Oglądasz: Wymarzonyogrod.pl > Zakładanie ogrodu > Pomysły na ogród > Kolczaste krzewy do ogrodu. Najładniejsze krzewy kolczaste ozdobne
Pomysły na ogród

Kolczaste krzewy do ogrodu. Najładniejsze krzewy kolczaste ozdobne

Kolczaste krzewy ozdobne do ogrodu to ciekawa propozycja dla osób, które cenią nie tylko piękno roślin, ale również praktyczne rozwiązania. Ciekawy pokrój i atrakcyjne liście kolczastych krzewów, umożliwiają wykorzystanie ich w rozmaitych aranżacjach ogrodu. Krzewy z kolcami mogą też tworzyć żywopłot ochronny, skutecznie zniechęcających do odwiedzin nieproszonych gości.

Wybieramy najładniejsze krzewy do ogrodu, bardzo dekoracyjne są krzewy ozdobne kolczaste. Kolczaste krzewy ozdobne spełniają w ogrodzie jeszcze jedno ważne zadanie. Ich gęste, kłujące pędy, dają znakomite schronienie drobnym ptakom śpiewającym. Ze względu na niewielkie rozmiary doskonale radzą sobie one pomiędzy kolczastymi gałęziami, czego nie można natomiast powiedzieć o ich odwiecznych wrogach np. kotach. Aby jednak krzewy kolczaste w ogrodzie spełniły nasze oczekiwania, należy wybrać je bardzo starannie, biorąc pod uwagę zarówno ich wymagania jak i pokrój oraz siłę wzrostu.

>>Przeczytaj też: Jakie krzewy ozdobne wybrać do ogrodu? Krzewy o pięknych kwiatach i liściach

Najładniejsze krzewy kolczaste ozdobne: rodzaje

Krzewy kolczaste ozdobne: BERBERYS. Wśród najpiękniejszych i najczęściej spotykanych kolczastych krzewów ozdobnych jedno z pierwszych miejsc (oczywiście po różach) z pewnością należy się berberysom. Ze względu na atrakcyjny pokrój i piękne, często dwubarwne liście (np. bordowe lub pstre), znakomicie sprawdzają się w rozmaitych aranżacjach ogrodu. Wybierając te kolczaste krzewy trzeba jednak pamiętać, że ich wysokość bywa bardzo różna, gdyż w zależności od odmiany i gatunku - berberysy mogą osiągać zarówno kilkanaście centymetrów jak i 3 metry. Odmiany wysokie berberysów znakomicie nadają się na żywopłot, mniejsze sprawdzają się jako obwódki rabat (mogą chronić rośliny przed zwierzętami domowymi). Najwięcej odmian ozdobnych posiada gatunek b. Thunberga.

Krzewy kolczaste ozdobne: OGNIK SZKARŁATNY. Innym pięknym krzewem kolczastym jest ognik szkarłatny. Osiąga on wysokość ok. 2-3 m., choć rośnie dość wolno. Ten krzew kolczasty nie ma szczególnych wymagań glebowych i dobrze znosi zanieczyszczenia miejskie oraz susze. Nieco gorzej radzi sobie natomiast zimą, bo chociaż jest krzewem dość odpornym na chłody, duże mrozy mogą czasem uszkadzać jego pędy. Ognik szkarłatny posadzony na stanowisku dostatecznie słonecznym, jesienią zachwyca mnóstwem jaskrawo ubarwionych owoców (żółte, pomarańczowe lub czerwone), zebranych w wiszące baldachogrona. Często pozostają one na krzewie aż do wiosny i są ciekawym akcentem kolorystycznym zimowego ogrodu. Ognik jest również znakomitym krzewem kolczastym na nieformowane żywopłoty ochronne.

Krzewy kolczaste ozdobne: PIGWOWCE. Wśród ozdobnych krzewów kolczastych, na uwagę zasługują także pigwowce, z których najpopularniejszym gatunkiem jest pigwowiec japoński. Podobnie jak poprzednie krzewy z kolcami, nie ma on szczególnych wymagań glebowych i może rosnąć na różnych stanowiskach. Odmiany wysokie pigwowca sprawdzają się jako rośliny żywopłotowe, niskie mogą być sadzone w kompozycjach rabatowych. U pigwowców ważną rolę dekoracyjną spełniają kwiaty, które pojawiają się wiosną i w zależności od odmiany mogą być pomarańczowe, czerwone lub łososiowe.

Krzewy kolczaste ozdobne: OSTROKRZEW. Bardzo interesującym krzewem kolczastym do ogrodu jest także ostrokrzew. Niestety, tylko jeden jego gatunek może być bez obawy uprawiany w naszym klimacie. Ostrokrzew Meservy jest znacznie bardziej odporny na niskie temperatury od pozostałych gatunków i nie ma szczególnych wymagań uprawowych. Dlatego też może być z powodzeniem wykorzystywany do tworzenia gęstych, wysokich, zimozielonych żywopłotów.

Krzewy kolczaste ozdobne: inne. Poza wymienionymi krzewami kolczastymi, warto też zwrócić uwagę na takie gatunki jak: rokitnik pospolity (mało wymagający, wysoki krzew kolczasty, który rodzi bardzo wartościowe owoce. Jest jednak rośliną dwupienną, więc do ich zawiązania potrzebne są co najmniej dwa egzemplarze różnej płci), głóg jedno- lub dwuszyjkowy (znakomity krzew kolczasty na żywopłoty obronne, dodatkowo ceniony za wartościowe owoce) czy oliwnik wąskolistny (mało wymagający i stosunkowo odporny, silnie rosnący krzew kolczasty, o pięknym szaro-srebrzystym kolorze liści). Na żywopłoty obronne znakomicie nadają się też róże (pomarszczona i dzika) oraz śliwa tarnina. Decydując się jednak na śliwę, trzeba mieć na uwadze jej szczególne upodobanie do tworzenia licznych odrostów korzeniowych, co niekiedy może być dość kłopotliwe.

kolczaste-krzewy-berberys

Kolczaste krzewy ozdobne do ogrodu: berberys.

kolczaste-krzewy-ognik

Kolczaste krzewy ozdobne: ognik.

kolczaste-krzewy-

Kolczaste krzewy ozdobne: ostrokrzew.

Autor tekstu: Katarzyna Józefowicz
Autor zdjęć: Agnieszka Mike-Jeziorska, Maria Muszalska, Magdalena Michalak
Roślina tygodnia
Ogrodniku przeczytaj
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście
Miejskie ogrody: poradnik, jak urządzić ogród w mieście

"Miejskie ogrody” to ilustrowany poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą zaniedbany ogródek, podwórko, taras na dachu czy balkon zamienić w urokliwą i łatwą w utrzymaniu oazę zieleni.

Tulipany - katalog odmian
Tulipany - katalog odmian

Tulipany nieodparcie kojarzą się z Holandią. Jednak znacznie wcześniej, zanim pojawiły się w Europie, uprawiano je w tureckich ogrodach.

W końcu wiosna - chce się żyć!
W końcu wiosna - chce się żyć!

Dawno nieczego nie pisałam, a to dlatego, że długo trwał okres jesienno-zimowy. Bardzo smutny i...

Przeczytaj też:
Jałowce: warunki uprawy i zastosowanie jałowców w ogrodzie
Jałowce: warunki uprawy i zastosowanie jałowców w ogrodzie

Jałowce to iglaki bardzo chętnie sadzone w ogrodach, przede wszystkim ze względu ...

zobacz więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Copyrights © ZPR Media S.A. 2008-2017 | Design by ZPR Media S.A. | Hosted by SuperMedia