w Południowej, Środkowej Ameryce, w Meksyku, na Karaibach oraz w Afryce.

Inne największe rośliny świata

Ogromne, dziwne rośliny świata spotyka się jednak nie tylko wśród drzew. Co prawda, nie osiągają one tak monstrualnych rozmiarów jak na przykład sekwoje, ale w swojej grupie z pewnością są rekordzistami. Najwyższe rośliny świata to pochodzący z rodziny traw bambus dendrokalamus olbrzymi (łac. Dendrocalamus giganteus) w sprzyjających warunkach osiąga nawet 35 m wysokości. Bambus ten pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej i tworzy największe źdźbła ze wszystkich traw (w optymalnych warunkach tempo przyrostu może wynosić 45 cm dziennie).
Innym przykładem rośliny zaliczanej do najwyższych, o dużych rozmiarach jest lodoicja seszelska (łac. Lodoicea maldivic), zwana palmą seszelską bądź coco de mer (kokos morski), która dorasta do 40 m wysokości. Jest to roślina z rodziny arekowatych (Arecaceae), która rośnie tylko na dwóch wysepkach – Praslin i Curieuse – w archipelagu Seszeli.ciekawostką jest to, że lodoicja znajduje się w godle Seszeli.

Największe to nie tylko najwyższe rośliny

Największe rośliny świata to nie tylko najwyższe. Przykładowo kwiatostan Puja Raimondiego (łac. Puya raimondii) dorasta nawet do 8 m wysokości. Puja Raimondiego to największy przedstawiciel z rodziny bromeliowatych. Występuje endemicznie w wyższych partiach Andów peruwiańskich i boliwijskich. Jest to gatunek zagrożony wyginięciem. Roślina może żyć ponad 100 lat, po zakwitnięciu obumiera.
Liście dziwidła olbrzymiego (łac. Amorphophallus titanum) z rodziny obrazkowatych (Araceae) osiągają około 6 m wysokości. Niewiele mniejszy jest pochodzący z Kaukazu pięciometrowy barszcz Mantegazziego (łac. Heracleum mantegazzianum), zwany też barszczem kaukaskim lub barszczem mantegazyjskim. Na ich tle trzymetrowa gunera olbrzymia (łac. Gunnera manicata) – jedna z największych bylin świata – to już niemal roślinne „maleństwo”.

mamutowiec-olbrzymi

Mamutowiec olbrzymi

sekwoja

Sekwoja wieczniezielona

Autor tekstu: Katarzyna Józefowicz
Autor zdjęć: photos.com
Temat miesiąca
 Dekoracja świąteczna ogrodu. Jak ozdobić ogród na Boże Narodzenie’

Gdy zbliża się Boże Narodzenie, staramy się szczególnie pięknie ozdobić nasze otoczenie. Coraz częściej dekorujemy nie tylko wnętrza domu, ale także ogród.Najpopularniejsze są dekoracje świetlne.

NEWSLETTER

Co tydzień bezpłatny serwis newsów o ogrodzie i roślinach...

Newspaper
Ogrodniku przeczytaj #
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

kolorowo
kolorowo

nareszcie cos wyrasta,

Przeczytaj też:
Co się działo na 22. Międzynarodowej Wystawie „Zieleń to życie” 2014
Co się działo na 22. Międzynarodowej Wystawie „Zieleń to życie” 2014

W ostatni weekend sierpnia 2014 w Warszawie odbyła się 22. Międzynarodowa Wystawa ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2014 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia